Takdir Teşekkür Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Takdir Teşekkür Hesaplama

4. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama Aracı için Tıklayın

5. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama Aracı için Tıklayın

6. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama Aracı için Tıklayın

7. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama Aracı için Tıklayın

8. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama Aracı için Tıklayın

9. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama Aracı için Tıklayın

10. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama Aracı için Tıklayın

11. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama Aracı için Tıklayın

12. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama Aracı için Tıklayın


Bu yazımızda sizlere ilkokul ve liselerde yapılan bir uygulama olan takdir teşekkür belgesi ile bu belgeleri alabilmek için öğrencinin hangi şartları sağlaması gerektiğinden bahsedeceğiz ve takdir teşekkür hesaplamasını anlatacağız. Böylece ilkokul ve liselerde eğitim görmekte olan öğrenciler, aynı zamanda dileyen veliler çocuklarının durumunu öğrenmek için nasıl hesaplama yapılacağı ile ilgili bilgi sahibi olmuş olacaklar.

Biliyoruz ki tüm öğrenciler ilkokul 1. sınıftan başlayan okul hayatları boyunca birçok dersten öğrendiklerini ölçümlemek amacıyla türlü sınavlara tabi oluyorlar. Bu sistem ilköğretim 4. sınıftan itibaren başlayarak lise 4. sınıfa kadar olan zaman diliminde sınavların yanında her dönem sorumlu oldukları derslerden yeterli başarıyı gösteren öğrencilere takdir ya da teşekkür belgelerinin verilmesiyle devam ediyor. Öğrenciler için bir ödüllendirme olan bu durum onların dersleri için harcadıkları çabanın karşılığı oluyor. Böylelikle takdir ya da teşekkür belgesi almaya hak kazanamayan öğrencinin bir sonraki dönem için daha azimli olması, almaya hak kazanan öğrencinin ise gelecek dönemler için kendini motive etmesi, dersler için aynı şekilde istekli olması sağlanabiliyor. Bu durum öğrenciler için önemli olmasının yanında aileler için de önem taşıyor. Çünkü her öğrencinin başarısı ya da başarısızlığı onunla birlikte ailesinin de çocuğuyla birlikte olan başarısını, okula ve çocuğuna karşı olan ilgisini gösterebiliyor. Tabi ki böyle bir durumda bu konunun ailelerin ve çocukların arasında yarış haline getirmemesi ve gerekli olan azmi ve hevesi öğrenciye doğru yöntemlerle kazandırmak üzerinde durulması gerekiyor. Aksi halde ceza ya da karşılaştırma şeklinde olan davranışlar öğrenci tarafından çoğu zaman istenen sonucu vermiyor. Bu tür yanlış sonuçlar doğurabilecek tutumlar yerine anlayışlı ve yapıcı olacak şekilde yaklaşım göstermek hem aile içi karşılıklı çatışmaları önleyecek hem de öğrencinin derslere karşı antipati beslememesi ve derslerden uzaklaşmak yerine derslerini daha sıkı tutması açısından daha faydalı olacaktır. Genelde ailelerin göz ardı ettiği bu durum aslında çocuklarının hem o dönemde hem ilerleyen zamanlardaki eğitim hayatında etkili oluyor.

Tüm bunların yanında eğitim ve öğretim yılı içinde her dönem sonu yaklaşırken takdir ve teşekkür belgesi alabilmek dönem içinde başarı göstermeye çalışan, gayret eden her öğrenciyi heyecanlandırır. Biz de bu belgelerin hangi durumlarda, ne tür koşullarda alınabildiğini ve takdir teşekkür hesaplamanın nasıl yapıldığını yazının devamında anlatacağız.

Takdir ve Teşekkür Belgesi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Her öğrencinin bu belgelerden birini alması bazı önemli şartlara dayandırılıyor. Bazıları diğer şartlara göre öncelikli oluyor. Bu şartlar;

  • Öğrencinin belgeyi almaya hak kazanabilmesi için dönem içinde hem okulda bulunduğu süre içinde hem okul dışında öğretmenlere ve diğer öğrencilere karşı kötü davranışta bulunma, okul içi kurallara uymama, okula maddi zararlarda bulunma gibi konularda okul idaresi tarafından disiplin cezası almayı gerekli kılmak zorunda bırakacak davranışlardan kaçınması gerekiyor.
  • Bunun yanında sorumlu olduğu derslerden elde ettiği herhangi birinin not ortalamasının karnesine 1 olarak düşmesi de söz konusu belgeleri almaya hak kazanmak için yeterli puanı elde etmiş olsa da belgeyi alamamasına neden oluyor.
  • Bir başka ve son öncelikli şart ise baraj dersi olan Türkçe dersi sınavlarından aldığı puanın 45 puan ve üstü olması gerekiyor.
  • Bu öncelikli koşullardan birinin bile sağlanamamış olması ne yazık ki öğrencinin belge alamamasına neden oluyor.

Yukarıda bahsedilen durumlarda problem yaşamayan öğrenciler için geriye sadece takdir – teşekkür belgesi için dönem içi ağırlıklı puan hesaplanması kalıyor.

Dönem İçi Ağırlıklı Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

Dönem içi ağırlıklı puan hesaplamaları artık E-Okul veli bilgilendirme sistemiyle otomatik olarak hesaplanabiliyor. Tabi sene sonunu ve notların sisteme girilip takdir teşekkür hesaplanmasını beklemek istemeyen öğrenciler, biraz uzun ama basit bir yöntemle takdir teşekkür hesaplama yapabiliyor. Takdir teşekkür hesaplama yöntemi sizlere kısaca anlatalım.

  • Takdir teşekkür hesaplamanın ilk aşamasında bir dersten alınan puanın ortalaması ile o dersin haftalık saati çarpılıyor. Örnek vermek gerekirse Türkçe dersi için bir 4. sınıf öğrencisinin ortalaması 80 ise haftalık ders saati olan 8 ile çarpılarak 320 bulunuyor. Bu şekilde aynı işlem geriye kalan tüm dersler için tekrarlanıyor.
  • Daha sonra takdir teşekkür hesaplama için ortalama puanlar ile haftalık ders saati çarpımından elde edilen sonuçlar toplanıyor.
  • Takdir teşekkür hesaplama için son olarak bulunan toplam öğrencinin haftalık toplam ders sayısına bölünüyor (bir ilkokul öğrencisi için bu sayı 30, ortaokul için 35, liselerde ise farklılık gösteriyor).
  • Son yapılan işlemin sonunda elde edilen sayı bize öğrencinin dönem içinde derslerden elde ettiği ağırlıklı puanını veriyor.

Takdir teşekkür hesaplamasının aşamaları bu şekilde oluyor ancak tüm bunların yanında artık teknoloji ve internet olanaklarının gelişmesiyle birlikte böyle uzun uğraşlar vermemize gerek kalmıyor. Her işimizi internet aracılığıyla yapmaya iyice alıştığımız şu günlerde takdir teşekkür hesaplamasını da size vereceğimiz takdir teşekkür hesaplama aracıyla yapabiliyorsunuz. Kağıt ve kalemle, hesap makinesiyle uzun uzadıya işlemler yapıp günümüzde çok değerli olan vaktimizi boşa harcamak yerine böyle bir avantajdan yararlanmak bize büyük kolaylık sağlıyor. İnternet üzerinden pratik bir şekilde takdir teşekkür hesaplama yapabilmek amacıyla yukarıda sizlere bir araç veriyoruz.

Şimdi bahsedeceğimiz şekilde dönem içi ağırlıklandırılmış ortalamanızı pratik şekilde bulabilirsiniz. Size vereceğimiz takdir teşekkür hesaplama aracı üzerinden ilkokul 4. sınıftan lise 4. sınıfa kadar olan sınıf düzeylerinden ve lise türlerinden size uygun olanı seçmeniz için karşınıza çıkıyor. İlkokul, normal liseler ve imam hatip liseleri türleri için hazırlanmış olan takdir teşekkür hesaplama aracıyla dersleri seçmeniz, seçtiğiniz dersin haftalık ders sayısını girmeniz ve son olarak ilgili dersten almış olduğunuz puanı yazıp hesapla butonuna bastıktan sonra ekranda otomatik olarak size ait olan dönem içi ağırlıklandırılmış puan karşınıza çıkıyor. Böylelikle gerekli bilgileri takdir teşekkür hesaplama aracına girdikten sonra çıkan ortalamadan takdir ya da teşekkür belgesi alıp alamadığınızı görebiliyorsunuz.

Dönem içi ağırlıklı puanı 85 puan ve üstü olan öğrenciler takdir belgesi almaya hak kazanıyorlar. Bununla birlikte 85 puanı elde edemeyen öğrenciler ise 70 puan ile 84 puan arasında puanı elde edebilmeleri halinde dönem sonunda teşekkür belgesi almaya hak kazanıyorlar. Takdir teşekkür hesaplama ve puan kısıtları ilkokul, ortaokul ve lisede eğitim gören tüm öğrenciler için aynı şekilde belirleniyor. Sadece öğrencinin kaçıncı sınıfta olduğuna bağlı olarak ders saati ve haftalık ders saati farklılık gösterebiliyor. Ne yazık ki ortalaması 84.99 puan olanlar takdir belgesini, 69.99 puanda kalanlar da teşekkür belgesini ufak bir farkla kaçırmış oluyorlar. Elbette bir sonraki dönem biraz daha gayret göstermeleri halinde bu belgelerden birini almaları mümkün oluyor. Takdir ya da teşekkür belgesi alamamış olmalarını öğrenciler için bir yetersizlik olarak görmemek ve onları zorlamadan teşvik etmek gerekiyor. Ayrıca takdir ya da teşekkür belgesini ard arda 3 dönem boyunca alabilen öğrencilere bunun yanında yine okulda bulunduğu süre içinde ve dışında sergilemiş olduğu davranışlar disiplin suçunu gerektirmediği sürece ”onur belgesi” verilmesi de okul idaresi tarafından uygun görülüyor. Bu da öğrenciler için dönem içinde sağladıkları başarının devamlılığını sağlamaları açısından aslında göz ardı edilse de farklı bir motivasyon sağlamış oluyor.

Takdir Teşekkür Hesaplama!