Motosiklet MTV Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Motosiklet MTV Hesaplama

MTV, motorlu taşıtlar vergisi anlamına gelmektedir ve içinde motor barındıran her taşıttan alınır. Buna sekiz tekeri olan büyük tırlar da iki tekerlekli motosikletler de dahildir. Motosiklet MTV borcu hesaplama ve motosiklet MTV borcu sorgulama işlemleri internet üzerinden çok basit yöntemlerle yapılabilmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi – MTV Nedir?

Motorlu araç sahipleri, her sene 2 kez olmak üzere MTV ödemesi yani motorlu taşıtlar vergisi ödemesi yapmakla yükümlü kılınmıştır. Kara taşıtlarının yanı sıra uçan araçlar ve motorlu deniz taşıtları da bu vergiye dahildir.

Karayolları Trafik Kanunu’na göre, trafik şubede kaydı olan bütün motorlu araçlar motorlu taşıtlar vergisine tabii tutulmaktadır. Motorlu bir aracın trafik sicil kaydının başlamasıyla birlikte ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi, aracın sicil kaydı silininceye dek ödenmek zorundadır.

İki taksit halinde her sene ödenen motorlu taşıtlar vergisinin ilk taksiti Ocak ayı içerisinde ödenirken ikinci taksiti ise Temmuz ayı içerisinde ödenir. Senenin ilk 6 ayı içerisinde aracının trafik sicil kaydını sildiren kişiler, ikinci 6 ayın vergisini ödemezken yılın ikinci 6 ayı içerisinde aracının trafik sicil kaydını sildiren kişiler ise gelecek seneden itibaren motorlu taşıtlar vergisi ödemezler.

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplanırken aracın tipi dikkate alınır. Motorlu taşıtın otomobil mi, motosiklet mi, minibüs mü, otobüs mü, kamyon mu, tır mı ya da başka bir şey mi olduğu motorlu taşıtlar vergisinin fiyatını belirleyen en önemli kriterdir. Öteki taraftan otomobil ve motosikletler için aracın yaşı ve silindir hacmi gibi kriterler de motorlu taşıt vergisi hesaplaması yapılırken dikkate alınır. Otobüsler için motorlu taşıt vergisi hesaplanırken ise aracın yaşı ile birlikte aracın oturma kapasitesi göz önünde tutulur. Kamyonlar için motorlu taşıt vergisi hesaplanırken de aracın kaç yaşında olduğu ve aracın azami ağırlığı kriterleri dikkate alınır.

Motorlu taşıtlar vergisi borçları internet üzerinden ödenebildiği gibi aracın bağlı olduğu il ya da ilçelerdeki vergi dairelerinden de ödenebilir. Anlaşmalı bankalar da motorlu taşıtlar vergisinin ödenmesine yardımcı olmaktadır.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi adındaki hizmetinden faydalanıp ödemeleri çevrimiçi yollarla yapmak isteyenler e dekontlar almaktadır. Bu e dekontlar vergi makbuzu olarak kabul edilmediği için ödemeyi yaptıktan sonra herhangi bir banka şubesinden tahsilat makbuzu alınması gerekebilir.

Motorlu taşıtlar vergisinin ödemesinin gecikmesi halinde araç sahiplerine birtakım cezaların uygulanması muhtemeldir. Senenin ilk taksitinin ödenmediği durumlarda ikinci taksitte öncelikle geçmiş dönem borcu tahsil edilir. Eğer araç sahibi ikinci taksitte de motorlu taşıtlar vergisi ödemesini yapmamışsa ilk olarak bir uyarı bildirisiyle ödemesini yapması yönünde uyarılır. Bu bildiri kısa mesaj olabileceği gibi bir mektup da olabilir. Daha sonra ödemenin hala gerçekleşmemesi halinde de araç sahibinin banka hesaplarına haciz konulup ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisinin tutarı tahsil edilebilir.

Motosiklet MTV Hesaplama İşlemi

Motosiklet MTV hesaplama yapılırken belirli kriterler göz önüne alınır. Motosiklet MTV hesaplaması yapılırken aracın modeli ve silindir hacmi değerlendirilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplamada Önemli Noktalar

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplanırken dikkat çeken detaylar şu şekildedir:

Aracın yaşı büyüdükçe motorlu taşıtlar vergisi azalmaktadır. Öte yandan aracın motor hacmi arttıkça araç için ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi de artmaktadır.

Örneğin, 0 cc – 1300 cc arasında bir silindir hacmine sahip olan ve 1 – 3 yaş arasında yaşı bulunan bir araç için ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi senelik olarak 624 Türk Lirası değerindeyken aynı silindir hacmine sahip olup yaş aralığı 12 – 15 yıl arasında bulunan bir araç için ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarı senelik 185 Türk Lirası’dır.

Diğer taraftan 5 yaşında olup 1301 cc – 1600 cc aralığında bir silindir hacmine sahip olan araç için ödenmesi gereken MTV tutarı yıllık 435 Türk Lirası’dır. Fakat araç yine aynı yaşa sahip olsa, yani beş yaşında olsa fakat silindir hacmi 1301 cc – 1600 cc aralığında olmak yerine 4001 cc üzerinde olsa bu sefer ödenmesi gereken senelik motorlu taşıtlar vergisi tutarı 17 bin 35 Türk Lirası değerindedir.

Motosiklet MTV borcu sorgulama ve motosiklet MTV borcu hesaplama işlemleri yukarıda anlattığımız hususlar dikkate alındığı sürece son derece basit detaylardan oluşmaktadır. İnternetten motosiklet motorlu taşıtlar vergisi sorgulama işlemi yaparken ya da motosiklet MTV borcu ödeme işlemi yaparken resmi siteyi kullandığınızdan ve bizim yukarıda paylaştığımız linke gittiğinizden emin olun. Kötü niyetli web siteleri, kredi kartı bilgilerinizi çalıp sizi zor duruma düşürebilir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yönetilen İnternet Vergi Dairesi hizmeti motorlu taşıtlar vergisinin online olarak ödenmesi için tek adrestir. Bankanızın online işlemler bölümünde motorlu taşıtlar vergisi borcu ödemeye yönelik herhangi bir hizmet varsa bu hizmeti de kullanabilirsiniz.

Motosiklet MTV Borcu Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi hizmeti kapsamında motosikletinizin MTV borcunu sorgulayabilir, dilerseniz motosikletiniz için biriken motorlu taşıtlar verginizi de online sistem üzerinden ödeyebilirsiniz.

Motosiklet MTV Borcu Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

İnternet Vergi Dairesi’nin sayfasına girdikten sonra motosiklet MTV borcu sorgulama için plakanızı bitişik yazmanız gerekmektedir.

Örnek: 34 FHE 78 yanlış bir kullanımdır. Plakanın 34FHE78 şeklinde yazılması gerekir.

Diğer yandan plakanın özel olup olmadığını belirttikten sonra Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ya da Vergi Numarası bölümünü doldurmanız gerekmektedir. İkisinden birini doldurmanız yeterlidir, ikisini birden doldurmaya gerek yoktur. Genelde tavsiye edilen gerçek kişilerin T. C. Kimlik numarasını yazması, tüzel kişiler ile T. C. Kimlik Numarası olmayanların ise vergi numarasını yazmasıdır.

Son olarak tescil tarihi bölümünü doldurmanız gerekecektir.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre tescil tarihi, vergi dairesi kayıtlarında yer alan tarihtir. İkinci el araçlar için ise noter satış sözleşmesinde yer alan satış tarihi ya da araç ruhsatı üzerinde bulunan tarihlerdir. Yeni araçlar için de aracın trafiğe çıkış tarihi tescil tarihi olarak kabul edilebilir.

Motosiklet MTV Borcu Ödeme

Yukarıda anlattığımız sorgulama işlemini yaptıktan sonra aynı sayfada yer alan ödeme seçeneğinden de motosiklet mtv borcunuzu ödemeniz mümkündür.

Online işlemlerde kredi kartı ile ödeme yaparken genelde kart sahibinin ismi, kart numarası, güvenlik numarası ve kartın son kullanma tarihi istenir. Güvenlik açısından telefonunuza mesaj gelmesi ihtimaline karşın ödeme işlemini yapmak istediğiniz zaman telefonunuzu yanınızda tutmakta fayda var.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın motorlu taşıtlar vergisi için anlaşmalı olduğu bankalar şu şekildedir:

Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi, HSBC, QNB Finansbank, Türkiye Ekonomi Bankası – TEB, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Denizbank, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Aktif Bank.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bir diğer açıklamasına göre, anlaşmalı kredi kartları ile saat 02 – 22 arasında ödeme yapmanız tavsiye edilmektedir. Yani günün 20 saatinde internetten ödeme yapabilirsiniz, 22 – 02 arasındaki 4 saat için ödeme yapamazsınız.

Motosiklet MTV Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Motorlu taşıtlar vergisinin ödenmemesi durumunda her borç için uygulanan yol uygulanır. Öncelikle borçlu kişiye bir uyarı bildirisi gelir ve vergi borcunun ödenmemesi halinde işin boyutu haciz işlemlerine kadar varabilir. Diğer senaryolar ise çevirme ya da rutin bir kontrol sırasında aracınızın bağlanması, borcu faizi ile birlikte ödemek durumunda kalmanız şeklindedir.

Motosiklet için motorlu taşıtlar vergisini zamanında ödemeyip geciktiren kişiler gecikme bedelleriyle birlikte ödemelerini yapmakla yükümlüdürler.

Motosiklet MTV Hesaplama!