Tatil Maliyeti Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Tatil Maliyeti Hesaplama

Hesaplama Türü:
Km Başına Harcanan Yakıt (kuruş):
Otel Masrafı :
Yeme-İçme Masrafı :
Ekstra Masraflar :

Tatil, çalışmaya verilen arayı, çalışmanın durdurulmasını, izne geçilmesini, izne başlanılmasını, kesmeyi, muattal bırakmayı anlatan bir ifadedir.

Tatile daha geniş bir açıdan bakacak olursak, eğitim ve çalışmaya verilen ve genel olarak dinlenmek, eğlenmek ve bir sonraki faaliyet tarihine, dönemine, hazırlık şeklinde geçen uzun arayı ifade ettiğini söyleyebiliriz. Tatiller, genel olarak yarım günden başlayarak birkaç aya kadar uzayabilen dönemlerden oluşur. Dini, milli ve kültürel öneme sahip günlerdeki tatillerde dinlenmek bir yana bu günler ile ilgili anlam ve önemin de kavranması adına çeşitli faaliyetler ve programlar tertip edilir ve dost ile akraba ziyaretleri gerçekleştirilir.

Resmi tatiller, hangi ülkede olursa olsun o ülkenin devlet otoriteleri tarafından hem kamu kuruluşları hem de okullar için verdiği kısa dönemli tatillerdir. Bir ülke için milli, kültürel ya da dini öneme sahip günler birçok ülke için resmi tatil olarak ilan edilmektedir. resmi tatiller genellikle bir ile beş gün arasında sürmekte olup, kimi resmi tatillerin haftasonları ile birleştirilerek dokuz güne çıkartıldığı da bilinmektedir. Özellikle ülkemizde bu oldukça sık bir şekilde gerçekleşen bir durumdur.

Bir ülkede kutlanan ve ulusal bir içeriğe sahip olan bayramlara, milli bayram adı verilmektedir. 30 Ağustos Zafer Bayramı, Cumhuriyet bayramı, Kanada Günü, Amerikan Bağımsızlık Günü gibi günler milli bayramlara örnek verilebilir. Genel olarak milliyetçi bir tema ve içeriğe sahip olan bu bayramlar, o ülkenin milli bağımsızlık savaşından zaferle ayrıldığı gün, ülkenin resmen tanındığı gün, etnik ve mitolojik önemi olan gün ve ülke için önemli bir olaya şahit olunan bir gün olabilmektedir. Milli bayramdan dolayı kutlanan bu günler, o ülke için tatil olma özelliğini de taşımaktadır.

Sömestr tatili olarak bilinen yarıyıl tatilleri, akademik yılın ilk döneminden sonra okullarda eğitim ve öğretimin ara verdiği günlerden oluşmaktadır ve genellikle şubat ayına denk geldiğinden dolayı da şubat tatili olarak adlandırılmakta olup aynı zamanda bu tatilin genellikle iki haftalık yani 15 günlük bir dönem içerisinde yer almasından dolayı özellikle çocuklar arasında on beş tatil olarak da bilinmektedir. Okul idari personellerinden, öğretmenlere; öğretmenlerden öğrencilere kadar okul ile ilgili olan kişiler, bu dönemi dinlenmekle ve akademik dönemin o yılının ikinci dönemine hazırlık yapmak ile geçirirler. İlk dönem sona erdiğinde ve sömestir tatili, yarıyıl tatili, şubat tatili ya da 15 tatil olarak bilinen dönem başlamadan önce öğrenciler yarıyıl karnelerini almaktadır.

İşte bu tür tatillerde, öğrenciler ve ailelerinin birlikte zaman geçirmek için buldukları nadir zamanlardan biridir. Zira, özellikle çocuklu ailelerde, anne ya da babanın her ikisi ya da en azından birinin çalışmasından kaynaklı olarak genellikle işten alınacak izinler, çocuklarla geçirilebilecek zamana denk getirilerek, yapılacak tatillerin de bu dönem içerisinde gerçekleştiği bilinmektedir.

İşte aileler, bu gibi zamanlarda tatil maliyeti hesaplama işlemlerini gerçekleştirirler. Genellikle bir ila beş gün arasında gerçekleşen resmi tatillerin de dokuz günlük bir döneme yayılması, tatil yapmak isteyen kişilerin bir haftalık izin alarak, tatillerini bu izinlerle birleştirmesine ve bir tatile çıkmalarına yol açar. Bu tür zamanlarda tatil maliyeti hesaplama işlemlerini yapan kişilerin de sayısı artacaktır. Zira resmi tatil ile birleşen haftalık izin, çalışan kişilerin stresini alacak ve bu kişilerin birikmiş yorgunluklarını da üstlerinden atacaktır. Bunun için tatil zamanı gelmeden önce mutlaka tatil maliyeti hesaplama işlemleri de yapılır.

Tatillerini, yurt içinde ve yurt dışında geçirmek isteyen kişiler olabilir. Kimileri, kendi ülkesini gezmek, memleketine gitmek, eski yaşadığı şehirleri görmek, ülke içi turlara katılmak isteyebileceği gibi kimileri de Dünya’daki diğer ülkeleri görmek, farklı kültürleri tanımak, bu coğrafyalarda yaşayan insanlarla konuşmak ve diğer ülkelerin tarihini yaşamak isteyebilir. Yurt içi tatil maliyeti hesaplama ve yurt dışı tatil maliyeti hesaplama işlemleri her ne kadar benzer olsa da ödenecek tutar açısından farklılık göstermektedir.

Yurt Dışında Tatil Yapmak İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yurt dışı tatil maliyeti hesaplama işlemleri, çantasına sırtını takıp ülke ülke gezmek isteyip, parasal açıdan sorunlarla karşılaşan kişi ya da grupların tatile çıkmadan önce deyim yerindeyse ayaklarını yorganlarına göre uzatmaları açısından yapılan bir işlemdir. Yapılacak tatillerin maliyetleri, gidilecek yer, katılınacak tur, yapılacak şeyler ve alınacak hatıralara göre değişkenlik gösterdiği için bu tür tatil maliyeti hesaplama işlemleri üzerinden kesin bir yargıya varılamaz. Zira tatile çıkan kişilerin çok iyi bildiği gibi, hiçbir zaman çarşıdaki hesap pazara uymaz. Yolculuk tecrübesi artan kişilerin tatil maliyetleri de giderek azalmaktadır. Avrupa ülkelerinden dünyaca ünlü şehirleri gezen bir kişinin tatil maliyeti hesaplaması ile Balkan ülkelerini gezen bir kişinin tatil maliyeti hesaplaması birbirini tutmayacaktır. Zira Balkan ülkelerinde tatil yapmak kimi zaman ülkemize göre daha bile ucuzdur. Ayrıca tatil maliyetlerini azaltacak bir diğer şey, tur ya da grup ile tatil yapmaktır. Grup halinde gerçekleşen tatiller daha ekonomiktir.

Tatil yapmak isteyen kişilerin tatil maliyeti hesaplamalarını günlük bütçeler halinde getirdikleri sınırlamalar ile yapmaları ya da belirleyecekleri aktivitelere harcanacak paraları detaylı bir şekilde ayırmaları yapacakları en akıllı a şey olacaktır. Gidiş ve geliş parası haricinde harcayabileceğiniz parayı günler halinde böldüğünüz taktirde, kendinize bir sınır koymuş olursunuz. Bu sınırı geçmemeye çalışarak, hem paranızı arttırabilir hem de diğer aktivitelere artan paranız sayesinde daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Bu sayede gerçekten de yapmak istediğiniz ya da gittiğiniz yerde, oraya gidenlerin mutlaka görmesi ya da yapması gereken şeylere zaman ve para ayırabilirsiniz.

Yolda para taşımak, katlanılması gereken en çetrefilli şeylerden biridir. Zira, tüm paranızı yanınızda taşımak yanlış bir karar olacaktır. İçlik cüzdanı gibi paranızı içinizde saklayabileceğiniz, kapkaççılardan, yan kesicilerden ve hırsızlardan koruyabileceğiniz şeyler elde edinmelisiniz. Uzun bir yolculuğa çıkan kişilerin, yanlarında nakit para yerine kredi kartı ve banka kartı bulundurmaları iyi bir karar olacaktır. Kredi kartı ve banka kartı yurt dışı kullanım imkanlarını bankanız ile konuşmanız gerekmektedir. Ayrıca ödemeniz gereken bir komisyon varsa bunu da öğrenebilirsiniz. ATM’lerden para çekerken, her bankanın uyguladığı farklı komisyon tutarları da olacaktır. Bu konuya da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Her ihtimale karşı gittiğiniz ülkeye ait olan para birimine ya da gittiğiniz ülkede kullanabileceğiniz para birimine ait bir miktar parayı çantanızın ya da bir başkası tarafından kolaylıkla çalınamayacak bir cüzdanın içerisinde tutmanızı öneririz.

Tatil Maliyeti Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tatile gidecek kişilerin tatil maliyeti hesaplama işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir. Tatil maliyeti hesaplama işlemleri, tatil maliyeti hesaplama araçlarıyla yapılabilmektedir. Tatil maliyeti hesaplama işlemlerine konu olan ve tatil maliyeti hesaplama işlemlerini etkileyen çeşitli unsurlar vardır. Tatile çıkacak kişi sayısına, tatil için gidilecek olan yere gidiş ve dönüş tutarları, yemek masrafları, otel ücretleri, kalınacak gün sayısı ve katılınacak olan aktivite masraflarını sayabiliriz. Bu unsurlar daha fazla da çeşitlendirilebilmektedir.

Örneğin, A şehrinden, B şehrine gidecek olan bir kişinin, yol masrafları 100 Türk lirası, kalacağı otelin günlük masrafı 50 Türk lirası, kalınacak gün sayısı, 2 gün, yemek masrafları günlük 20 Türk lirası, katılınacak olan etkinliklerin toplam masrafları 200 Türk lirası ise bu kişinin tatile harcayacağı tutar, tatil maliyeti hesaplama işlemlerine göre, 100+((50+20)x2)+200 yani 440 Türk lirası olacaktır.

Tatil maliyeti hesaplama işlemlerine dair yapılacak işlemleri ve tatil maliyeti hesaplama işlemlerine katılacak olan unsurları çeşitlendirmek sizin elinizdedir. Önemli olan tatile çıkmadan önce yapılacak ve gezilecek yerleri not ederek buna göre tatil maliyeti hesaplaması yapılması gerektiğidir.

Tatil Maliyeti Hesaplama!