Taşıt Kredisi Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Taşıt Kredisi Hesaplama

Yeni bir araç sahibi olmak isteyenlerin yeteri kadar nakit paraya sahip olmaması durumunda başvurdukları ilk yollardan biri de bankalar tarafından verilen taşıt kredisidir. Belirli faizler karşılığında tüketiciye sunulan taşıt kredisi, halk arasında oto kredisi, araba kredisi isimleriyle de bilinmektedir. Taşıt kredisi hesaplama işlemleri yapılırken sıfır kilometre araba için farklı, ikinci el araba için farklı muamele uygulanır. Yani sıfır kilometre bir araç ile ikinci el bir araç için uygulanan taşıt kredisi faiz oranları farklıdır. Bu makalede, taşıt kredisi nedir, taşıt kredisi şartları nelerdir, taşıt kredisi başvurusu nasıl yapılır, taşıt kredisi faiz oranları ve taşıt kredisi hesaplama gibi konulardaki birçok soruya cevap bulabileceksiniz.

Taşıt Kredisi Nedir?

Yeni bir araba satın almak için kullanılan kredi tipine taşıt kredisi adı verilir. Bankalar tarafından farklı faiz oranları ile tüketiciye servis edilen taşıt kredileri, tüketicilerin belirli vadeler içerisinde bu kredileri bankaya ödemesi ile son bulur.

Sıfır kilometre taşıtlar ve ikinci el taşıtlar için değişik faiz oranları ile verilen taşıt kredileri, belirtilen vadeler içinde banka ile anlaşılan sözleşmeye uygun şekilde ödenmediği halde bankanın araca el koymak gibi yaptırımlar uygulama hakkı vardır.

Sıfır Kilometre taşıtın mı ikinci el taşıtın mı faiz oranı daha düşük?

Bankaların anlık politikalarına göre durumun farklılık gösterebilme ihtimalini hatırlatarak bu soruya genel bir cevap vermek gerekirse; sıfır kilometre, yeni arabalar için çekilen taşıt kredilerinin faiz oranları, ikinci el bir araba için çekilen taşıt kredisinin faiz oranından daha düşüktür.

Nedenini sorgulayacak olursak;

Bankalar her zaman olası bir aksilik halinde hakkında kredi işlemi yapılan varlığa el koyma ihtimalini düşünmektedir. Eğer ki müşteri kredisini ödemekte sıkıntı yaşar ve planları bankanın tüm çabasına rağmen aksatmaya devam ederse banka araca el koyup satmak isteyecektir. İkinci el, eski bir arabanın satışının bankayı daha zor duruma sokacağı kabul edilir ve bu yüzden taşıt kredilerinde ikinci el araç için uygulanan faiz oranları daha yüksek olur.

Bankaların taşıt kredisi şartları nelerdir?

Bankalar, en düşük tutarlı ihtiyaç kredilerinin dağıtımını yaparken bile çok seçici davranmaya çalışmaktadırlar. Dolayısıyla zaman zaman yüksek miktarlara denk düşen taşıt kredisi için de bankaların belirli şartları bulunuyor.

Türkiye’deki bir bankadan taşıt kredisi çekebilmek için en temel yaş 18 yaşınızı doldurmuş olmanız ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşı olarak kabul edilmeniz.

18 yaş meselesi resmiyette geçerli olsa da bazen bankalar müşterinin daha olgun olmasını isteyebilmektedir. 18 yaşındaki tüketicilerin birçok kredi başvurusu bankalar tarafından reddedilebilirken en garanti alt yaş olarak 24’ü söylesek yanlış bir laf etmiş olmayız.

Üst yaş limitine gelince, tüketicinin ekonomik durumuna göre değişiklik gösterebilmekle birlikte bankalar genelde yaşlı insanlara kredi vermeyi tercih etmezler. İhtimaller bazında düşünüldüğü durumda yaşlı insanlar ölüme daha yakındır ve ölmeleri halinde kredi borcunun bankaya ulaşması olasılığı hasar görecektir. Bu yüzden bankalar genelde 65 yaş üstüne kredi verirken daha eleyici davranabiliyorlar.

Bankaların prosedür gereği incelediği yaş ve vatandaşlık mevzusunu geçersek, en çok ilgilendikleri mevzu gelir beyanıdır. Kişinin aylık gelirini belgelemesi ve taşıt kredisine uygun olduğunu ortaya koyması gerekmektedir ki bankadan kredi alabilsin.

Aylık gelir durumunu ortaya koyabilmek için çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet dökümlerini bankaya sunmaları gerekmektedir. Esnaf iseniz yaptığınız işten aldığınız kazancı belgelemeniz, kirayla geçiniyorsanız da kira gelirlerini bankaya ispatlamanız gerekir.

İkinci el bir arabayı taşıt kredisi ile satın almak istiyorsanız birçok banka arabanın beş yaşından küçük olmasını isteyecektir. Buradaki mantık yine tüketicinin borcunu ödeyemediği durumlarda bankanın taşıtı kolay bir şekilde satmasının önünü açmaktır.

Taşıt kredisinde büyük bir çoğunlukla en uzun vade 48 aydır.

SGK dökümü konusunda önemli bir uyarı;

Bankalar sık sık iş değiştiren kişiler her kredi tipinde olduğu gibi taşıt kredisini verirken de pek sıcak yaklaşmazlar. Kısa aralıklarla iş değiştiren insanlar bankaların gözünde potansiyel birer işsiz adayıdır ve doğal olarak ödeme planına uymada sıkıntı yaşayabilirler.

Yine SGK hizmet dökümü ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer husus;

Kişinin son üç ay boyunca aynı iş yerinde çalışıyor olması gerekmektedir. Eğer ki aktif olarak çalıştığınız kurumda iki aylık bir çalışan olarak görünüyorsanız bankalar sizi bir ay sonra gelmeniz konusunda uyaracaktır.

Kredi notunuz da bankaların taşıt kredisi verirken dikkat ettiği noktalar arasında yer almaktadır. Bankalar tüketicilerinin her birini kredi vermeden önce inceler. Diğer bankalardan aldığınız diğer kredileri öderken plana uyup soru çıkarmadıysanız kredi notunuz pozitiftir ve diğer kriterlerde sorun yoksa banka size taşıt kredisini verecektir. Fakat daha önce aldığınız kredilerin ödemesini aksatıp çeşitli sorunlar yaşadıysanız banka taşıt kredisi verirken size karşı temkinli bir tavır besleyecektir.

Taşıt kredisinin resmiyette olmasa da en temel şartı mantık olarak şudur: Gösterdiğiniz aylık geliriniz, taşıt kredisini ödemek ve sizin temel ihtiyaçlarınızı karşılayıp iyi bir hayat sürmeniz için yeterli olmalı.

Taşıt kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Her kredi başvurusuna yönelik süreçte olduğu gibi taşıt kredisi için yaşanan başvuru sürecinde de bankadan bankaya değişiklikler olabilmektedir ama temel işleyiş genelde aynıdır. Eğer ki bankanın sizden istediği belgeleri eksiksiz bir biçimde başvuru esnasında bankaya teslim ederseniz taşıt kredisi başvurunuz aynı gün içerisinde yapılabilir.

Taşıt kredisi için lazım olan belgeler hangileridir?

En temel evrak: Kimlik hükmü görecek bir belge (nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet gibi resmi değere sahip olan bir evrak)

Kimlik yerine geçecek evraklarda mutlaka Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ya da kısa tabirle TC Kimlik NO yer almalıdır. Yaşadığımız dönemde TC Kimlik NO bulunmayan kimlik sayısı az olsa da orta yaş üstü bazı bireyler hala eski kimliklerini kullanmaya devam etmektedir. Bu kişilerin eski kimliklerle yapacağı başvurular, yeni kimlik çıkartana kadar geçerli olmayacaktır.

İkametgah belgesi ya da oturduğunuz eve ait kredi çekecek kişinin adına kayıtlı bir fatura da bazı bankalar tarafından istenebilmektedir.

Eğer sıfır kilometre, yeni bir araba için taşıt kredisi çekecekseniz proforma fatura, ikinci el bir araba için taşıt kredisi çekecek iseniz ruhsat örneği gerekmektedir.

Bütün Bankaların Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası ikinci el araçlar için taşıt kredisi çekilmesi halinde, 24 aylık vadeye yüzde 1,13 faiz uyguluyor.

Banka, yine ikinci el araç için, 48 aylık vadeye de yüzde 1,13 taşıt kredisi faizi uyguluyor.

Ziraat Bankası’nın sıfır araçlar için uyguladığı taşıt kredisi faizi ise ikinci el araçlara uyguladığının aynısı. 24 aylık vade için 1,13 iken 48 aylık vade için de bu rakam 1,13 şeklinde.

Halkbank Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Halkbank, ikinci el araçlar için taşıt kredisi çekilmesi halinde 48 aya kadar tüm vadelere yüzde 1,16 faiz oranı uyguluyor.

Halkbank’ın sıfır araçlar için uyguladığı taşıt kredisi faizi ise 48 aylık vadeye kadar yüzde 1,15 oranında.

Vakıfbank Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Vakıfbank, sıfır kilometre araçlar için 48 aylık vadeye kadar yüzde 1,45 taşıt kredisi faiz oranı uyguluyor.

Aynı banka, tüketicilerine ikinci el araç için kredi çekmeleri durumunda, yüzde 1,55 taşıt kredisi faiz oranı uyguluyor.

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Türkiye Ekonomi Bankası yani TEB, taşıt kredisi almak isteyen tüketicileri için sıfır kilometre ya da ikinci el araç ayrımı yapmıyor. 48 aya kadar vade imkanı sunan banka, iki kredi tipi için de yüzde 1,35 taşıt kredisi faiz oranı uyguluyor.

AnadoluBank Taşıt Kredisi Faiz Oranları

AnadoluBank’ın resmi sitesinde yer alan hesaplama aracında paylaştığı bilgilere göre, bu bankada da sıfır kilometre ya da ikinci el araç için faiz ayrımı yoktur. İki tip araç içinde faiz oranını eşit tutan banka, 48 aya kadar vade imkanı tanır ve tüketicilerine yüzde 1,28 oranında taşıt kredisi faizi uygular.

Odeabank Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Resmi web sitesindeki hesaplama aracında sıfır araçlar ve ikinci el araçlar için ayrım yapmayan bankalardan biri de Odeabank. Bankanın resmi internet ağında paylaştığı verilere göre, 48 aya kadar taşıt kredisi için vade imkanı veriliyor ve tüketicilere yüzde 1,15 faiz uygulanıyor.

HSBC Taşıt Kredisi Faiz Oranları

HSBC, hem sıfır kilometre hem de ikinci el arabalar için konut kredisi faiz oranını yüzde 1,44 oranında tutmuş.

Akbank Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Sıfır kilometre ve ikinci el araçlar için taşıt kredisi faiz oranlarını aynı seviyede tutan Akbank, tüketicilerine yüzde 1,13 faiz uyguluyor.

Yalnız Akbank ile ilgili dikkat çekici bir detay ise bazı araba markalarına yönelik taşıt kredisi çekilmesi halinde faiz oranlarında indirime gidilme ihtimalinin doğması.

Bunu sorgulamak için en alt kısımda vereceğimiz hesaplama aracında istediğiniz arabanın markasının faiz indirimi kapsamına alınıp alınmadığını öğrenebilirsiniz.

QNB Finansbank Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Katar Ulusal Bankası’na satılmasıyla birlikte yoluna QNB Finansbank ismiyle devam eden banka, taşıt kredisi verirken faiz hesaplaması sırasında sıfır araç ya da ikinci el araç ayrımı yapmıyor.

QNB Finansbank’ın resmi sitesindeki verilere göre, banka tüketicilerine yüzde 1,19 taşıt kredisi faiz oranı uyguluyor.

Garanti Bankası Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Hemen hemen her banka gibi Garanti Bankası da müşterilerine 48 aya kadar vade imkanı tanıyor ve taşıt kredisi faizini belirlerken sıfır kilometre – ikinci el araç ayrımı yapmıyor.

Buna göre, Garanti Bankası müşterilerine yüzde 1,44 taşıt kredisi faiz oranı uyguluyor.

Kuveyt Türk Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Kuveyt Türk, faiz oranını kar payı olarak adlandıran bankalardan. Bankanın taşıt kredisi için uyguladığı kar payına baktığımız zaman yeni araba ya da ikinci el araba ayrımı yapmıyor ve 48 aya kadar vade imkanı tanımakla birlikte yüzde 1,17 kar payı uygulamasına gidiyor.

ING Bank Taşıt Kredisi Faiz Oranları

ING Bank’ın taşıt kredisi faiz oranı uygulamasına 0 – 6 aylık vadeler ile kredi çeken tüketicilere yüzde 1,04 taşıt kredisi faiz oranı uygulanırken 48 aya kadar diğer vadelerde kredi çeken müşterilere ise yüzde 1,44 oranında uygulama yapılmaktadır.

İŞ Bankası Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Türkiye İş Bankası, taşıt kredisi faiz oranlarını belirlerken aracın ikinci el mi sıfır kilometre mi olduğuna bakan bankalardan. Buna göre, İş Bankası sıfır kilometre bir araba için taşıt kredisi almak isteyen tüketicilere yüzde 1,20 oranında faiz uygular ama eğer ki almak istediğiniz araba ikinci el ise ve kredinizi İş Bankası’ndan çekmek istiyorsanız size uygulanacak olan taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1,25.

Yapı Kredi Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Yapı Kredi, ikinci el ve sıfır kilometre araçlara farklı taşıt kredisi faiz oranı uyguluyor.

Eğer sıfır kilometre bir araç için taşıt kredisi almak istiyorsanız, Yapı Kredi’nin ücret politikasına göre 24 aya kadar vadelerde yüzde 1,30 faiz ile, 36 aya kadar vadelerde yüzde 1,33 faiz ile karşılaşırsınız.

Almak istediğiniz araba ikinci el ise vade fark etmeksiniz taşıt kredinizi yüzde 1,35 faiz oranı karşılığında alabilirsiniz.

Denizbank Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Denizbank’ın resmi internet sitesindeki hesaplama aracına göre, banka taşıt kredisi verirken aracın ikinci el mi sıfır kilometre mi olduğuna bakmıyor ve tüm vadelere yüzde 1,22 oranında faiz uygulaması yapıyor.

Not: Bankaların taşıt kredisi faiz oranları, bankaların resmi sitelerindeki verilere dayandırılıp Kasım 2016 tarihinde yapılan araştırmalara göre makaleye eklenmiştir. İlerleyen süreçlerde bankalar taşıt kredisi faiz oranlarında değişiklik yapma durumuna sahiptir.

Bütün Bankaların Taşıt Kredisi Hesaplamaları

Bankaların resmi web sitelerinde, eğer ki direk olarak taşıt kredisi hesaplama sayfasına ait bir bağlantı yoksa, çekmek istediğiniz kredi türünden taşıt kredisini işaretledikten sonra almak istediğiniz kredi tutarını yazıp ödeme sıklığınızı ya da size uygun olan vadeyi belirledikten sonra taşıt kredisine yönelik hesap işlemlerini tamamlamış oluyoruz. Eğer ki bir banka sıfır kilometre ve ikinci el araç için farklı faiz uygulaması yapıyorsa o bankanın hesaplama sayfasında aracın durumunu da belirtmemiz gerekiyor.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası’nın hesaplama sayfasına girdikten sonra  taşıt kredisini işaretlemeniz ve almak istediğiniz kredi tutarı, kredi tipi ve vadeyi belirtmeniz gerekmektedir.

Ziraat Bankası taşıt kredisi hesaplama için TIKLAYINIZ!

Halkbank Taşıt Kredisi Hesaplama

Halkbank’ın resmi internet sitesindeki taşıt kredisi hesaplama sayfasındaki hesaplama motoru şu an için kapalı görünüyor.

Sayfada yer alan faiz oranları ve diğer rakamları kullanarak da hesaplama yapmak mümkün.

Halkbank taşıt kredisi hesaplama için TIKLAYINIZ!

Vakıfbank Taşıt Kredisi Hesaplama

Vakıfbank’ın resmi sitesindeki hesaplama aracından istediğiniz kredi tipi olan taşıt kredisini seçin ve vade – tutar – taksit periyodu gibi size uygun bilgileri girdikten sonra taşıt kredisi hesaplama işleminizi yapabilirsiniz.

Vakıfbank taşıt kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Taşıt Kredisi Hesaplama

Türkiye Ekonomi Bankası’nın resmi sitesindeki hesaplama aracında da tüm kredi tipleri bir arada yer alıyor. Siz linke tıkladıktan sonra taşıt kredisini seçip size uygun olan verileri girerek hesaplamanızı yapabilirsiniz.

Türkiye Ekonomi Bankası – TEB taşıt kredisi hesaplama için TIKLAYINIZ!

AnadoluBank taşıt kredisi hesaplama

Hesaplama sayfasından taşıt kredisini seçtikten sonra aracınızın ikinci el mi sıfır kilometre mi olduğunu işaretleyip size uygun diğer rakamları girerek hesaplamanızı yapabilirsiniz.

AnadoluBank taşıt kredisi hesaplama için TIKLAYINIZ!

Odeabank Taşıt Kredisi Hesaplama

Odeabank’ın resmi sitesindeki kredi hesaplama sayfasına girdikten sonra taşıt kredisini seçmeniz ve size uygun olan tutar ve vadeyi işaretleyip hesaplamayı yapmanız mümkün.

Odeabank taşıt kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

HSBC Taşıt Kredisi Hesaplama

HSBC’ye ait hesaplama sayfasında da tüm kredi tipleri arasından öncelikle taşıt kredisini seçmeniz ve daha sonra size uygun olan taksit imkanları, tutar gibi rakamları girerek hesaplamayı yapmanız gerekmektedir.

HSBC taşıt kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

Akbank Taşıt Kredisi Hesaplama

Akbank’ın resmi sitesindeki hesaplama sayfasına giriş yaptığınız anda karşınıza otomatik şekilde ihtiyaç kredisi hesaplama bölümü çıkar. Siz araba ikonuna tıklayarak bu sayfayı taşıt kredisi hesaplama sayfasına çevirebilirsiniz. Taşıt kredisi hesaplama bölümüne geldiğinize göre size uygun verileri girip hesaplamayı yapmanız mümkün.

Akbank taşıt kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

QNB Finansbank Kredi Hesaplama

Eski ismiyle sadece Finansbank, yeni ismiyle ise QNB Finansbank’ın resmi web sitesindeki taşıt kredisi hesaplama sayfasına girdiğiniz zaman vade ve kredi tutarını arzu ettiğiniz rakamlara göre belirttikten sonra sonucu görebilirsiniz.

QNB Finansbank taşıt kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

Garanti Bankası Taşıt Kredisi Hesaplama

Garanti Bankası’nın hesaplama sayfasında da vade ve çekmek istediğiniz kredi tutarı bilgilerini girip taşıt kredisi hesaplaması yapmanız mümkün.

Garanti Bankası taşıt kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

ING Bank Taşıt Kredisi Hesaplama

ING Bank’ın resmi internet sitesi üzerinden taşıt kredisi hesabı yapmak için aşağıdaki bağlantıya girdikten sonra “Taşıt Kredisi Hesaplama Aracı”na tıklamanız ve aracınızın durumunu belirtip taksit sayısı ve kredi tutarını yazdıktan sonra hesaplamayı yapmanız mümkün.

ING Bank taşıt kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

İş Bankası Taşıt Kredisi Hesaplama

İş Bankası’nın resmi internet sitesinde yer alan hesaplama sayfasına girdikten sonra taşıt kredisini seçip aracımızın sıfır kilometre mi ikinci el mi olduğunu belirtmek koşulu ile taksit sayısı ve kredi tutarını girerek işlemleri tamamlayabilirsiniz.

İş Bankası taşıt kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

Yapı Kredi Taşıt Kredisi Hesaplama

Yapı Kredi’nin resmi web sitesindeki hesaplama sayfasına girdikten sonra öncelikle müşteri tipini seçiyorsunuz. Ardından çekmek istediğiniz kredi türünü taşıt kredisi olarak işaretleyip faydalanmak istediğiniz kampanya olup olmadığını belirterek kredi vadesi ve kredi tutarı bilgilerini girip hesaplama işlemini tamamlıyorsunuz.

Yapı Kredi taşıt kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

Denizbank Taşıt Kredisi Hesaplama

Denizbank’ın hesaplama aracına gitmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın ve karşınıza çıkan sayfada bireysel kredi hesaplama linkine tıklayın. Otomatik olarak bir pencere açılacak ve bu pencerede kredi türünü taşıt kredisi olarak işaretlemeniz gerekecek. Bu işaretlemeyi yaptıktan sonra kaç ay vadeden yararlanmak istediğinizi ve kaç para tutarında kredi çekmek istediğinizi belirtip taşıt kredisi hesaplama işlemini yapabilirsiniz.

Denizbank taşıt kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

Kuveyt Türk Taşıt Kredisi Hesaplama

Kuveyt Türk’e ait resmi internet sitesindeki hesaplama aracına girdikten sonra satın almak istediğiniz aracın sıfır mı ikinci el mi olduğunu işaretleyin. Ardından finansman tutarı ve taksit sayısı bilgilerini size uygun olacak şekilde doldurun ve kredi hesaplama işleminizi tamamlayın.

Kuveyt Türk taşıt kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

Taşıt Kredisi Hesaplama!