Panelvan ve Karavan MTV Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Panelvan ve Karavan MTV Hesaplama

Kısa hali ile MTV, açılımı ile motorlu taşıtlar vergisi olarak karşımıza çıkan ödenek, içerisinde motor barındıran ve bir yerden bir yere o motor vasıtasıyla gitme yeteneğine sahip olup en az bir insanı bünyesinde barındırabilen her araçtan alınan bir vergi tipidir. Helikopterden minibüse, tırdan motosiklete kadar her araç motorlu taşıtlar vergisine tabidir. Bu yazıda sizlere panelvan ve karavan MTV hesaplama konusunu anlattık.

Karavan Vergisi Var mı?

Evet, karavan da bir çeşit motorlu araç olduğu için motorlu taşıtlar vergisine tabidir. Karavan sahipleri de vergi ödemekle yükümlüdür.

Panelvan ve Karavan MTV Hesaplama

Panelvan ve karavan MTV hesaplama işlemi yapılırken birtakım özellikler göz önüne alınır ve bu özelliklere göre araç sahibine fatura çıkarılır.

Panelvan ve karavan tipi araçlarda motorlu taşıtlar vergisi hesaplanırken göz önünde tutulan kriterler aracın yaşı ve aracın silindir hacmidir.

Araç, yaşına göre şu sınıflara ayrılır:

1 ila 6 yaş arası

7 ila 15 yaş arası

16 ve üzeri yaş grubuna mensup

Diğer taraftan panelvan ve karavanlar için motorlu taşıtlar vergisi hesaplanırken silindir hacmi bazlı sınıflandırma şu şekilde yapılır:

1900 santimetreküp ve aşağı değerler

1901 santimetreküp ve üzerindeki değerler

Panelvan ve karavan için motorlu taşıtlar vergisi hesaplanırken dikkat edilmesi gereken noktalara gelirsek, aracın yaşı ne kadar büyürse ödenmesi gereken MTV faturası o kadar azalır. Diğer yandan karavan ya da panelvanın silindir hacmi ne kadar büyürse ödememiz gereken MTV faturası da o kadar artacaktır.

Karavan MTV Hesaplama

Bir örnek ile karavan için motorlu taşıtlar vergisi hesaplaması yapalım.

Aracımız altı yaşında ve 1800 santimetreküp silindir hacminde olsun.

Bu durumda 2016 senesi için ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi 487 Türk Lirası değerindedir.

Altı yaşında ama 2100 santimetreküp silindir hacmine sahip olan bir araç için ise ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi faturası 732 Türk Lirası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Panelvan ya da Karavan MTV Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Panelvan ya da karavan tipi aracınıza yönelik motorlu araçlar vergi borcunuzu ödemediğiniz durumda diğer borçlar için işleyen sürecin bir benzeri uygulamaya konulacaktır. Borcu ödemeyen borç sahibine ilk olarak bir adet bildiri gönderilir. Bu bildiri SMS ile gelebileceği gibi klasik posta yöntemi ile de tarafınıza ulaşabilir. Bu bildiriye rağmen borçlu, borcunu ödememeye devam ediyorsa bu borcun tahsili için haciz yoluna başvurulur. Borç haciz yoluyla tahsil edilirken gecikme bedeli ya da faiz gibi tutarlar da borçludan alınır.

Panelvan ve Karavan Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcunu Sorgulama

Panelvan ya da karavan tipi aracınızın MTV faturasını online olarak ödemeniz mümkündür. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın alt hizmeti olan İVD yani İnternet Vergi Dairesi’nden faydalanabilirsiniz. İnternet Vergi Dairesi’ne aşağıda paylaştığımız link ile girdikten sonra borcu sorgulamak ile birlikte borcu kapatmak için gerekli ödeme işlemlerini yapmanı da mümkündür.

Panelvan ve Karavan Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcu Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

Söz konusu bağlantıya gidip İnternet Vergi Dairesi’ne giriş yaptıktan sonra karavan ya da panelvan tipindeki aracınıza yönelik motorlu taşıtlar vergisi borcu sorgulaması yapmak için aracınızın plakasını ilgili boşluğa girmelisiniz. Plakayı ilgili alana girerken boşluk bırakmadan girmelisiniz. Sayı ve harfler arasında hiçbir boşluk olmamalı ve plaka 34ORN78 şeklinde olmalıdır.

Plakayı şartlara uygun şekilde, bitişik bir halde girdikten sonra araç plakanızın özel olup olmadığını işaretlemeniz gerekecektir. Bu işaretlemeyi de yaptıktan sonra T. C. Kimlik No ya da Vergi No’ya yönelik verileri doldurmanız istenecektir. Bu iki veriden sadece bir tanesini yazmanız yeterlidir, ikisini birden yazmanıza gerek yoktur. Eğer ki gerçek kişiye yönelik bir borç sorgulaması yapılacak ise T. C. Kimlik No’nun girilmesi, tüzel bir kişi ya da T. C. Kimlik No’su olmayan bir kişiye yönelik borç sorgulaması yapılacak ise de Vergi No’nun yazılması gerekir.

T. C. No ya da Vergi No’yu da girdikten sonra aracınızın tescil tarihini yazmanız gerekecektir.

Tescil tarihine yönelik bilgileri yazarken ne yapması gerektiğini bilmeyenler için İnternet Vergi Dairesi’nin yöneticisi konumundaki kurum olan Gelir İdaresi Başkanlığı şunları tavsiye etmektedir:

Vergi dairesi kayıtlarında bulunan tarihi girebilirsiniz. Diğer yandan araç ikinci el konumda ise noter satış sözleşmesindeki tarihi kullanabilir, araç sıfır ise aracın trafiğe çıkış tarihini baz alabilirsiniz. Ruhsatın üzerinde yer alan tarih de tescil tarihi özelliği taşıyabilir.

Karavan ya da Panelvan MTV Borcu Ödemesi Nasıl Yapılır?

Üst kısımda anlatılan sorgulama işlemini yaptıktan sonra borçlu durumdaysanız karşınıza borç miktarı çıkacaktır. Bu borç miktarını aynı sayfadan kredi kartı yardımı ile ödemek son derece kolay bir işlemdir. Kredi kartı ile birlikte kart için kullandığınız cep telefonunuzu yanınızda tutarak iki dakikadan kısa bir süre içerisinde MTV borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Kredi kartını kullanabilmek için sizden kart sahibi kişinin adı ve soyadı, kartın güvelik numarası, kart numarası ve karta ait son kullanma tarihi gibi bilgiler istenecektir. Tüm bunları ardından cep telefonunuza güvenlik amaçlı borç tutarı ve bu tutarı ödemeye razı olduğunuza dair bir SMS gönderilecektir. Bu SMS’i ekrana yazarak motorlu taşıtlar vergisi ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı – İnternet Vergi Dairesi’nin motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri için anlaşmalı olduğu bankaların listesi aşağıda paylaşılmıştır:

HSBC, Türkiye Ekonomi Bankası – TEB, Garanti Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası,  QNB Finansbank, Türkiye Finans Katılım Bankası Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Akbank, Denizbank ve Aktif Bank.

Kurumdan yapılan bir başka açıklamaya göre ise motorlu taşıtlar vergisi ödemelerini çevrimiçi yollarla yapabilmek için saat 02 – 22 aralığını tercih etmeniz istenmektedir. 22 – 02 arasındaki dört saatlik dilimde ödeme alınmamakta geriye kalan günün yirmi

Motorlu Taşıtlar Vergisi / MTV Nedir?

Araçlarında motor bulunan tüm vatandaşların her sene düzenli bir şekilde ikişerli taksitler halinde ödedikleri vergi türüne motorlu taşıtlar vergisi ya da kısa tabir ile MTV denmektedir. Motorlu taşıtlar vergisi uçaktan karavana, motosikletten otobüse kadar her tip motorlu araçtan alınmaktadır. Yani sadece kara araçları değil deniz araçları ve uçan araçlar da motorlu taşıtlar vergisi ödemekle yükümlüdür.

Motorlu taşıtlar vergisine yönelik taksitlerin birincisi her senenin ocak ayında yatırılır iken ikinci taksit ise her senenin temmuz ayında yatırılmalıdır. Eğer ki aracınızın sicil kaydını sildirecekseniz motorlu taşıtlar vergisi ödeme planı şu şekilde devam edecektir:

Motorlu taşıtının sicil kaydını senenin ilk altı ayı içerisinde sildiren kişiler, temmuz ayında ödenmesi gereken ikinci taksiti ödemekle yükümlü değildir.

Yılın ikinci altı ayı içerisinde motorlu taşıtın sicil kaydını sildiren bireyler ise önümüzdeki sene ocak ayında ödenmesi gereken taksiti ödemeyecekler.

MTV yani motorlu taşıtlar vergisi hesaplanırken birçok kritere bakılmaktadır. Bu kriterlerden en önemlisi aracın tipine yönelik tanımdır. Aracın tipi; otomobil, karavan, uçak, otobüs ya da vapur olabilir. Bu ayrım mtv’yi belirleyen en temel sınıflandırmayı kapsar. Bunun ardından işleyen süreçte araçların yaşına, silindir hacmine, ağırlığına ya da yolcu kapasitesine bakılır. Minibüsler için sadece aracın yaşına bakılırken otobüsler için hem yaşa hem yolcu kapasitesine bakılmaktadır. Kamyonlarda ise kriterler aracın yaşı ile azami yük taşıma kapasitesi şeklindedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplaması Yapılırken Dikkat Çeken Noktalar

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplanırken kriterlere yönelik değerlerdeki artış ya da azalış doğal olarak vergi faturasını da etkilemektedir.

Örneğin, aracın yaşı büyüdükçe ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi azalacaktır. Diğer taraftan bir aracın silindir hacmi ne kadar büyür ise o araç için ödemeniz gereken mtv faturası da o denli artış gösterecektir.

Aynı şekilde azami yük taşıma kapasitesi ya da yolcu kapasitesi arttıkça da araç için ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi miktarı artış göstermektedir. Yani bir araç ne kadar genç ve özellikleri ne kadar geniş kapsamlı ise o kadar çok mtv ödemesine tabi tutulur.

Panelvan ve Karavan MTV Hesaplama!