Öğrenci Eğitim Kredisi Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Öğrenci Eğitim Kredisi Hesaplama

Kredi Çekilecek Tutar :
Bankanın Uygulayacağı Faiz Oranı (%) :

Veliler ve öğrenciler, eğitim hayatının ilerleyen yıllarında ve yükselen eğitim kalitesi durumlarında daha yüksek bedellerle karşı karşıya kalmaktadır. Çocuklarının daha iyi bir geleceğe sahip olması için daha iyi bir eğitim alması gerektiğine inanan aileler de bazı durumlarda ellerindeki sınırları zorlayıp eğitim kredisi çekerek öğrenim gören çocuklarını daha iyi şartlar altında okutmak istemektedir. Peki, eğitim kredisi nedir? Öğrenci eğitim kredisi hesaplama işlemi nasıl yapılır? Eğitim kredisi veren bankalar hangileridir? Bu yazı ile birlikte eğitim kredisi konusunda tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Eğitim Kredisi Nedir?

Genelde öğrencilerin üniversite hayatlarına başlamaları ile birlikte eğitim masrafları da önemli bir artış gösterir. Dil kursları, yurt dışı eğitim masrafları, dershane ücretleri gibi çeşitli eğitim harcamaları karşısında hem aile hem de öğrenciler bazı zorluklar yaşamaktadırlar. Bu tür durumların aza indirilmesi ve bankaların hem ailelerin zorluklarını gidermek hem de ticari döngülerine yeni bir halka katmak amacıyla eğitim kredisi imkanları ortaya çıkmıştır. Eğitim kredisi, eğitim amacıyla bankalardan çekilen ve belirli bir faiz karşılığında sözleşme kapsamında belirlenen vadeler bazında bankaya geri ödenen kredi tipidir. Bir başka deyişle öğrencinin eğitim hayatında karşılaştığı masraflar karşısında sorunsuz bir şekilde öğrenimine devam etmesi için bankalar tarafından faiziyle birlikte geri ödemesi yapılması koşuluyla sağlanan finansal destekler olarak da eğitim kredileri karşımıza çıkabilmektedir.

Diğer taraftan Türkiye Cumhuriyeti devletinin Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından da öğrencilere eğitim kredisi imkanı sunulur. Bu krediler de geri ödeme karşılığında öğrenciye verilir fakat devlete bu borcu öderken herhangi bir faizle karşılaşılması söz konusu değildir. Başarı ve gelir düzeyi göz önüne alınarak Kredi Yurtlar Kurumu bazı öğrencilere karşılıksız kredi yani burs imkanı da sunabilmektedir. Bu durumda öğrencilerin ya da velilerin herhangi bir şekilde eğitim hayatları sona erdiğinde devletten aldıkları bu ödemeyi geri ödeme yükümlülükleri bulunmamaktadır.

Eğitim kredileri konusunda dikkat çeken detaylardan bir tanesi de bankaların diğer krediler göz önüne alındığında eğitim kredisine daha az faiz uygulaması hususudur. İhtiyaç kredisi gibi kredilerle karşılaştırdığımız zaman eğitim kredileri daha düşük faizler ile bankalar tarafından müşterilerine sunulmaktadır.

Öğrenci Eğitim Kredisi Hesaplama İşlemi

Öğrenci eğitim kredisi hesaplama işlemi yapabilmek için çekmek istediğiniz kredi miktarı ile bankanın bu miktara uygulayacağı faiz oranını işleme koymanız gerekecektir.

Bunun için gerekli olan formül şu şekildedir:

(Kredi çekilecek tutar x Faiz oranı)+ Kredi çekilecek tutar

Bir örnek ile açık hale getirmek gerekirse 50.000 Türk Lirası tutarında eğitim kredisi çekmek istiyorsunuz ve banka bu kredi için yüzde 3 faiz uygulayacağını bildirdi. Bu durumda öğrenci eğitim kredisi hesaplama işlemini şu şekilde yapıyoruz:

İlk olarak kredi çekilecek tutar olan 50.000 Türk Lirası ile faiz tutarı olan %3’ü çarpıyoruz. Buradan gelen sonuç 1.500 Türk Lirası’dır ve bu miktar bankanın bize uygulayacağı faizi göstermektedir.

Öğrenci eğitim kredisinin toplam masrafını öğrenmek için de 50.000 ile 1.500’ü toplamamız gerekiyor. Bu durumda öğrenci eğitim kredisi masrafı 51.500 TL olmuş oluyor.

Eğitim Kredisi Veren Bankalar

Akbank, AnadoluBank, Vakıfbank, DenizBank, Kuveyt Türk, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Al Baraka, Türkiye İş Bankası başta olmak üzere Türkiye’deki birçok banka müşterilerine eğitim kredisi imkanı tanımaktadır.

Öğrenci Eğitim Kredisi İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Bankalardan öğrencilerin eğitimi için gerekli olan krediyi çekebilmek için başvuru sırasında bazı belgeleri bankaya teslim etmeniz gerekmektedir. Bu belgeler arasında bankaların eğitim kredisini belirten başvuru formu, gelir durumunu gösteren bir belge, nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesinin aslı ile birlikte fotokopisi ve eğitim ücretini gösteren gerçek bir belge bulunmaktadır. Bir eğitim kuruluşundan ödeme tutarını gösteren bir fatura alıp yaptığınız ya da yapacağınız harcamayı resmi kayıt altına alamazsanız bankalardan eğitim kredisi alma şansına sahip olamazsınız.

Faizsiz Eğitim Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Faizsiz eğitim kredisi bankalar aracılığıyla alınması mümkün olan bir kredi değildir. Zaman zaman bankalar şehit, engelli yakınlarına böyle ayrıcalıklar tanısa da genel bir durum söz konusu olmadığı için faizsiz eğitim kredisi alabilmek için başvurulması gereken tek nokta Kredi Yurtlar Kurumu’dur. Büyük çoğunlukla KYK’dan burs alamayan neredeyse tüm öğrenciler kredi alabilmekte ve bu kredileri ilerde faizsiz bir şekilde devlete geri ödeme şansından faydalanabilmektedir.

En Uygun Eğitim Kredisi

En uygun eğitim kredisini analiz edebilmek için bankaların eğitim kredileri için uyguladığı faiz oranlarını kontrol etmeniz gerekmektedir. İstediğiniz vade için en az faizi uygulayan banka size en uygun eğitim kredisini veren bankadır.

Devlet Öğrenci Kredisi

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrenciler adına açılan Ziraat Bankası hesabına her ay düzenli bir şekilde yatırılan kredidir. Her sene enflasyon oranı göz önüne alınarak aylık kredi ödemelerine belirli miktarda zamlar yapılabilir. Öğrenciler mezun olduktan iki sene sonra bu kredilerin geri ödemesini yaparlar. Eğer ki devlet öğrenci kredisinden faydalanan bir kişi ilerde devlet memuru olursa kredi geri ödemesi maaşından düşülecektir, herhangi bir ek çaba harcamasına geri kalmayacaktır.

İş Bankası Eğitim Kredisi

İş Bankası, öğrenciler için 36 aya kadar vadeli eğitim kredisi veren bir bankadır. Türkiye Cumhuriyeti İş Bankası’nın eğitim kredisine uyguladığı faiz oranı ise yüzde 1.50’dir.

Vakıfbank Eğitim Kredisi

Vakıfbank öğrenci eğitim kredisi için 12 aya kadar vade uygulayan bir bankadır. Vakıfbank’tan eğitim kredisi çekmek isteyen öğrenci ya da veliler bu kredileri yüzde 1.27’lik faiz oranı karşılığında geri ödemekle yükümlü olacaklardır.

Denizbank Eğitim Kredisi

Denizbank öğrenci ve velilere 12, 24 ve 36 aylık vadeler ile eğitim kredisi imkanı sunmaktadır. Denizbank bu 3 vade tipine farklı faiz uygulamaktadır. Denizbank’tan 12 aylık vadeler ile eğitim kredisi çekmek isteyenler yüzde 1,20 oranında faiz ödemekle yükümlü iken 24 aylık vadeler ile eğitim kredisi çekmek isteyenler yüzde 1,30, 36 aylık vade ile eğitim kredisi çekmek isteyenler ise yüzde 1,41 oranında faiz ödemek durumundadır.

Öğrenci Eğitim Kredisi Hesaplama!