Trafik Cezası İndirim Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Trafik Cezası İndirimi Hesaplama

Cezanın Tebliğ Edildiği Tarihin Üzerinden 15 Gün Geçti mi?

Trafik cezası en basit kırmızı ışık ihlalinde bile karşılaşabileceğimiz bir yaptırımdır. Bu yaptırımdan indirimli şekilde kurtulmak mümkündür. Hangi şartlar altında trafik cezası indiriminden yararlanılır? Trafik cezası erken indirim süresi nedir, trafik cezası erken ödemede indirim oranı kaçtır? Tüm bu soruların yanıtını trafik cezası indirimi hesaplama başlığı altında detayları ile bu makalede sizler için derledik.

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Süresi

Trafik cezasından erken ödeme imkanı ile indirimli olarak kurtulmak istiyorsanız cezanızı 15 gün içerisinde ödemekle yükümlüsünüz. Bu 15 gün içerisinde trafik cezasını ödeyenler indirimden faydalanacak, cezayı daha az miktarda kapatabilecekler.

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Yüzde Kaç?

15 gün içerisinde cezasını ödeyenler indirim imkanından faydalanabiliyor. Peki trafik cezası 15 gün içinde ödenirse ne kadar indirim olur?

Bu durumda borcunuza yüzde yirmi beş oranında indirim uygulanacaktır.

Trafik Cezası İndirimi Hesaplama

Örnek birkaç hesaplama ile trafik cezası indiriminin nasıl bulunduğunu görelim.

Örnek: 12 Şubat 2016 tarihinde 500 Türk Lirası değerinde trafik cezası alan bir kişi 23 Şubat 2016 tarihinde ödemesini gerçekleştirdiyse trafik cezası indiriminden faydalanabilir mi? Faydalanırsa ne kadar ceza ödemesi yapar?

Cevap: 12 Şubat ile 23 Şubat arasında 11 gün fark olduğu için bu kişinin trafik cezası indiriminden faydalanması mümkündür. 500 Türk Lirası tutarındaki cezaya yüzde 25 oranında indirim uygulanacaktır. Bu durumda 500’ün yüzde 25’i bulunur ve bulunan rakam 500’den çıkarılır. Cezanın yüzde 25’i 125 Türk Lirası’dır. Toplam cezadan bu indirim tutarını çıkardığımız zaman 375 Türk Lirası değerinde indirimli ödeme yapılması gerektiğini tespit ederiz.

Örnek: 3 Haziran 2016 tarihinde 400 Türk Lirası miktarında trafik cezası yiyen bir kişi 5 Temmuz 2016 tarihinde borcunu öderse trafik cezası indiriminden faydalanabilir mi? Faydalanırsa ne kadar ödeme yapması gerekir?

Cevap: Cezanın kesildiği tarih ile ödemenin yapıldığı tarih arasında 15’ten fazla gün olduğu için kişi trafik cezası indiriminden faydalanamaz ve borcunu 400 Türk Lirası olarak ödemek durumunda kalır.

Eğer ki bu kişi erken ödeme imkanıyla birlikte indirimden yararlansaydı 400’ün yüzde yirmi beşi oranında indirim alacaktı. 400 TL’nin yüzde 25’i 100 Türk Lirası olduğundan toplam tutardan bu indirim oranı çıkarılır ve kişinin erken ödeme halinde 300 TL olarak cezasını kapatması beklenir.

Trafik Cezası Erken Ödeme Nereye Yapılır?

Erken ödeme de dahil olmak üzere trafik cezanıza dair bütün borçlarınızı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi hizmeti vasıtasıyla online olarak ödeyebilirsiniz.

Trafik Cezası Ödeme Sayfasına Gitmek İçin TIKLAYINIZ!

Yukarıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada borç görüntüleme ve borç ödeme işlemleri yapabilmek için birtakım bilgileri girmeniz gerekmektedir. Sizden ilk önce aracınıza yönelik plaka bilgisi istenecektir. Siz plakanızı girerken 06MDY65 şeklinde bitişik olarak yazmak zorundasınız. Ayrı yazılan plakalar sistem tarafından kabul edilmez. Plakanızı doğru bir biçimde girdikten sonra bu plakanın özel plaka olup olmadığını belirtmeniz gerekir. Özel plakalar şirket adı ya da kişi adı yazılı olan plakalardır. Örnek vermek gerekirse 34 HESAPLAMA 81 gibi.

Bu verileri girdikten sonra T. C. Kimlik No ya da Vergi No girilmesi aşamasına gelinir. Gerçek kişilerin T. C. Kimlik No’larını sisteme girmesi gerekirken tüzel kişiler ya da yabancı, T. C. Kimlik No’su olmayan kişiler Vergi No girişi yapabilir. Bunun ardından aracınızın tescil tarihine yönelik bilgiyi de ekrana yazdıktan sonra “tamam” butonuna basarak borcunuzu görüntüleyebilir ve ödeme işlemine geçebilirsiniz.

Ödeme yaparken tarafınızdan kredi kartı ile ilgili kart sahibinin ad ve soy ad bilgisi, karta ait güvenlik numarası, kredi kartının son kullanma tarihi, kredi kartının numarası gibi bilgiler istenecek ve tarafınıza bu bilgileri girdikten sonra işlemi onaylayıp onaylamadığınıza yönelik güvenlik kodu içeren bir kısa mesaj iletilecektir. Bu mesajdaki kodu ekrana girerek ödemenizi tamamlayabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı olan İnternet Vergi Dairesi’nin anlaşmalı olduğu bankalar arasında QNB Finansbank, Türkiye Ekonomi Bankası – TEB, Denizbank, Ziraat Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi, HSBC, Vakıfbank ve Aktif Bank yer alır.

Trafik Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik cezasına yönelik sorgulama işlemleri yapabilmek adına yukarıda ödeme ile ilgili verilen bağlantıya tıklamanız, ödeme konusundaki aşamaları takip etmeniz yeterli olacaktır. Sorgulama işlemini emniyet birimlerinden de yapmanız mümkündür.

Trafik Cezası Nedir?

Trafik kurallarını büyük ya da küçük fark etmeksizin yasalarla belirlenmiş hatalar çerçevesinde ihlal eden sürücülere makbuz karşılığında kesilen cezalara trafik cezası denmektedir. Alkollü araç kullanırken yakalanmak, kırmızı ışık yanarken hareket halinde olmak, yüksek sürat halinde araba kullanmak, şerit ihlalleri yaparak araç sürmek, araç sürerken diğer insanların hayatlarını tehlikeye atmak gibi davranışlar trafik cezasına tabidir.

Hangi Araçlara Trafik Cezası Kesilmez?

Kırmızı plakalı araçlar ve ambulans, polis, itfaiye gibi acil hizmetlere mensup araçlara trafik cezası kesilmez. Bazı durumlarda hakim, savcı ve milletvekillerine de trafik cezası uygulaması yapılmaz. Kırmızı plaka sahibi kişiler şu şekildedir:

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Başbakan, Anayasa Mahkemesi Başkanı, Genelkurmay Başkanı, Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı, Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı, Maliye Bakanı, Sağlık Bakanı, Tarım ve Köy İşleri Bakanı, Sanayi ve Ticaret Bakanı, Milli Eğitim Bakanı, Turizm ve Şehircilik Bakanı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı, Kara Kuvvetleri Komutanı, Deniz Kuvvetleri Komutanı, Hava Kuvvetleri Komutanı, Çevre ve Orman Bakanı, Adalet Bakanı.

Bazı Trafik Cezası Kodları ve Anlamları

46/2b Sürücünün şerit değiştirmeden evvel gireceği şeritteki sürülen araçların emniyetle geçişini beklememekten kaynaklanan cezanın kodudur.

46/2c Trafiğin aksamasına sebep olacak ya da başka sürücü ya da yayaların hayatlarını tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirilmesi sonucunda uygulanır.

46/2d Gidiş için ayrılan ve en solda yer alan şeridi sürekli bir şekilde işgal etmekten doğar.

46/2e Otomobil, kamyonet, motosiklet ya da otobüs dışındaki diğer araçları kullananların geçme ve dönme halleri haricinde en sağ şeritte yer almamaları yüzünden kesilen cezanın kodudur.

47/1b Kırmızı ışığa uymamak ya da kırmızı ışık anlamına gelen resmi sesleri dikkate almamaktan doğar.

47/1c Trafik işaretlerini barındıran levhalar, cihazlar ya da işaretlemeler ile gösterilen ya da belirtilen hususları dikkate almamak, bunlara uymamak neticesinde ortaya çıkan cezanın kodudur.

52/1d Kol ya da grup halinde araç kullananlara uygulanan bu cezada diğer araçların güvenle girecekleri bir boşluğun olmasını engelleyenler muhatap alınır.

53/1a Sağa dönüş yaparken kurallara uymamaktan kaynaklanır.

53/1b Sola dönüş sırasında kuralların dışında hareket etmekten doğar.

53/1c Dönel kavşaklar için belirlenen kurallara uymamak sebebiyle ortaya çıkar.

53/1d Dönel kavşaklardaki geriye dönüş kurallarına uyulmaması halinde kesilen cezanın kodudur.

54/1a Geçme kurallarına uymaya sürücülere kesilir.

54/1b Araçla geçmenin yasak olduğu alan ve bölgelere girmek, buralarda araç hareketliliği yaratmak sebebiyle kesilen cezanın kodudur.

56/1a Şerit izleme ya da değiştirme konusundaki kurallara uymayanlara kesilen cezadır.

56/1b İki yönlü trafiğin aktığı araç yollarında geçişi zorlaştıran durumlarda ve de dağlık ya da dik yokuşlu yollarda karşıdaki sürücünün geçişini zorlaştıran hallerde kesilen cezadır.

56/1c Aracın önündeki diğer bir aracı yeterli ve güvenli bir mesafede takip etmemek, takip mesafesini ihlal etmek durumunda ortaya çıkar.

56/1d Trafik ışığının yer almadığı alanlarda karşıdaki kişilere geçiş kolaylığı sağlanmaması durumunda doğar.

Trafik Cezası İndirimi Hesaplama!