Sigaraya Harcanan Para Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Sigaraya Harcanan Para Hesaplama

Günde yarım paket ya da bir paket içiyoruz ama toplama baktığımız zaman sigara için gerçekten büyük paralar harcıyoruz. Sigaraya harcanan para hesaplama için neler yapılır, sigaraya harcanan para ile neler yapılır? Öncelikle sigaranın zararlarından başlayalım.

Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sigaranın sigara içen kişilere oldukça büyük zararları bulunmaktadır. Şimdi sizlere bunlardan bahsedeceğiz. Sigara içen biriyseniz;

 1. Bulunduğunuz ortama kötü ve ağır bir koku yaymanız muhtemeldir.
 2. Cildiniz bozulacağı için cildiniz kararır ve daha yaşlı gösterirsiniz.
 3. Dişlerinizin giderek sararması, kirli ve pis görünmesi ile birlikte diş eti hastalıklarınız da baş gösterir.
 4. Ağız ve yutakta tat alma eksikliği başlangıcı ile birlikte kanser olma riskiniz artar.
 5. Nefes borusu ve gırtlakta iltihaplanmalar, ses tellerinin zarar görmesi ile birlikte kansere yakalanma riski artar.
 6. Kalp ve damarların uğramış olduğu tahribat ve zarar sebebiyle tansiyon yükselmesi, damar tıkanıklığı ve kalp krizi riskleri ortaya çıkar.
 7. Gözlerde öncelikle katarakt ve daha sonra ilerleyen yaşlarda körlük meydana gelir.
 8. Beyinde felç ve ileri yaşlarda Alzheimer riski artar.
 9. Burnun koku alma duyusu azalır.
 10. Kol ve bacak damarlarında hastalık riski oluşur.
 11. Kemik ve iskelet yapısında kemik erimesi başlangıcı görülür.
 12. İdrar kesesinde mesane kanseri riski ortaya çıkar.
 13. Testisler ve cinsel organlarda oluşabilecek iktidarsızlık, döllenme yetersizliği, ereksiyonda azalma ve kalıtımsal bozukluklar meydana gelebilir.
 14. Yumurtalık ve rahimde kısırlık, sakat ve eksik doğum, çocuk düşürme, rahim kanseri ve erken menopoz gibi tehlikeler ortaya çıkar.
 15. Yemek borusu ve midede kararma, kanser oluşumu ve ülser riski artar.
 16. Akciğerlerde kansere yakalanma, amfizem ve bronşit gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar.
 17. Stres, performans düşüklüğü, yorgunluk, ruhsal gerilim, reflekslerde azalma ve uykusuzluk gibi etkiler görülür.

Sigarada Bulunan Zararlı Maddeler Nelerdir?

Sigaranın içinde sayısız zararlı madde bulunmaktadır. Şimdi sizlere bunların birkaçından bahsedeceğiz.

Amonyak: Nikotin emilim oranını arttırmak için kullanılan amonyak, sıvı gübrenin de temel maddesini oluşturur.

Arsenik: Tütün bitkisi üzerinde bir tarım ilacı olarak da kullanılan arsenik aynı zamanda far öldürmek için de kullanılmaktadır.

Formaldehid: Sigara dumanının ikinci ürünü olan ve bir renge sahip olmayan bu gaz, ölü vücutları mumyalamak için kullanılır.

Kadmiyum: Filtrede yer alan ve tütünün asitli toprak kaynaklı olan metalik bileşeni olan kadmiyum aynı zamanda pillerin şarj edilmesi için de kullanılır.

Aseton: Tuvalet temizliğinde ve ojeleri çıkarmak için kullanılır.

Benzen: Yanan sigaradan ortaya çıkan bir yan ürün olan bu madde benzinde ve tarım ilaçlarında kullanılır.

Bütan: Çakmak gazı olarak da kullanılan bu madde sigarayı yakmaya yardımcı olur.

Problyene Glycol: Sigarayı bırakmak isteyenleri önlemek amacıyla kullanılan bu madde nikotinin beyne ulaşmasını da hızlandırıyor.

Sigaraya Harcanan Para Nasıl Hesaplanır?

Bir paketin içerisinde ortalama 20 adet sigara olduğunu düşündüğümüz zaman gün içerisinde ortalama kaç tane sigara içtiğinizi düşünün ve buradan çıkan sayıya A deyin. Bir yılda 365 günün olduğunu bildiğimize göre 365 ile A sayısını çarpın. Elde ettiğiniz sonucu 20’ye bölün ve bu sayede bir sene içerisinde kaç paket sigara tüketmiş olduğunuzu anlayacaksınız.

Bir sene içerisinde kaç paket sigara tükekttiğinizi belirten sayıyı da sigaranızın paket ücreti ile çarparak bir sene içerisinde sigaraya kaç para harcadığınızı bulabilirsiniz. Aynı işlemi günlük, haftalık, aylık bazlı da yapmak mümkündür.

Bir örnek yapalım:

Günde ortalama 10 sigara içtiğimizi varsaydığımız durumda bir sene içerisinde 10’la 365’i çarparak 3650 dal sigara içmiş oluruz. 3650 dal sigarayı paket olarak düşündüğümüz zaman da bu sayıyı 20’ye bölmemiz gerekir ve bölme işleminin ardından bir yıl içerisinde 182,5 paket sigara içtiğimizi öğreniriz. İçtiğimiz marka sigaranın bir paketinin 12 Türk Lirası olduğunu düşündüğümüz zaman 182,5’i 12 TL ile çarpmamız gerekecektir.

Çarpımı yapınca da 2190 Türk Lirası sonucunu elde etmiş oluyoruz.

Sigaraya Harcanan Para ile Neler Yapılır?

Türkiye’de son on sene içerisinde sigara için toplam 256.9 milyar Türk Lirası harcama yapıldı. Bu para ile 56 tane Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 46 tane Marmaraya, 10 tane nükleer santral, 11 tane Atatürk Barajı, 6 tane Güneydoğu Anadolu Projesi yapılabilirdi. Ayrıca aynı haberde sigara harcamalarının devlete zararının senelik 5 milyar Türk Lirası olduğu da vurgulandı.

Sigara Parasıyla Neler Alınır?

Günde bir paket sigara içtiğiniz zaman, bir aylık sigara parası ile bir kasa muz, bir kasa üzüm, bir kasa portakal, iki kasa elma alınabilir. Hatta mevsim şartları elverişli olursa bu meyvelerin toplamının iki katını bile alabilirsiniz. Günde bir paket içiyorsanız yaklaşık 10 TL sigara harcaması yapıyorsunuz demektir. Bu da ayda 300 TL’ye denk düşer ve aylık 300 TL’lik taksitler ile istediğiniz her tip beyaz eşyayı alma şansına sahip olabilirsiniz.

Bir Yılda Sigaraya Harcanan Para

2015 yılı verilerine göre Türkiye’de sigaraya bir sene içerisinde 34 milyar 624 milyon 817 bin 146 Türk Lirası kadar para harcandı.

Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapılabilir?

Sigarayı bırakmak istediğini dile getiren birçok kişi bulunsa da bu kişilerin büyük bir çoğunluğunun sigarayı bir türlü bırakamadığını da görürüz. Zira “sigarayı bıraktım” demek çoğu zaman yetersiz kalır. Sigarayı hayatımızdan çıkarmamızın güç olmasının temel sebeplerinden biri de içinde bulunan maddelerin bağımlılık yaratmasıdır. Yine de sigarayı bırakmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır.

 1. Sigarayı bırakmak için kullanabileceğiniz ilk yöntem Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak kurulmuş olan Sigarayı Bıraktırma Polikliniklerine gidebilirsiniz. Ayrıca bu konuda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan destek almanız da mümkündür.
 2. Sigarayı neden bırakma istediğiniz elinize bir kağıt ve kalem alarak yazmaya başlayabilirsiniz. Ardından oluşturmuş olduğunuz bu listeyi sıklıkla görebileceğiniz, buzdolabının üstü, arabanızın camı ya da buna benzer yerlere koyun.
 3. Sigara içmediğiniz zamanlardaki sağlığınızla şimdiki sağlığınız arasındaki farkı düşünün. Neleri nasıl yaptığınızı ve şu an o şeylerin ne kadarını yapabildiğinizi hayal edin. Sigara tüm vücut fonksiyonlarını sekteye uğratarak yediğiniz yemekten aldığınız zevkten aldığınız nefese kadar her şeyi daha zor bir şekilde yapmanıza neden olacaktır.
 4. Diyelim ki sigarayı bırakmaya karar verdiniz ve bir sigara paketi almak yerine parayı cebinizde bıraktınız. Bu performansınızı devam ettirmeye başladınız ve bir süre sonra cebinizde para birikti. Daha önce hoşunuza giden ve yapmayı ya da almayı istediğiniz bir şeyi yapın ya da alın. Kendinizi mutlu edin.
 5. Sigarayı bırakmanın ardından genellikle sigaraya yeniden başlanıldığı için bu maddeleri aklınızdan çıkarmamaya, sigara içmediğiniz dönem içinde örneğin yediğiniz yemeğin tadındaki değişikliklere dikkat edin. Böylece her ne kadar içinizde sigara içme dürtüsü olsa da sigara içmemenin getirileri sayesinde sigara içme isteğine direnebilirsiniz.
Sigaraya Harcanan Para Hesaplama!