Sütyen Bedeni Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Sütyen Bedeni Hesaplama

Göğüs Altı Ölçünüz (cm) :
Göğüs Ölçünüz (cm) :

Bu yazımızda sizlere kadınlar tarafından kullanılan sütyen ve sütyen ölçüleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Sütyen kullanan kadın için en uygun olanının seçilmesi gerekmektedir. Aksi durumda hem kişinin sağlığı açısından hem de kişinin rahatlığı açısından problemler oluşabilmektedir. Bu nedenle kadınların göğüs bölgelerinin gelişimi, sütyen alımı sırasında dikkat edilmesi gereken konular ve sütyen bedeni hesaplamasının nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Göğüs insanlarda ve diğer canlıların bazılarında bulunan anatomik bir parçadır. İnsanlarda göğüs bölgesi erkeklerde değişim göstermezken kadınlarda ergenlik çağına girilmesi ile birlikte değişim göstermektedir. Kadınlarda bulunan göğüs bölgesi gelişimi beş ayrı evrede ele alınmaktadır. Buna göre;

 • Birinci evrede, sadece meme başları yükselmektedir (preadoleson – puberteden önce)
 • İkinci evrede, yumrucuklar belli olmaya ve memeler ile meme başı yükselmeye başlar (meme başını çevreleyen derideki koyu renge sahip bölge)
 • Üçüncü evrede, memeler artık büyümüştür ve memelerde süt bezleri oluşmuştur.
 • Dördüncü evrede, areola ve meme başının yükselmesi ile birlikte memenin bölümlerinden daha yüksek bir tabaka ortaya çıkmış olur.
 • Beşinci ve son evrede, meme kısmı yuvarlak şekle girer ve meme başını oluşturan kısım deriden yükselir (gelişmiş ve olgun meme).

Kadınlarda memenin şekli ve büyüklüğünün değişimi belirgin olmaktadır. Kadınların bazılarında meme dokusu büyük bazılarında küçük olabilmektedir. Kadınlarda memelerin büyümesini etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler şu şekilde belirtilmektedir;

 1. Meme dokusunun sahip olduğu hacim
 2. Kişinin aile geçmişi
 3. Kişide bulunan yağ oranı
 4. Kişinin kilo alması ya da kilo vermesi
 5. Meme derisindeki kalınlık ve esneklik
 6. Memeye etki eden hormonların etki derecesi (özellikle estrojen ve projestone)
 7. Menopoz dönemi

Kadınlarda göğüsler genellikle simetrik ve dengeli olmamaktadır. Göğsün biri diğerine göre daha küçük ya da daha yüksekte olabilmektedir. Bazı kadınların göğüslerinde ise meme başları içe dönük olmaktadır. Sonradan oluşan bir durum değil ise herhangi bir tehlike bulunmamaktadır. Göğüslerde bulunan meme başları şekil olarak yassı, yuvarlak ya da silindir şeklinde olabilmektedir. Rengi ise derinin inceliği ve pigmentasyonuna bağlı olarak farklı olarak görülebilmektedir.

Kadınlarda yaş ilerledikçe göğüslerde şekil değişikliği meydana gelmektedir. Oluşan şekil değişikliği ile göğüslerin görünümleri farklılaşmaktadır. Genç yaştaki kadınların göğüsleri büyüdükçe esnek, yuvarlak ve geniş bir görünüme sahip olmaktadır. Genç yaştaki kadınlar, yaşı ilerlemiş kadınlara oranla daha fazla süt dokusu bulunması sebebi ile daha sert göğüslere sahip olmaktadır. Kadınlarda göğüsler her regl döneminde (mansurasyon) vücutta değişim gösteren estojen ve projesteron seviyelerine bağlı olarak şişebilmektedir. Süt bezlerinde ve süt kanallarına büyüme ve genişleme olmasından kaynaklanarak göğüslerde geçici şişlik, hassaslaşma, ağrı ve yumrulaşma olabilmektedir.

Hormonların Meme Dokusuna Olan Etkisi

Göğüslerde gelişme, büyüme ve süt üretimi sağlayan hormonlara karşı meme dokusunda farklılıklar oluşmaktadır. Göğüslere üç ayrı hormon etki etmektedir. Bu hormonlar estojen hormonu, projesteron hormonu ve prolaktin hormonudur. Söz konusu olan hormonlardan dolayı kadınlarda meydana gelen regl dönemi sırasında memede ve rahimde bulunan bez dokularda değişim meydana gelmektedir. Hormon seviyelerinde azalma olması sebebi ile memeler regl döneminin birinci ve ikinci haftalarını kapsayan sürede daha az dolu olmaktadır. Dolayısı ile memelerde bulunan yumrular bu dönemde daha kolay saptanabilmektedir. Bunun yanında, hormonlardaki azalıştan dolayı memeler emzirme sonrasında kişinin hamile kaldığı dönemin öncesine olduğu şekle geri dönmesinde etkili olmaktadır.

Sütyen Bedeni Hesaplamada A B C ve D Cup Terimleri Ne Demek?

Sütyen bedenlerinde görülen 75, 80 gibi rakamlarla birlikte yer alan A, B, C ve D harfler göğsün büyüklüğünü ifade etmektedir. Ölçüm yapılan sütyen bedenleri 75B, 80B, 75C, 85C, 90B gibi olmaktadır.

 • Beden ölçüsünün göğüs ölçüsünden bir beden geniş olması durumu A Cup olarak ifade edilmektedir. Mesela, göğüs ölçüsü 80 ve beden ölçüsü 80 ise 85 A Cup sütyen kullanılır.
 • Beden ölçüsünün göğüs ölçüsü ile eşit büyüklüğe sahip olması durumu B Cup olarak ifade edilmektedir. Mesela, göğüs ölçüsü 80 ve beden ölçüsü 75 ise 80 B Cup sütyen kullanılır.
 • Beden ölçüsünün göğüs ölçüsüne göre bir beden dar olması durumu C Cup olarak ifade edilmektedir. Mesela, göğüs ölçüsü 80 ve beden ölçüsü 75 ise 75 C Cup sütyen kullanılır.
 • Beden ölçüsünün, göğüs ölçüsüne göre iki beden dar olması durumu D Cup olarak ifade edilmektedir. Mesela, göğüs ölçüsü 80 ve beden ölçüsü 70 ise 70 D Cup sütyen kullanılır.
 • Beden ölçüsünün, göğüs ölçüsünden 3 beden dar olması durumu da DD Cup olarak ifade edilmektedir. Mesela, göğüs ölçüsünün 85 ve beden  ölçüsünün 70 ise 70 DD Cup sütyen kullanılır.

Sütyen Bedeni Ölçüleri

Sütyen bedenin ölçülmesi için iki ölçüye ihtiyaç olmaktadır. Göğüslerin alt kısmının ölçümü ve göğüs kısmının ölçümü ayrı ayrı bulunarak sütyen bedeni tespit edilmektedir. Göğüs ölçüsü genel olarak kişinin bedeni ile orantılı olmaktadır. Ancak göğüs büyüklüğünün beden ile orantılı olmadığı durumlarda tam sütyen ölçüsüne dikkat edilmesi gerekmektedir.

Göğüs ölçümü (memeler dahil) ile göğüs altı (memeler hariç) ölçümü arasında bulunan fark aşağıda yer alan tabloda olduğu gibi ifade edilmektedir.

Sütyen Beden Göğüs altı ölçüsü (cm) A B C D E
Göğüs dahil ölçü
70 68 cm 82 cm 84 cm 86 cm 88 cm
72 cm 84 cm 86 cm 88 cm 90 cm
75 73 cm 87 cm 89 cm 91 cm 93 cm 95 cm
77 cm 89 cm 91 cm 93 cm 95 cm 97 cm
80 78 cm 92 cm 94 cm 96 cm 98 cm 100 cm
82 cm 94 cm 96 cm 98 cm 100 cm 102 cm
85 83 cm 97 cm 99 cm 101 cm 103 cm 105 cm
87 cm 99 cm 101 cm 103 cm 105 cm 107 cm
90 88 cm 102 cm 104 cm 106 cm 108 cm 110 cm
92 cm 104 cm 106 cm 108 cm 110 cm 112 cm
95 93 cm 107 cm 109 cm 111 cm 113 cm 115 cm
97 cm 109 cm 111 cm 113 cm 115 cm 117 cm
100 98 cm 112 cm 114 cm 116 cm 118 cm 120 cm
102 114 cm 116 cm 118 cm 120 cm 122 cm
105 103 cm 117 cm 119 cm 121 cm 123 cm 125 cm
107 cm 119 cm 121 cm 123 cm 125 cm 127 cm

 

Sütyen ölçüsü belirlerken bazı dikkate alınması gereken durumlar bulunmaktadır. Bunlardan birisi regl dönemidir. Kişinin regl döneminde göğüs bölgesinde şişliklerin meydana gelmesi olası olduğundan dolayı sütyen bedeni için ölçü alınırken regl olunmayan dönem tercih edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise sütyen bedeni için ölçü alınacağı sırada kişinin üzerinde herhangi bir kıyafetin bulunmaması gerekliliğidir.

Sütyen Alımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Omuz ve sırt ağrılarını engellemek ve beden duruşunda bozukluk olmasının önüne geçmek için doğru ölçüde ve meme yapısına uygun olan sütyeni tercih etmek gerekmektedir. Bunun yanında sütyen tercihinin sağlık açısından zararlı olmaması için alınan sütyen kumaşının pamuklu kumaş olması ve doğal boyalar kullanılarak renklendirilmiş olması tavsiye edilmektedir. Satın alınan ve kişinin göğüs bölgesine çok dar olan sütyenler yağ dokusunda kayba neden olabilmektedir. Aynı zamanda deri bölgelerinde baskı oluşmasından dolayı egzama gibi sağlıksal problemler ortaya çıkabilmektedir.

Sütyen Bedeni Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yazı içerisinde belirtildiği üzere sütyen bedeni hesaplamak için göğüs altı ölçüsü ile göğüs bölgesi ölçüsüne ihtiyaç bulunmaktadır. Hesaplama aracı ile sütyen bedeni hesaplaması ile kolayca hesaplama yapabilmek için hesaplama aracına girdikten sonra göğüs altı ve göğüs bölgesine ait ölçülerin ilgili alanlara girilmesi ile hesaplama butonuna basılması yeterli olacaktır. Elde edilen sonuçla kişi için en uygun olan sütyen bedeni bulunmuş olacaktır.

Sütyen Bedeni Hesaplama!