Sentetik Çim ve Halı Saha Maliyeti | Sen iste o hesaplasın!

Sentetik Çim ve Halı Saha Maliyeti

Sentetik Çim ve halı saha maliyeti ile ilgili merak edilenleri bu yazıda bulabilirsiniz. Halı saha sporu Türk erkeklerinin sosyal faaliyet olarak nitelendirdiği bir spor türüdür. Erkekler genel olarak halı saha maçını stres atmak için yaparlar ve bu sporu yaparken de kaliteli olan halı sahayı, yaralanma ve sakatlanmaları en aza indirgeyen türden çimlerle kaplı halı sahayı tercih etmektedirler. Gelişen teknoloji ile birlikte halı sahaların zeminini kaplayan suni çimlerde de gelişmeler olmuştur. Sentetik çim adı verilen suni çim çeşidi en çok tercih edilen çeşittir.

Sentetik Çim Nedir?

Doğal çimin sulanması, yetiştirilmesi ve korunması gibi zorluklar nedeniyle doğal çime alternatif olarak üretilen sentetik çim hem halı saha maliyeti hem de kullanım kolaylığı ile halı saha işletmecilerini ya da halı saha işletmeyi düşünenler için tercih edilmektedir. Hatta amatör olarak değil profesyonel olarak da yapılan spor müsabakaları için de federasyonlar ve turnuva düzenleyen, organize eden kuruluşlar tarafından da zeminlerin sentetik çim ile kaplanması sağlanmaktadır.

Maliyet bakımından sentetik çim ile kaplanmış bir halı saha ve doğal çim ile kaplanmış halı saha karşılaştırılması yapıldığında sentetik çim ile kaplanmış halı sahanın daha az maliyetli olduğu açık bir şekilde görülür.

Sentetik çim ile kaplanmış sahanın en büyük avantajı doğal çim ile kaplanmış saha ile görünüm bakımından aynı olması ve kullanım kolaylığıdır.

Temizlik ve bakımı açısından da sentetik çim doğal çime göre daha kolay ve kullanışlıdır. Üstelik sentetik çim ile kaplanmış zeminin kullanım ömrü doğal çime göre daha uzundur. Daha dayanıklı olan sentetik çim halı saha maliyeti göz önünde bulundurulduğunda doğal çime göre daha tasarruflu ve ekonomiktir.

Doğal çimler için uzmanlar 250 saat kullanım ömrü belirlemişken sentetik çim ile kaplanmış bir zemin için belirlenen kullanım ömrü 1000 saat ile 1500 saat arasındadır. Kötü hava şartlarında doğal çimlerde kalkma, kabarma, deforme olma gibi sorunlar yaşanırken bu sorunların hiç birisi sentetik çim ile kaplanmış zeminlerde yaşanmaz.

Sentetik çim kötü hava şartlarında suyu emme özelliği ile zeminin her zaman müsabakalara ve karşılaşmalara hazır olması anlamına gelmektedir.

Halı Saha Maliyeti Ne Kadardır?

Halı saha maliyetini arttıran veya azaltan en büyük etken şüphesiz ki zeminde kullanılan çimlerin türüdür. Doğal çim son dönemlerde tercih edilmemekle birlikte halı saha işletmecisini de zarar ettirerek zor duruma düşmesine neden olmaktadır.

Sentetik çim halı saha maliyeti konusunda tasarruf edilmesi sağlarken kullanım ömrü bakımından da doğal çime göre daha dayanıklı ve uzun ömürlü olması nedeniyle işletmecinin karına olmaktadır.

Doğal çime göre sentetik çim daha temiz bir ortamda spor yapılmasına olanak sağladığı için o halı sahanın müşteriler tarafından daha fazla tercih edilmesini sağlar.

Sentetik Çim ve Halı Saha Maliyeti!