Ons Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Ons Hesaplama

ONS/Gram Altın Hesabı :

Bu yazımızda sizlere bir ölçü birimi olan onsun ne olduğu ve ons hesaplamasının nasıl yapıldığı konusunda bilgi sağlamaya çalışacağız. Ons hesabının en çok kullanıldığı altın onsundan bahsedeceğiz.

Ons Nedir?

Ons, dünya üzerinde bulunan kıymetli metallerin (genelde altın, gümüş ve platin gibi kıymetli metaller) ya da değerli taşların (elmas ya da yakut gibi değerli taşlar) kütle ölçümünde kullanılan bir ölçü birimidir. Ons; Fransa’da 30,59 gram ağırılığında, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 28,49 gram ağırlığında kabul edilmektedir.

İki çeşit ons bulunmaktadır. Bunlar Avoirdupois Onsu ve Troya Onsu’dur.

Avoirdupois Onsu: Genelde yaygın olarak kullanılan Avoirdupois Onsu’dur. 1 Avoirdupois Onsu’nun gram cinsinden değeri tam olarak 28,349523125 gramdır.

Troya Onsu: Troya Onsu, Orta Çağ Dönemi’nde Avrupa’da bulunan ve önemli bir ticaret şehri olan Fransa’nın Troyes şehrinde kullanılan Troy Ağırlık Sistemi’ne ait olan bir ölçü birimidir. Troya Onsu, yazının başında da ifade edildiği gibi genel olarak gümüş, altın ve platin gibi kıymetli metaller ile elmas ve yakut gibi değerli taşların kütle ölçümünde kullanılmaktadır. Troya Onsu’nun, Avoirdupois Onsu’na kıyasla yüzde 9.7 daha ağır olduğu görülmektedir. 1 Troya Onsu’nun gram cinsinden değeri 31,1034768 gram olmaktadır. Ancak bu rakam saf altın için geçerlidir. Normal olarak 1 onsun gram cinsinden eşiti 28,3495231 gramdır.

Altın Onsunun Düşmesi Durumunda Neler Etkilenir?

Uluslararası piyasalarda gerçekleşen büyük ve küçük dalgalanmalar doğrudan altının ons fiyatına etki etmektedir. Bu sebeple altın fiyatları sürekli değişiklik göstermektedir. Farklı piyasaların birbirine bağlantısı bulunduğundan dolayı eğer altının ons fiyatında artma ya da azalma olursa buna bağlı olarak hem döviz kurlarında hem de petrol fiyatlarında değişiklikler meydana gelmektedir.

Özellikle petrol fiyatları ile altının ons fiyatı yakın ilişki içerisindedir. Petrol fiyatlarının artış göstermesi ile altının ons fiyatında da artış meydana gelmektedir. Altının ons fiyatında meydana gelen artış ise dünya borsalarında sarsıntıya yol açmaktadır. Buna bağlı olarak dünya borsalarında oluşan sarsıntı da döviz kurlarını artırmaktadır. Hemen kısa bir şekilde durumu özetlemek gerekir ise, görüldüğü gibi piyasadaki dengeler birbiri ile ilişkili haldedir ve çok hassastır. Bahsi geçen yatırım araçlarının herhangi birinde kriz meydana gelmesi halinde diğer yatırım araçları da meydana gelen bu krizden etkilenecektir.

Gram Altın ve Ons Altın Tercihi

Genel itibari ile uluslararası piyasalarda işlem gören ons altın dünya üzerinde bulunan tüm yatırımcıları ve merkez bankalarını ilgilendirmektedir. Gram altın ise ons altında olduğu gibi global anlamda değil sadece Türkiye bazlı hareketlenmelerde rol oynamaktadır. Ons altın bazında meydana gelen artış ve azalışlar gram altın bazında meydana gelen artış ve azalışlara göre sert hareketlere maruz kalmamaktadır. Bunun sebebi ise gram altına etki eden faktörler arasında Türk Lirası’nın da bulunmasıdır.

Ons altında meydana gelen fiyat artışları sonucunda gram altın fiyatında da artış olabilmesi Türk Lirası’nın değerinde azalış olması ya da ons bazındaki değerlemenin Türk Lirası değerleme oranına kıyasla daha yüksek miktarda olmasına bağlıdır. Bahsettiğimiz durumdan dolayı genelde ons bazında meydana gelen değişimler gram altını aynı oranda etkilememektedir. Yani ons altında meydana gelen hareketlilik ile gram atında meydana gelen hareketlilik karşılaştırıldığında ons altının daha kalıcı ve kazanç oranlarının daha yüksek olduğu görülmektedir.

Kayıp oranı ile kazanç oranı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi vermek gerekmektedir. Türkiye’de yatırımcıların gram altın alımı mesai saatlerine denk gelmektedir. Mesai saatlerinde işlem yapıldığında belirli makas oranları (spread) ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında mesai süresinin bitiminde alış ve satış arasındaki fark (spread) bankalar tarafından açılmaktadır. Bankaların bunu yapmasının sebebi ise kendilerini garanti altına almaya çalışmalarıdır. Bankaların böyle bir işlem yapması gram altınla işlem yapmak isteyen yatırımcıların mesai saatleri haricinde işlem yapmasını olanaksız kılmaktadır. Uluslararası piyasalarda altına yatırım yapılması ve altına yapılan yatırımlardan dolayı altın fiyatlarının 24 saatteki etkisi ile yatırımcılar sürekli olarak altına yatırım yapmak istemektedir. Ancak söz konusu durumda bankalar tarafından koyulan engeller ile yatırımcılar sınırlandırılmaktadır.

Bankalar tarafından yatırımcıların sınırlandırıldığı noktada Foreks piyasası duruma dahil olmaktadır. Foreks piyasası ile şu avantajlar sağlanmaktadır;

  1. Aynı spread oranları ile günün her anında işlem yapabilme
  2. Ons bazındaki işlemlerde daha fazla kazanç elde edebilme
  3. Yapılan işlemleri istenildiğinde kapatabilme
  4. Kaldıraç oranları
  5. İki yönlü işlem yapabilme

İki yönlü işlem: Yükseliş sırasında alış yapıldığı gibi düşüşlerde de yapılan işlemlerle kazanç sağlamaktır.

Gram altın ve ons altın ile Türkiye’de işlem yapacak olan yatırımcılar ikisi arasında bulunan farka vakıf olmalıdır. Ayrıca söz konusu durumla ilgili olarak işlem stratejileri için yatırımcının tercih edeceği olan platformu değerlendirmek gerekmektedir. Altın piyasalarında meydana gelebilecek dalgalanma ihtimallerine karşı ve meydana gelen dalgalanmalardan fayda sağlayabilmek amacı ile Foreks piyasaları tavsiye edilmektedir.

Ons Hesabı Nasıl Yapılmaktadır?

Ons hesaplama ile aşağıda belirtilen örneklerden faydalanabilirsiniz. Ons hesaplama iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Ons hesaplama yapacak kişinin elinde olan bilgilere göre yapılan ons hesaplama yöntemleri Ons ve Dolar kuruna göre gram altın hesabı ve gram altın ve Dolar kuruna göre Ons fiyatı hesabıdır.

Ulusal piyasalarda 1 ons altının gram cinsinden değerinin 31,10 gram altın olduğunu daha önce belirtmiştik.

Ons Hesaplama: Ons ve Dolar Kuruna Göre Gram Altın Hesabı

Örnek 1: Ons fiyatının 1850 Dolar seviyesinde olduğu kabul edilirse iç piyasada gram altının Türk Lirası karşılığında neye eşit geldiğini bulalım. İlgili tarihte Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısında değeri 1,80 Türk Lirası’dır.

1850 Doların 1 onsun karşılığı olan 31,10’a bölünmesi ve dolar kuru ile çarpılması ile iç piyasada gram altının Türk Lirası karşılığındaki eşitliği bulunmuş olur. Buna göre;

1850/31,10 x dolar kuru = has (gram) altın fiyatı

1850/31,10 x 1,80 = 107,073 Türk Lirası has (gram) altın fiyatı.

Örnek 2: Ons fiyatının 1752 Dolar olduğunu kabul edelim. Ons hesaplaması yapabilmek için ons fiyatının yanında Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşılığındaki değerine ait bilgiler gerekmektedir. Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısında hesaplama yapıldığı tarihte 1,77 Türk Lirası olduğunu varsayalım. Buna göre;

Bir önceki soruda olduğu gibi hesaplama yapılacağı tarihteki ons değeri 31,10 ile bölünür. Ardından bölümden elde edilen sonuç yine hesaplamanın yapıldığı tarihteki dolar kuru ile çarpılır. Bu işlem sonunda bulunan sonuç 24 ayar gram altının fiyatı olmaktadır.

1752 / 31,10 x dolar kuru = 24 ayar gram altın fiyatı.

1752 / 31,10 x 1,77 = 99,71 (24 ayar gram altın fiyatı.)

Ons Hesaplama: Gram Altın ve Dolar Kuruna Göre Ons Fiyatı Hesabı

Örnek 1: 1 gram altının fiyatının 93,2 Türk Lirası olduğu bilindiğine göre ons fiyatını hesaplayınız. (İlgili tarihte Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşılığındaki değeri 2,20 Türk Lirası’dır.)

Verilen bilgiler doğrultusunda ons fiyatı hesaplaması aşağıda belirtildiği gibi yapılmaktadır. Buna göre;

1 gram altının fiyatı ile 1 onsun değeri çarpılır. Daha sonra 1 gram altının fiyatı ile 1 onsun değeri çarpımdan çıkan sonuç, ilgili tarihteki Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşılığındaki değerine bölünür. Sonuçta çıkan ons fiyatını vermektedir.

1 gram altın 93.2 Türk Lirası ise  93.2 x 31.10/2.20 = 1317 ons fiyatı

Doğru ve güvenilir şekilde ons hesaplama yapabilmek için ons hesaplama aracından faydalanabilirsiniz. Bunun için ons hesaplama aracına girdikten sonra gerekli alanları doldurup hesaplama butonuna basmanız yeterli olacaktır.
Ons Hesaplama!