Nefes Sayısı Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Nefes Sayısı Hesaplama

Solunum sayısı olarak da bilinen nefes sayısı astım gibi hastalıklara sahip olan ya da bu tür bir hastalığa sahip olduğunu düşünen kişiler açısından önem taşımaktadır. Bununla birlikte nefes sayısı bireylerin normal bir şekilde solunum yapıp yapmadığını da ölçmemizi sağlayacaktır. Özellikle bu durum bebeklerde kontrol edilmesi gereken bir durumdur. Bu nedenle de Nefes Sayısı Hesaplama işlemleri yapılmaktadır. Bireylerin solunum hızları normal değilse ve bu nedenle de normal solunum sayısına sahip değillerse yapmaları gereken ilk şey bu ölçümü tekrarlamak olmalıdır. Tekrarlanmış olan ölçüm yine aynı sonucu veriyorsa ve bu sonuç normal görülen değerlerin dışındaysa en kısa süre içinde doktora gidilmesi yapılması gereken en doğru şey olacaktır. Fakat elbette ki Nefes Sayısı Hesaplama işlemleri yapılırken insanların dinlenme anında olmaları doğru olacaktır. Örneğin spor sonrası yapılan bir Nefes Sayısı Hesaplama işlemi bireyin sağlık durumu hakkında net bir bilgi ortaya koyamayacaktır. Zira Nefes Sayısı Hesaplama işlemlerinin herhangi bir efor sarf edilmeden önce yapılması gerekmektedir.

Solunum Sayısı

Bir insanın bir dakika içinde alıp verdiği nefese solunum sayısı denmektedir. Nefes Sayısı Hesaplama işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin yapabileceği en kolay yöntem istirahat halinde iken 1 dakikada solunum ne kadar yapıldığını hesaplamak olacaktır. Bunun için de kıstas olarak alınması gereken şey de göğüs kafesinin bir dakika içinde kaç defa kalkıp indiğini gözlemlemek olacaktır. Normalde bu sayı dakikada 12 ila 20 arasında belirlenmiş olsa da bu sayılarda henüz kesin olarak net bir bilgi ortaya konmuş değildir. Fakat bu değerler birbirine yakın olan değerler olduğu için Nefes Sayısı Hesaplama işlemleri doğru sonuçları almanıza yardımcı olacaktır.

Ateşli hastalıklar geçiren ya da kalp ve akciğer hastalıkları gibi solunumu etkileyen çeşitli rahatsızlıklara sahip olan kişilerin bir dakika içinde aldığı solunum sayısı da normal bir bireye oranla daha yüksek çıkacaktır. Solunum sayısı, akciğer fonksiyonları ile alakalı detaylı bilgilere ulaşmak isteyen bir kişinin solunum fonksiyonu testleri yaptırması gerekir.

Bireylerin yaşam bulgularına dikkat etmesi büyük bir önem taşımaktadır. Yaşamsal bulgular arasında en çok öne çıkan şey ise nefes alıp vermektir. Yaşamsal bulgular bireylere yapılacak olan acil müdahalelerde de doktorlara ve hemşirelere ipucu vermektedir. Solunum bir yana, bilinç, dolaşım, kan basıncı ve vücut ısısı da yaşamsal bulgular arasında yer alır. Tıbbi açıdan solunum hızı sağlıklı birey ile çeşitli hastalıklara sahip olan kişiler arasında değişiklik gösterecektir. Sağlıklı bir bireyin dakikada 12 ila 20 nefes sayısına sahip olması gerekirken bu sayı çocuklarda 16 ila 22 arasında ve bebeklerde 18 ila 24 arasındadır.

Solunum Hızı Neyi İfade Etmektedir?

Genellikle dinlenmekte olan kişiler tarafından ölçülen akciğerlerdeki havalandırma hızı, solunum hızı, ventilasyon oranı, solunum frekansı, nefes sıklığı ya da bir dakika süre boyunca devam eden solunum sayısı nefes sayısını vermektedir. Tıbbi açıdan bakıldığı zaman solunum hızı çeşitli sağlık koşullarına göre farklılık gösterecektir. Örneğin solunum hızının yükselmesi, solunum derinliğinin azalması ile doğrudan ya da dolaylı bir alakaya sahip olan çeşitli rahatsızlıklardan dolayı meydana gelebilir. Özellikle kanser türleri, kalp hastalığı, kistik fibröz, diyabet, KOAH ve astım gibi hastalıklar nefes sayısını doğrudan etkilemektedir.

Normal Nefes Sayısı

Normalde solunum sayısı dinlenmekte olan yetişkin kişilerde 1 dakikada 12 nefes alınmasıdır. Bu oran önceleri 15 nefes olarak kabul edilmiş olsa da günümüzde sağlıklı bireylerde bu değer daha yüksek görülür. Yapılmış olan araştırmalarda kanser hastalığına sahip olan bireylerin nefes sayılarının da daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. AIDS ve kistik fibröz gibi hastalıklara sahip olan kişilerin ise bir dakika içinde 30 nefes sayısı yaptıkları görülmüştür.

Nefes Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Nefes sayısı sadece sayılarak belirlenmekte olan bir kavram değildir. Zira nefes sayısı hesaplama işlemlerinde bireylerin zihinsel açıdan rahatlaması halinde kişinin bir dakika içinde aldığı nefes sayısın da düşüş yaşanacaktır. Bu tür durumlar gerçeğin yansımasına engel olacaktır. Doğru bir şekilde nefes sayısı hesaplama işlemleri gerçekleştirilmek isteniyorsa, bu işlemin sizin yerinize bir başkası tarafından yapılması gerekecektir. Nefes Sayısı Hesaplama işlemleri özellikle uyuyan bir kişiye bir başkası tarafından yapılmalıdır. Bu durumda birey rüya ya da kabus görmüyorsa doğru sonuçlar elde etmeye daha fazla yaklaşılmış olunur. Uykudaki bir kişinin solunum frekansı, dinlenme sırasındaki frekans sayısı ile aynı olmaktadır. Fakat solunum kapasitesi uyku halindeyken değişiklik gösterecektir. Yavaş ve kolay bir şekilde alınan nefes esnasında hücrelere taşınmakta olan oksijen miktarı da aynı oranda artış gösterecektir. Solunumun üzerinde olan yük ortadan kalktığı takdirde hücre oksijenasyonu da yükseliş gösterecektir. Nefes alıp verirken zaman tutulması ile vücuda oksijen testi yapılabilmektedir. Nefes sayısı hesaplama işlemleri sabah yapıldığı takdirde sonuçlar 20’nin üzerinde çıkıyorsa bu kişinin muhtemelen bir sağlık sorunu bulunur. Bu nedenle de bu tür durumlar içinde olan kişilerin en kısa süre içinde hastaneye gitmesi gerekecektir.

Nefes Sayısı Hesaplama!