TUS Puan Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

TUS Puan Hesaplama

Temel Bilimler
Doğru :
Yanlış :
Klinik Bilimler
Doğru :
Yanlış :

Tıpta Uzmanlık Sınavı yani TUS tıp alanında başta hekimler olmak üzere dal kapsamındaki meslek dalı mensuplarının ya da adaylarının girdiği bir sınavdır. Her dalda, alanında uzman doktorlar yetiştirmek ve uzmanlık statüsü belirlemek adına yapılan bu sınav sonucunda adaylar belirli puanlar alırlar. TUS puan hesaplama konusunun kriterleri nelerdir? Tıpta Uzmanlık Sınavı puanı nasıl hesaplanır? TUS’a dair soru dağılımı, hesaplama ve diğer detaylara bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) Nedir?

TUS, Tıpta Uzmanlık Sınavı isimli seviye ölçen ve adayları sıralamaya sokup uzmanlık dağıtımının önünü açan imtihanın kısaltmasıdır. Diş hekimleri, veterinerler, hekimler başta olmak üzere biyologlar hariç birçok tıp sektörü mensubunun girebildiği bu sınavı kazananlar asistan (araştırma görevlisi) olma hakkı kazanır. Tıpta Uzmanlık Sınavı sonrasında tüzükte yer alan ve belirtilen eğitim yılını dolduran hekimler mezun olup Uzman Doktor sıfatını almaya hak kazanırlar.

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) her sene iki kez yapılır. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde genelde her yılın Nisan ve Eylül aylarında gerçekleştirilen bu sınav Pazar günleri düzenlenir. Alışılageldiği üzere Tıpta Uzmanlık Sınavı yalnızca Ankara sınırları içerisinde yapılmaktadır.

Her sene TUS’a yaklaşık 10.000 ila 13.000 arası aday girmektedir. Sınava giren aday sayısının genelde yaklaşık yarısı bir tercihte bulunma hakkı elde eder ve tercih yapanların yaklaşık yarısı da bir uzmanlık alanına yerleşmeye hak kazanır.

TUS Soru Dağılımı

Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda kaç soru var, bu soruların dağılımı nasıl, hangi daldan kaçar soru soruluyor? TUS’a giren bir adayın sorumlu olduğu dallar 11 ana ders altında incelenir. Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda 240 tane soru adayların önüne koyulur ve bu soruların 210 dakika yani yaklaşık üç buçuk saat içerisinde çözülmesi adaylardan talep edilir.

TUS soru dağılımı şu şekilde gerçekleşir;

Anatomi dersinden 10 soru,

Fizyoloji, embriyoloji ve histoloji dallarından toplam 10 soru,

Biyokimya dersinden 20 soru,

Patoloji dersinden 20 soru,

Mikrobiyoloji dersinden 20 soru,

Farmakoloji dersinden 20 soru,

İç hastalıkları dalından 20 soru,

Pediatri dersinden 30 soru,

Genel cerrahi dalından 20 soru,

Kadın hastalıkları ve doğum bilgisi alanından 15 soru,

Küçük stajlar konusunda 15 soru.

TUS Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda “Temel Bilimler” dalında 120 tane, “Klinik Bilimler” dalında yine 120 tane soru olmak üzere toplam 240 soru sorulmaktadır. Temel Bilimler dalı ile Klinik Bilimler dalından gelecek olan netlerin TUS puan hesaplamasına yapacağı katkı farklıdır. Yani iki dalın genel puana etki edecek kat sayısı eşit değildir.

Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda puan hesaplaması yaparken Temel Bilimler dalındaki 120 sorudan kaç doğru ve kaç yanlış yapıldığı bilgisi puan hesaplama motoruna girilir, daha sonra Klinik Bilimler dalındaki 120 sorudan da aynı şekilde kaç doğru ve kaç yanlış yapıldığı bilgileri motora girilir ve hesapla butonuna basıldıktan sonra Tıpta Uzmanlık Sınavı’ndan adayın yaklaşık olarak kaç puan alacağı belli olmuş olur.

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) puan hesaplama konusunda önemli detaylardan biri de yüzde 2’lik puan kesintisi mevzusudur. Zaman zaman adayların puanlarından yüzde 2’lik kesintiler yapılır. Siz de yüzde 2’lik kesintiye tabi olacak grup arasındaysanız puan hesaplamanızı yaparken bu kesintiyi göz önüne almanız ve hesaplama sonunda manuel olarak sonuçtan yüzde 2 eksiltmeniz gerekebilir.

TUS Kaç Net Kaç Puan?

Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda kaç nete yaklaşık kaç puan geldiğini anlamak için aşağıdaki bilgileri inceleyebilirsiniz;

Temel Bilimler’den 60 net, Klinik Bilimler’den 60 net yapıldığı zaman yaklaşık 51 puan alırsınız.

Temel Bilimler’den 78 net, Klinik Bilimler’den 82 net yaptığınız zaman yaklaşık olarak 61 puan alırsınız.

Hem Temel Bilimler’den hem de Klinik Bilimler dalından 106 net yaptığınız durumda ise ortalama 74 puan alabilirsiniz.

İki daldan da 110 net yapmanız halinde alacağınız puanın yaklaşık değeri 76 olur.

TUSEM Puan Hesaplama

TUSEM, Tıpta Uzmanlık Sınavı konusunda adaylara eğitim veren bir dershanedir. TUSEM puan hesaplama, bu dershaneye ait bir puan hesaplama sistemi olup TUS puan hesaplamaya yakın sonuçlar vermektedir.

TUS Baraj Puanı

ÖSYM’nin gerçekleştirdiği Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda tercih aşamasına gelebilmek ve bir dalı tercih edebilmek için Temel Bilimler ya da Klinik Bilimler alanında en az 45 puan almanız gerekir. 45 ve üstü puan alan öğrenciler TUS sonrasında tercih yapıp bir alana yerleşmek için yeni bir süreç yaşayacaktır. Diğer taraftan merkez şehirlerde büyük cerrahi isteyen adayların en az 55 ila 60 arasında puan alması gerekirken kulak burun boğaz ve benzeri küçük cerrahi isteyen adayların ise 62 ila 66 arasında bir puan alması gerekir. Anatomi için 53 ila 60 arası puan yeterli olurken gelir ve kariyer açısından üst seviyede olan FTR, psikiyatri ve radyoloji gibi branşlar için de 63 ila 67 arası puan almak gerekebilir.

Tustime Puan Hesaplama

TUSTİME da tıpkı TUSEM gibi Tıpta Uzmanlık Sınavı’na adayları hazırlayan bir eğitim kurumudur. Bu kurum, hem kendi öğrencileri hem de diğer adayların TUS neticesinde kaç nete kaç puan alacağını hesaplamaları için bir puan hesaplama sistemi açmıştır ve buradan adayların yaklaşık puanlarını hesaplamalarına imkan tanımıştır.

TUS Puan Sıralaması

Tıpta Uzmanlık Sınavı neticesinde adayların yaptıkları netlere göre kaç puan aldıkları belli olur ve bu puanların hesaplanmasının ardından hangi adayın kaçıncı sırada olduğu, yüzde kaçlık dilime girmeyi başardığı bilgisi ortaya çıkar. TUS puan sıralaması sayesinde aday kendisinin diğer adaylar karşısında hangi seviyede olduğunu görme imkanına sahip olur. Yüzdelik dilimin sayısal değeri ne kadar düşükse aday o kadar başarılı olmuş demektir. Yani TUS neticesinde yüzde 1’lik dilime giren bir aday yüzde 15’lik dilime giren bir adaya göre daha başarılıdır.

TUS Puan Hesaplama!