Twitter Kullanıcı Bağlılığı Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Twitter Kullanıcı Bağlılığı Hesaplama

Mikroblog türünde bir sosyal ağ olarak kabul edilen Twitter, 2006 senesinden bu yana dünyanın her kesiminden milyonlarca insanın düzenli olarak kullandığı bir mecradır. Türkçe anlamı “cıvıldayan” olan Twitter, atılan “tweet”ler (“cıvıldama”lar) üzerine kurulu bir sosyal medya sitesidir. En fazla 140 karakterlik metinlerin yazılmasına izin verilen Twitter’da görsel, video, bağlantı ve canlı yayın paylaşımları da yapabilirsiniz. Yeni nesil iletişim ajansı olarak da kabul edilen Twitter günümüzde belirli bir kitle tarafından haberlerin takip edildiği bir kaynak olarak kabul edilmeye başlandı. Özellikle başta televizyon olmak üzere geleneksel medya araçlarının toplumsal olaylar ile ilgili yavaş haber yapmaları, Twitter’ın ise haber akışını daha hızlı ve daha çeşitli şekilde sağlaması ilginin bu alana kaymasına da sebep oldu. Twitter kullanıcıları kendi profillerinde paylaştığı görsel, video ya da metin içeren her türlü tweet’in olabildiğince fazla RT, beğeni ya da yanıt almasını ister. RT, beğeni (eski adıyla favori) ya da yanıtın daha çok olduğu tweetler, etkileşim oranı yüksek olan ve kullanıcı bağlılığının üst düzey olduğunu gösteren belgelerdir. Twitter kullanıcı bağlılığı hesaplama işlemi nasıl yapılır? Twittter’da kullanıcı bağlılığı nedir, kullanıcı bağlılığı nasıl artırılır?

Kullanıcı Bağlılığı Nedir?

Takip sistemi üzerine kurulu olan Twitter’da kullanıcı bağlılığı ya da diğer bir deyişle takipçi sadakati hesabınızın değeri açısından önemli bir kriterdir. Kullanıcılarınızın sizin profilinize ne kadar bağlı olduğu tweetlerinizin aldığı etkileşim sayısının düzeyi ile doğru orantılıdır. Yani kullanıcı bağlılığı yüksek bir hesaptan söz etmek için o hesaptan atılan tweetlerin aldığı beğeni, RT ve yanıt sayılarının yüksek olması gerekmektedir. Sayının yüksekliğinin neye göre ayarlandığı konusuna gelecek olursak, alınan etkileşim sayısının takipçi sayısına oranına bakıldığı için 10 tane etkileşim 50 takipçisi olan bir hesap için son derece yüksek bir rakam iken 5000 tane takipçisi olan bir hesap için düşük bir rakam olarak karşımıza çıkmaktadır.

Twitter’da takipçilerinizin sadakat düzeyini artırmak için onların beğeneceği, retweet yapacağı ve yanıt vereceği twitler atamaya özen gösterin.

Twitter Kullanıcı Bağlılığı Hesaplama İşlemi

Twitter’da kullanıcı bağlılığı hesaplamak için ihtiyacımız olan sayılar bir tweete ait olan RT, beğeni ve yanıt sayısının toplamı olan etkileşim sayısı ile söz konusu profilin toplam takipçi sayısıdır.

Etkileşim sayısının toplam takipçi sayısına bölünmesi ile elde edilen sonuç bizlere Twitter kullanıcı bağlılığı hakkında fikir verir. Eğer ki sayı düşükse kullanıcı bağlılığı az, yüksek ise bağlılık çok anlamına gelmektedir.

Twitter Kullanıcı Bağlılığı Formülü

Twitter için kullanıcı bağlılığı seviyesini hesaplarken kullanmamız gereken formül aşağıdaki gibidir:

Kullanıcı bağlılığı = A / B

A= Gönderinin toplam etkileşim sayısı (RT + Beğeni + Cevaplar)

B= Tweeti atan profilin toplam takipçi sayısı

Twitter Nedir, Ne İşe Yarar?

Mikroblog tadında bir sosyal mecra olan Twitter, kullanıcılarının paylaştığı tweetleri herkesin görmesini ve etkileşim almasını sağlayan bir sitedir. Gizlilik ayarları sayesinde tweetlerin sadece takipçiler tarafından görülmesine izin verilen Twitter’da tweetleri korumalı olmayan tüm profillerde paylaşılan içerikler, diğer tüm kullanıcılar tarafından etkileşim alabilir.

Twitter’da işleyiş oldukça basit bir mantık üzerine kurulmuştur. Facebook’taki gibi “arkadaş olma” mantığı hakim değildir. Twitter’da ilgi alanınıza giren içerikler paylaşan ya da tanıdığınız olan bir kişinin profiline girdikten sonra “takip et” butonuna basarak onu takip eder ve tweetlerini zaman tünelinizde görebilirsiniz. Sizin takip ettiğiniz kullanıcı ise sizi takip etmek zorunda değildir, yani Facebook’taki gibi “arkadaş” olmazsınız, takip edilen kişi dilerse sizi takip eder, o zaman o da sizin tweetlerinizi kendi zaman tünelinde görür. Twitter’ın çıkış kaynağı 140 karakterli kısa iletiler olduğu için en baştan bu yana mobil uyumluluğu en yüksek olan sosyal ağlardan biri olarak bilinmektedir. Günümüzde canlı yayın, gif, fotoğraf, video gibi her türlü medyanın yüklenmesine izin veren Twitter, masaüstünde, mobil tarayıcılarda ve mobil uygulamalarda başarı ile hizmet vermeye devam etmektedir.

2004 senesinde Odeo adlı bir şirketin faaliyete geçmesi ve 2005’te ise Odeo’nun Podcasting isimli bir servisini tanıtmasının ardından bu servisin beklenen ilgiyi görmediği ortaya çıkmıştır. Tüm bunların ardından Jack Dorsey Şubat 2006’da birkaç arkadaşı ile birlikte insanların mesajlarını durum olarak paylaşabilecekleri bir mecraya yönelik proje dizayn etmeye başlamıştır. Bu dizaynın ardından ana fikri Jack Dorsey’e ait olan “durum” konseptine uygun bir site tasarlanmıştır. Mart ayında ise Noah Glass’ın önerisi ile birlikte sitenin adı Twitter olarak duyurulmuştur.

Twitter kurulduktan yaklaşık beş sene sonra Türkçe olarak kullanılmaya başlanmıştır. Nisan 2011’de Türkçe hizmet vermeye başlayan sosyal medya devi bu tarihten önce de Türkiye vatandaşları tarafından aktif olarak kullanılmıştır.

Özellikle “sosyal medya reytingi” adlı yeni bir trendin başlamasını sağlayan Twitter birçok işin akışını da değiştirmiştir. Sosyal medya reytingi yüksek olan dizi, program ve yarışmaların ekran değerinin arttığı, daha çok reklam aldığı gözlenmiştir.

Twitter, birçok ülkede sansür kurbanı da olmuştur. Herkesin dilediği gibi, özgürce yazabildiği ve bir platform olan Twitter zaman zaman provokasyon ve manipülasyonlara alet olduğu gerekçesi ile dünyanın çeşitli noktalarında onlarca kez erişim engeline tabi tutulmuştur. Twitter’ın erişim engeli ile karşılaşmasının nedenlerinden biri de ilk başlarda vergi ödemeye yanaşmamasıdır.

Twitter’ın en eski hesapları Jack Dorsey’e ait olan @jack, Biz Stone’a ait olan @biz ve Noah Glass’a ait olan @noah’tır. Üçü de Mart 2016’dan beri aktiftir.

Twitter’da en çok takip edilen kullanıcıalr ise Katy Perry, Justin Bieber, Barack Obama, Taylor Swift, YouTube, Rihanna, Lady Gaga, Justin Timberlake, Ellen DeGeneres ve Twitter’dır.

Twitter ile ilgili bazı kısaltmalar şunlardır:

TT : Trending topic anlamına gelmektedir. Masaüstü sürümde Twitter ana sayfasının sol kısmında yer alan trending topic başlığı on tane konunun listelendiği ve o an belirlediğiniz konumda en çok konuşulan konulara yer veren bir alandır.

FF: Friday follow: Bir Twitter geleneği olan Friday Follow sadece Cuma günleri yapılan bir etkinliktir. Cuma günleri Twitter kullanıcıları, beğendikleri ve diğer kişilerin de takip etmesinin faydalı olacağını düşündüğü diğer Twitter hesaplarını paylaşırlar.

RT: Retweet: Bir kişinin tweetini kendi takipçilerinizle paylaşmanızı sağlayan Twitter özelliğidir.

DM: Direct Message: Twitter üzerinden bir kişiye “özel” mesaj gönderme durumudur. Attığınız mesaj tweetlerden farklı olarak sadece ilgili kişiye görünür.

Twitter’da İstatistikler Nasıl Açılır?

Twitter’da kullanıcı bağlılığınızı öğrenmek için kolay yolla istatistiklere ulaşmak isterseniz masaüstü sürümünde Twitter.com adresindeki ana sayfayı açtıktan sonra sağ üst köşede “tweetle” butonunun yanında yer alan profil resminizin olduğu ufak kutucuğa tıklayıp menüyü aktif edin. Karşınıza çıkan menüden ise “istatistikler” bölümüne tıklayarak ilgili sayfayı açın. İstatistikler sayfasında size belirli periyotlara göre tweetlerinizin ne kadar etkileşim aldığı, en popüler tweetinizin hangisi olduğu, sizin mention aldığınız en popüler tweetin hangisi olduğu gibi birçok konuda istatistikler karşınıza çıkacak. Buradaki verilere bakarak tweetlerinizin toplam görüntülenme sayısının kaça ulaştığını, belirli bir periyot içerisinde kaç tane tweet attığınızı görebilirsiniz.

Bunun yanı sıra her bir tweete özel olarak istatistik öğrenmek için ise bir tweetinizin hemen altında yer alan beğeni, RT, ve yanıtla butonlarının en sağında bulunan istatistik butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Butona tıkladıktan sonra attığınız tweetin görüntülenme sayısı, toplam etkileşim sayısı, bağlantı tıklamaları, beğeniler, medya etkileşimleri ve retweetler hakkında sayılar ile karşılaşacaksınız. Tüm bu sayıları analiz ederek Twitter kullanıcı bağlılığı hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Twitter Kullanıcı Bağlılığı Hesaplama!