Taksi Ücreti Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Taksi Ücreti Hesaplama

Gidilecek Mesafe (Km) :
Ücretli yol (varsa) tutarı (TL) :
Taksimetre Açılış Fiyatı (TL) :
Taksimetre Km başı tutarı (TL) :

Toplu taşımanın kalabalığından ve uzun süreli otobüs bekleme durumundan sıkılan ve bazı durumlarda trafiğe girmeden bir yerden başka bir yere gitmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında taksiler yer almaktadır. Taksiler açılış ücreti ile birlikte kilometre başı fiyatla birlikte müşterilerine gitmek istedikleri yere vardıklarında bir fatura çıkarırlar. Peki, taksi ücreti hesaplama işlemi nasıl yapılır? Taksi kilometre başı ücreti nedir, açılış ücreti kaç paradır? Taksiler kısa mesafe için ne kadarlık bir tutar istemektedir?

Taksi Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Taksi ücreti hesaplaması devlet tarafından onaylanan taksi tarifelerinin de yardımıyla taksimetreler aracılığı ile müşterilere gösterilir. Taksi ücreti hesaplaması yapılırken göz önüne alınan kriterler arasında taksimetre açılış ücreti, kilometre başı ücret, harcanan zaman için taksimetreye yansıyan ücret, ücretli yollardan geçiş sonucunda taksi ücretine yansıyan tutar gibi noktalar bulunmaktadır.

Kadıköy’den Beşiktaş’a geçerken taksimetrede X Türk Lirası kadar tutar görebilirsiniz fakat hal böyle olsa bile genelde taksici sizden köprü parasını da dahil ettiği bir fiyat isteyecektir. Bu durumda taksi ücretine ücretli yol fiyatı da dahil edilmiş olur.

Trafikte çok büyük zaman harcanmadığı durumda ise taksi ücreti hesaplama işlemi basit bir mantık ile şu şekilde yapılır:

Taksimetre açılış ücretine harcanan kilometrenin tarife ücreti ile çarpımı kadar fiyat eklenir.

Örneğin taksimetre açılış ücreti 5 Türk Lirası olarak kabul edilsin. Kilometre başı tutarın da 4 Türk Lirası olduğunu var sayarak 4 kilometre yol gittiğimizi düşünelim.

Bu durumda 5 TL + 4 x 4 = 21 Türk Lirası kadar taksi ücreti ödememiz gerekecektir.

Taksimetre Nedir, Nasıl Çalışır?

Taksimetre, taksici ile müşteri arasındaki güveni sağlamaya yarayan; taksicinin kafasına göre bir ücret çıkarmamasını, ücretin belirli bir sistem dahilinde hesaplanmasını sağlayan bir aygıttır. Genelde her takside hem taksici hem de herhangi bir koltukta oturan her müşterinin rahatlıkla görebileceği yerlerde bulunan taksimetreler, açılış ücretleri ile birlikte kilometre başı taksi ücretlerinin de sisteme girilmesi ile birlikte yol ve zamanı hesaba katarak belirli bir işlem dahilinde ilerler ve müşteriye fiyat hakkında bir sonuç söyler.

Taksimetrenin çalışma prensibi konusunda ufak da olsa bilgi sahibi olmak taksi ile seyahat eden herkesin kafasını rahatlatacak bir husustur. Taksimetrenin araç ilerlemediği zamanlar içerisinde bile ücreti üst noktalara taşıması ya da bazı durumlarda hızlı artışlar göstermesi müşteriyi endişelendirmektedir. Ama taksimetrelerin mesafe ile birlikte zamanı da ölçmesi konusunu dikkate alırsak kırmızı ışıkta araç beklerken bile taksimetrede yazan ücretin yükselmesinin normal olduğunu anlayabiliriz.

Taksimetrelerin zaman ve mesafe ölçümü için elektrik akımı kullandıkları bilinmektedir. Seyahat sırasında kat edilen mesafeyi belirlemeye yarayan aracın aktarma sistemine bir sensör bağlanır ve bu sensör yardımı ile belirli birim zamanlar kapsamında taksimetreye bazı elektrik sinyalleri gönderilir. Bu sayede taksimetre ne kadar yol kat edildiğini analiz eder ve zamanlayıcı ile birlikte bu mesafeyi harcanan zaman ile işleme sokarak tarife kapsamında ekrana bir ücret yansıtır.

Taksi metre mesafe ve zamanı ölçmede elektrik akımlarını kullanır. Seyahat edilen mesafeyi ölçmede aracın aktarma sistemine bağlanmış bir sensör kullanılır. Bu sensör seyahat süresince daha önceden belirlenmiş bir mesafe biriminde elektrik sinyalleri gönderir. Mesafe ile birlikte ayarlanmış bir zamanlayıcı da belirlenen sürelerde elektrik sinyali iletir. Cihaza gelen elektrik sinyalleri ödediğiniz ücreti oluşturan elektrik sinyallerinden daha küçük olabilir. Bunu şu şekilde örnekleyebiliriz: Bir taksimetre her 100 yarda da (91.4 metre) ücret ekliyor, fakat sinyal her bir yarda da geliyor (0.9 metre). Taksimetreye 100 adet sinyal ulaştığında, ücreti o zaman ekliyor.

Basitçe, taksimetreler zaman ve mesafeyi ölçer. Daha sonra bu verileri ücretini ödeyeceğiniz para birimine çevirir. Ücretler bölgesel farklılıklar gösterebilir – yani aynı mesafeye başka bir yerde farklı ücret ödeyebilirsiniz. Ödeyeceğiniz ücret arabada kaç kişi olduğuna, şoförün bagajlarınızın taşınmasında yardım edip etmemesine ya da ücretli yolların kullanılmasına göre değişkenlikte gösterebilir.

İstanbul Taksi Ücreti Hesaplama

İstanbul’da 2017 senesi itibariyle taksi ile yapılacak seyahatlerde kısa mesafe ücreti 8,75 Türk Lirası şeklinde belirlendi. Taksi ile indi – bindi yapılması halinde ne kadar kilometre gidildiği fark etmeksizin kısa mesafe kapsamındaki her yer için 8,75 TL ödemek müşterinin yükümlülüğü olarak kabul edildi.

Taksimetre ücreti ise kilometre başına 2,1 Türk Lirası olarak belirlendi.

10 Kilometre İçin Taksi Ücreti Hesaplama

Taksi ücretleri Türkiye’nin her şehrinde farklılık göstermektedir. Her şehre ait taksiciler odası tarafından kilometre başı ücret belirlenir ve bu ücret gidilen kilometre ile çarpılarak taksi ücreti hesaplama işlemi yapılır.

Ücretli yollar için harcanan para ile taksimetre açılış ücretinin üzerine kilometre başı taksi ücreti ve gidilen kilometrenin çarpımı eklendiği zaman genelde taksi ücreti ortaya konmuş olur. Trafikte uzun süreli bekleme hali ile karşı karşıya kalınırsa bir de bu harcanan zamanın ücreti taksimetreye yansıyacaktır.

Yani basit bir deyişle 10 kilometre için taksi ücreti hesaplaması yaparken ilk olarak taksimetre açılış fiyatı ile geçtiğimiz ücretli yol varsa bu yolun fiyatını topluyoruz. Daha sonra da şehrimizde taksimetrenin kilometre başı ücret olarak belirlediği fiyatı 10 ile çarpıp az önce yaptığımız toplama bu sonucu dahil ediyoruz.

Taksi Ücreti Hesaplama!