Twitter Etkileşim Oranı Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Twitter Etkileşim Oranı Hesaplama

Twitter, Facebook ve Instagram’a nazaran daha az görsel ve videonun paylaşıldığı fakat dünya üzerinde reytinglerden siyasi krizlere kadar birçok şeye etkisi olan bir sosyal mecradır. Jack Dorsey tarafından kurulan Twitter’da kullanıcılar beğendikleri bir tweet’i retweet ederek kendi takipçileri ile paylaşabilir, beğenebilir ve söz konusu tweet’e kendi tweetleriyle karşılık verebilirler. Tüm bunlar Twitter için birer etkileşim yoludur. Peki Twitter etkileşim oranı hesaplama nasıl yapılır? Twitter’da daha çok etkileşim alabilmek için neler yapılır?

Etkileşim Oranı (Engagement Rate) Nedir?

Twitter, mikroblog olarak da tabir edilen bir sosyal mecradır. Kullanıcıların 140 karakter ile kendilerini ifade eden tweetler paylaştığı Twitter’da görsel ve video paylaşımı yapmak da mümkündür. Kullanıcıların yaptıkları paylaşımlar direkt olarak takipçileri tarafından görülebilir, eğer ki bir takipçi arkadaşının bir tweetini retweetler ise o tweet sahibinin takipçilerinin yanı sıra RT yapan arkadaşının takipçileri tarafından da görüntülenir.

Twitter’da etkileşim oranına etki eden bir diğer faktör de “beğeni”dir. Eski adı “favori” olan etkileşim türü, kullanıcıların beğendikleri tweetleri profillerindeki “beğeniler” listesine almasını sağlar.

Etkileşim oranı, yani engagement rate, ise bir tweetin sahip olduğu retweet, beğeni ve cevap sayısı baz alınarak bulunan bir orandır. Etkileşim oranına bakarak Twitter’da paylaşılan bir içeriğin ne kadar etkili olduğu anlaşılabilir. Takipçilerin yüzde kaçının gönderiye reaksiyon verdiğinin öğrenilmesinin yanı sıra retweetler sayesinde gönderinin etkileşim alanının kişinin kendi takipçilerinin oluşturduğu kitleden daha geniş bir kitleye ulaşıp ulaşmadığı da görülür.

Bir twitter profilinin değerli olması için takipçi sayısının yüksek olması önemli bir etken iken takipçi sayısını değerli kılan asıl önemli faktörün etkileşim oranı olduğunu unutmamak gerekir. Bir Twitter profilinin 3 milyon takipçisi varsa ama atılan paylaşımların aldığı etkileşim sayısı 50 – 100 gibi düşük seviyelerde kalıyorsa bu profilin takipçilerinin sahte ya da para karşılığı söz konusu hesabı takip ettiği anlamını taşıyabilir. Bu durumda kitlenizin oluşturduğu kalabalık ile doğru orantılı olacak bir şekilde etkileşim oluşturmaması sayfanızın saygınlığını düşürecektir.

Twitter Etkileşim Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Twitter etkileşim oranı hesaplama işlemi için ihtiyacımız olan sayılar şunlardır:

Twitter profili toplam takipçi sayısı

Söz konusu tweetin aldığı beğeni sayısı

Söz konusu tweetin aldığı RT sayısı

Söz konusu tweete verilen yanıt sayısı

Twitter etkileşim oranı hesaplaması yaparken bir tweetin etkileşim sayısının toplam takipçi sayısına oranı alınır.

Twitter Etkileşim Oranı Formülü

Twitter için etkileşim oranını bulurken kullanmamız gereken formül şu şekildedir:

Etkileşim oranı (engagement rate) = A / B

A= Gönderinin toplam etkileşim sayısı (RT + Beğeni + Cevaplar)

B= Tweeti atan profilin toplam takipçi sayısı

Oranı yüzde bazında görmek için ise çıkan sonucu 100’le çarpmanız yeterli olacaktır.

Örnek: 152 bin kişinin takip ettiği bir Twitter profilinden attığımız tweet toplam 155 retweet, 2560 beğeni ve 80 yanıt almış olsun. Bu tweetin etkileşim oranını hesaplayalım.

Çözüm: İlk olarak tweetin aldığı etkileşimleri tek pota altında toplayalım. Bunun için yaptığımız işlem sonucunda retweet, beğeni ve yanıtların toplamının 2795’e eşit olduğunu görüyoruz. Şimdi de formüle geçelim:

A / B = Twitter Etkileşim Oranı

Şeklindeki formülden hareketle 2795’i 152000’e bölmemiz gerekecek.

Bu durumda ilgili tweetin etkileşim oranı 2795/152000 şeklindedir.

Diğer  yandan bir Twitter hesabı için tek tweet üzerinden değil de günlük, haftalık, aylık ya da senelik etkileşim oranı hesaplaması yapmak istiyorsak, o dönem içerisinde atılan tüm tweetlerin etkileşim sayılarını toplayıp attığımız tweet sayısına bölerek ortalamayı bulmamız gerekir. Çıkan ortalamayı da takipçi sayısına bölerek günlük, haftalık, aylık ya da senelik Twitter etkileşim oranı hesaplama işlemimizi tamamlamış oluruz.

Twitter İstatistik Öğrenme

Twitter’da attığınız bir tweet ile ilgili istatistikleri almak oldukça basittir. Attığınız tweetin hemen altında yer alan “cevap ver”, “beğen” ve “RT yap” simgelerinin yanında grafik şeklinde bir simge bulunuyor. Bu simgeye tıklamanız halinde Twitter sizlere attığınız tweetle ilgili istatistikleri sunuyor.

Twitter İstatistik Açma

Twitter istatistiklerinizi yukarıda anlattığımız yöntemle açıktan sonra karşınıza tweet ile ilgili görüntüleme sayısı, toplam etkileşim sayısı, profil tıklamaları, beğeni sayısı, yanıt sayısı, RT sayısı ve ayrıntı tıklamaları hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Twitter’da istatistik açabilmek sadece o tweeti atan kişi için mümkündür. Sahibi olmadığınız bir hesabın attığı tweetler ile ilgili istatistikleri göremezsiniz.

Twitter Analytics

Bir zaman öncesine kadar Twitter’da kullanıcıların attığı tweetler ile ilgili analizleri görebilme şansı yoktu. Kullanıcılar analizler yapabilmek adına kendi başlarına RT ve favori sayılarını hesaplayarak bazı işlemler yürütüyordu. Fakat artık işler değişti. Twitter Analytics sayesinde tweetlerinizin gücünü görme şansına sahip oldunuz.

Twitter’ın yakın zamanda hizmete aldığı servislerden biri olan Twitter Analytics birçok Twitter üyesinin yardımına koşan bir uygulama oldu. Twitter Analytics sayesinde bir tweet ile ilgili tüm sayısal bilgiler paylaşılıyor ve bu bilgiler ile ilgili analizlerin kolayca yapılmasının önü açılıyor.

Twitter Analytics bölümünde yer alan alt başlıklar şu şekildedir:

İzlenimler

Attığınız her bir tweet için yanında üç tane farklı sayı görme şansını yakalayacaksınız. İzlenimler bölümünde ise gördüğünüz bu sayı attığınız tweetin kaç kişi tarafından görüldüğünü size gösteriyor. Yani bir tweet hiç RT ya da beğeni almamış olsa dahi kaç kişi tarafından görüldüğü bilgisi sizinle paylaşılıyor.

Etkileşimler

Etkileşimler alanında ise diğer kullanıcıların sizin tweetinizle ne kadar etkileşim gerçekleştirdiği ifade ediliyor. Tweet ile ilgili bağlantıya tıklama, RT yapma, beğenme ya da tweete cevap verme gibi konular bu başlık altında değerlendiriliyor.

Etkileşim Oranı

Bu alt başlıkta ise tweetinizin etkileşim oranı sizlere gösteriliyor.

Diğer taraftan Twitter Analytics sayfasının hemen üst noktasında karşımıza çıkan bölümde de son bir aya ait atılan tweetlerin görüntüleme sayısı sizlere sunuluyor. Bir önceki ayla da kıyaslama yapmanıza el veren bu bölüm sayesinde geçen aya kıyasla performansınızın artıp artmadığını görme şansına sahip oluyorsunuz.

Twitter Analytics grafik destekli raporlar da sunuyor.

Twitter Etkileşim Arttırma

Twitter’da RT ve beğeni sayısını yani attığınız tweetin etkileşim oranını artırmanın bazı bilinen yolları mevcut.

Her şeyden önce yapacağınız paylaşımın insanlığa faydalı bir şey olmasına önem gösterin. İnsanları güldüren, göz zevki katan, ufuk açan, fikir ya da bilgi veren paylaşımlar genelde daha çok etkileşim alırlar.

Göze hitap etmeyi unutmayın. Tweetlerinize kaliteli görseller eklemeniz hem tweetinizi daha çekici hale getirecek hem de etkileşim oranını yükseltecektir.

Abartıya kaçmadan hashtag kullanmaya özen gösterin. Hashtag kullanımı sayesinde attığınız tweetlerin daha çok görülmesi muhtemeldir. Hashtag ile alakalı orijinal bir tweet attığınız durumda da tweetinizin etkileşim sayısı artacaktır.

Zaman zaman takipçilerinizden tweetle ilgili etkileşimde bulunmalarını rica edebilirsiniz. Ama bunu yaratıcı bir şekilde yaparak onların RT ya da beğeni ile reaksiyona girmesini sağlayın.

Tweetlerinizi 110 karakterin altında tutun. Twitter her ne kadar 140 karaktere kadar sizlere izin verse de yapılan araştırmalara göre 110 karakterin altında olan tweetler yüzde 17 daha çok etkileşim alıyorlar.

İnsanların aktif olduğu saatlerde tweet atmaya çalışın. Gece 4’te ya da sabah 6’da tweet atmak tweetinizin ön plana çıkamamasının en büyük sebebi olabilir. O yüzden kitlenizin en çok aktif olduğu saatleri tespit edip o saatlerde paylaşım yapmaya özen gösterin.

Hafta sonlarının kıymetini bilin. Cumartesi ve Pazar günleri insanların Twitter’da daha çok vakit geçirdiği biliniyor. O yüzden güncelliğini kaybetmeyeceğini ve çok hoş olduğunu düşündüğünüz tweetlerinizi hafta sonlarına saklayabilirsiniz.

Katı tweetlerden uzak durun. Siyasi ya da dini konularda kutuplaşmaya hizmet edecek tweet atmamaya özen gösterin. Bu hem sizin kişisel imajınızı koruyacak hem de kutuplaşmada karşınıza alma ihtimaliniz olan kitlenin bağlılığını sarsmayacaktır.

Günde en fazla 4 tweet atın. Takipçilerinizi tweet bombardımanına tutmayın, mümkün ise dörtten fazla tweet göndermemeye çalışın.

 

Twitter Etkileşim Oranı Hesaplama!