SEO İçin ROI Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

SEO İçin ROI Hesaplama

Yatırım Sonu Kazanç :
Yatırıma Yapılan Masraf :

SEO kar amacı güden ya da daha çok kitleye hitap etmek isteyen internet girişimleri için en hayati konulardan bir tanesidir. Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO sayesinde internet projenizi arama motorlarında daha üst sıralara çıkarıp daha çok kullanıcıyı sitenize çekmeniz mümkün olabilir. Kar amacı güden internet girişimlerinin en merak ettiği konulardan biri de SEO için harcanan paranın ne kadar kar getirerek geri döndüğü meselesidir. Tam da burada SEO için ROI hesaplama meselesi devreye giriyor. Bu yazımızda sizlere detaylı bir şekilde SEO nedir, ROI nedir, SEO için ROI hesaplama işlemi nasıl yapılır, SEO’da öne geçmek için ipuçları gibi konularda bilgiler vereceğiz.

SEO Nedir?

SEO yukarıda da söylediğimiz gibi açılımı Search Engine Optimization olan, Türkçesi ise Arama Motoru Optimizasyonu olan bir çeşit kısaltmadır. SEO, internet sitelerinin arama motorlarında daha ön plana çıkması amacıyla, ilgili arama motorlarının politikalarına daha uygun hale getirilmesi çalışmasına verilen isimdir. Arama motoru üzerinde bir anahtar kelime hakkında yapılan aramalarda sitenizi ön plana çıkarmak için ilk olarak sitenizin arama motoru optimizasyonunu doğru şekilde yapmanız gerekir. Arama motoru optimizasyonu iç SEO ve dış SEO olarak kabaca ikiye ayrılabilir. İç SEO, site içindeki yazılım, dizayn, içerik, başlık gibi noktaların arama motorları tarafından daha anlaşılır, daha kabul edilebilir, daha uygun hale getirilmesi için yapılan çalışmaya verilen ad iken dış SEO da site dışında yapılan optimizasyon çalışmasına verilen isimdir. SEO için ROI hesaplama meselesi genelde dış SEO için geçerli bir konudur. Otorite kabul edilen sitelerden backlink alabilmek için ücretli içerik yayınlatmak, sitenizin ya da sitenizdeki bir sayfanın linkini arama motorları tarafından değerli kabul edilen bir mecrada tutarak dış SEO’nuzu yükseltmek için reklam vermek gibi meseleler bu kapsama girer. Yani dış SEO için bir miktar para harcamanız gerekir.  Bu harcamaların size ne getirdiğini öğrenmek için de SEO için ROI hesaplama işlemine başvurmanız gerekir.

SEO bir bakıma doğal bir şekilde popülerlik sağlama sanatı olarak da tanımlanmaktadır. Bu popülerliği en doğal şekilde sağlamayı bilen kişilere ise başarılı SEO uzmanları gözüyle bakılır. Site içi SEO ve site dışı SEO’yu başarılı bir şekilde yaparak Google, Yandex gibi arama motorlarında sitenizi hedeflediğiniz kelimelerde üst sıralara taşımak koşulu ile aradığınız popülariteyi elde edebilir, sitenizin giriş sayısını artırabilirsiniz.

Yetenekli ve tecrübeli internet girişimcilerinin doğal bir şekilde kolaylıkla öğrenebildiği SEO meselesini tam anlamıyla kavramak, arama motorlarının yeni güncellemelerini analiz edip o analizleri başarılı bir şekilde yeniden ilgili web sitesinin yayın politikasına uyarlamak oldukça zahmetli işler olabilir. Bu meseleler için yakın zamanda her büyük web sitesi en az bir tane SEO uzmanı ya da danışman kadroya almaya başladı. SEO danışmanlarının bazı büyük haber sitelerinde Genel Yayın Yönetmeni koltuğunda oturan kişilerin ardından ikinci en büyük rütbeyi alan kişi olduğu bile görüldü. Tüm bunlardan SEO’nun günümüzde ne kadar büyük ve önemli bir sektör haline geldiğini anlayabiliriz.

ROI Nedir?

ROI, açılımı Return of Investment olan bir kısaltmadır. ROI’nin Türkçe karşılığı ise yaptığınız yatırımın size gelen geri dönüşüdür. Örneğin 500 TL’lik bir yatırım yaptınız ve bu yatırımın size ne kazandırdığını ROI hesaplama yolu ile öğrenmek istediniz. ROI neticesinde karşınıza çıkan sonuç 500 TL’nin üzerinde ise yatırımdan kar etmişsiniz demektir, 500 TL’nin altında ise bu yatırımdan kar edemediğiniz anlamına gelir. 500 TL’nin üzerinde, yani kar ettiğiniz durumda kar düzeyinden memnunsanız aynı yatırıma devam edebilir, karınızı artırmaya devam edebilirsiniz. Kar düzeyinden memnun değilseniz ROI hesaplama sayesinde fazla vakit kaybetmeden aktif kampanyayı iptal edip hemen yeni bir kampanyaya başlayabilirsiniz.

ROI oranı yüzde 100’ün üzerinde olan sonuçlarda parasal kar sağlandığı görülür. Diyelim ki işlem neticesinde ROI oranı yüzde 150 olan bir sonuç elde ettiniz. Bu demektir ki yaptığınız yatırımda verdiğiniz her 100 TL’yi 150 TL olarak geri aldınız. Yani yüzde 50’lik bir kar elde ettiğiniz görülüyor. Diğer taraftan ROI oranı yüzde 60 seviyesinde ise verdiğiniz her 100 TL’ye karşılık 60 TL elde ettiğiniz görülür ve bu da yüzde kırk seviyesinde zarar ettiğinizi önümüze koyar.

SEO İçin ROI Hesaplama İşlemi

Arama motoru optimizasyonu adına yaptığınız yatırımların size geri getirisini SEO için ROI hesaplama işlemi ile öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinde yer alan bazı SEO – ROI araçları sayesinde belirlediğiniz ve size uygun olan bir anahtar kelime ya da anahtar kelime grubu için aylık arama hacminin ne düzeyde olduğunu ve bu arama hacmine göre muhtemel Google sıralamalarından siteye ne kadarlık bir getiri sağlayacağını öğrenebilirsiniz.

SEO için ROI hesaplama, aylık arama hacmi bazında Google gibi arama motorlarındaki sıralamaların tıklanma oranları baz alınarak web sitesine sağlanacak muhtemel trafik akışına ait tahmini satın alma oranları göze alınarak ürünün ortalama fiyatı ile çarpımı sağlanarak bulunması işlemine dayanır.

Daha çok e-ticaret sektörüne hitap eden web sitelerine sahip olan kişilerin ilgilendiği SEO için ROI hesaplama konusu her anahtar kelime, her sektör, her bir farklı ürün fiyatı için ayrı ayrı getiriler sağlayacağı için bunu bir yazı ile anlatmak ve kafanızdaki anahtar kelimenin ne olduğunu tahmin edip bir yazıda bunu dile getirmek hayli zordur. İnternet üzerinde yer alan ve bizim de en alt sırada yer vereceğimiz bağlantıya girerek size uyan verileri girip SEO için ROI hesaplama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalara dayanarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki e-ticaret sektöründe geri dönüşüm oranı yüzde 2 olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer ki geri dönüşüm oranınız yüzde 2’nin altında ise sitenin tasarımı ya da diğer konuları ile ilgili müşterinin gözünde “güvenilmez” imajı veren bazı durumlar olabilir.

Başarılı arama motoru optimizasyonu ile en üst sırada yer almayı başardıysanız ortalama olarak yüzde 36,4 oranında dönüşüm alabilirsiniz.

ROI Analizi Nasıl Yapılır?

ROI, yaptığınız yatırımın size ne kazandırdığını ortaya koyan bir matematiksel veridir ve siz eğer ki ROI’nin ne anlama geldiğini ve ROI mantığının nasıl işlediğini kafanızda oturttuysanız ROI analizi yapmak size oldukça kolay gelecektir. ROI sayesinde yatırımın size ne kaybettirdiği ya da ne kazandırdığı yüzdelik oranlar bazında verilir. ROI hesaplaması neticesinde elde ettiğiniz sayı yüzde 100’den daha yukarı seviyede çıkarsa bu şu anlama gelir:

Söz konusu yatırım için harcadığınız her 100 Türk Lirası size daha çok para olarak geri dönmüştür, yani ortada bir kar söz konusudur. Eğer ki kar düzeyi sizi memnun edecek seviyede ise aynı yatırımı sürdürmeyi tercih edebilirsiniz. Diyelim ki kar hedefiniz yüzde 20 ve ROI hesaplama sonucunda yüzde 122 sonucuna ulaştınız, yani yüzde 22’lik bir kar söz konusu. Bu durumda yatırım sizin için sürdürülebilir bir ifade taşıyor. Öte yandan yüzde 115’lik bir RIO skoru ile karşılaşırsak bu sizin hedefinizin altında olduğu için yatırımın revize edilmesi daha planlı bir şekilde yeniden devreye sokulması anlamına geliyor.

Öte yandan RIO skoru yüzde 100’ün altında ise fazla konuşmaya gerek bile yok, derhal yatırımın iptal edilmesi gerekir.

SEO İçin ROI Nasıl Hesaplanır?

SEO için ROI hesaplama formülü basit bir şekilde şöyle tarif edilir:

SEO için ROI skoru = (Yatırımdan elde edilen kazanç – Yatırım için yapılan masraf)/Yatırım için yapılan masraf

SEO İçin ROI Hesaplama!