Uçak ve Helikopter MTV Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Uçak ve Helikopter MTV Hesaplama

Motorlu taşıtlar vergisi ya da kısaltması ile MTV olarak bilinen ödenek içerisinde bir motor bulunan ve bir yerden bir yere gitme kabiliyetine, insan taşıma özelliğine sahip her araçtan alınır. Deniz araçlarından uçaklara, sekiz tekeri olan tırlardan ekonomik motosikletlere kadar her tip araç için motorlu taşıtlar vergisi ödemek zorunludur. Bu yazımızda motorlu taşıtlar vergisine yönelik detaylar ile birlikte uçak ve helikopter MTV hesaplama konusuna değindik.

Uçak ve Helikopter MTV Hesaplama

Uçak ve helikopter MTV hesaplama yapılırken bazı kriterler değerlendirilir. Bu kriterleri belirlerken aracın ağırlığının ne kadar olduğu ve aracın kaç yaşında olduğu göz önüne alınır.

Uçak ve helikopterler için motorlu taşıt vergisi hesaplaması yapılırken yaş sınıflandırması şu şekilde yapılır:

1 ila 3 yaş arası

4 ila 5 yaş arası

6 ila 10 yaş arası

11 yaş ve üzeri

Diğer taraftan uçan araçlara yönelik motorlu taşıt vergisi hesaplanırken yapılan ağırlık sınıflandırması ise şu şekilde olur:

0 ila 1150 kilogram arası

1151 ila 1800 kilogram arası

1801 ila 3000 kilogram arası

3001 ila 5000 kilogram arası

5001 ila 10000 kilogram arası

10001 ila 20000 kilogram arası

20001 kilogram ve daha ağır araçlar

Uçak ve helikopterler için motorlu taşıt vergisi hesaplanır iken aracın ağırlığı ne kadar artarsa ödenmesi gereken vergi de o kadar artış göstermektedir. Öte yandan aracın yaşı ne kadar ilerlerse ödenen vergi o kadar azalır. Yani daha genç araçlar için daha fazla motorlu taşıtlar vergisi alınmaktadır.

Uçak ya da Helikopter MTV Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Uçak ya da helikopteriniz için çıkarılan motorlu taşıtlar vergisi borcunuzu ödememeniz halinde her borçta yapıldığı gibi standart prosedür başlatılır ve uygulama şu şekilde ilerler:

İlk olarak borç sahibi kişiye bir şekilde uyarı bildirisi gönderilir. Bu bildiri SMS ya da posta yoluyla kişiye iletilebilir. Vergi borcu bu uyarının ardından da ödenmezse iş haciz noktasına kadar ilerleyebilir. Borcu geciktirmeniz durumunda ise faiziyle birlikte ödemeniz istenecektir. Motorlu taşıtlar vergisinde gecikme cezası uygulanır ve gecikme bedeli vergiye ilave edilir.

MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Nedir?

Motorlu taşıt sahiplerinin her yıl iki defaya mahsus şekilde motorlu taşıtlar vergisi ödemesi yapması kanunlar tarafından şart koşulmuştur. Motorlu taşıtlar vergisi sadece araba, otobüs, motosiklet gibi kara taşıtlarından değil yukarıda da anlatıldığı gibi uçak ve deniz araçlarından bile alınan bir vergi türüdür.

Karayolları Trafik Kanunu’nda yer alan maddeye göre, trafik şube kayıtlarında sicili yer alan her tip motorlu araç için motorlu taşıtlar vergisi ödemesi yapmak gereklidir. Motorlu bir araç için ödenmeye başlanan motorlu taşıtlar vergisi aracın sicil kaydının oluştuğu dönemden sicil kaydının silindiği döneme kadar ödenmek zorundadır.

Seneler içerisinde ikişerli taksitler halinde ödemesi yapılan motorlu taşıtlar vergisinin ilk taksitini her yılın ocak ayı içerisinde ödeyebilirken ikinci taksit için yapılacak olan ödemeleri ise yine o yılın temmuz ayı içerisinde yapabilirsiniz. Aracın sicil kaydının silinmesi söz konusu ise şu yol izlenir:

Eğer ki sicil kaydı yılın ilk altı ayı içerisinde silindiyse o araç için temmuz dönemi motorlu taşıtlar vergisi ödenmez. Diğer taraftan motorlu taşıtın sicil kaydı yılın ikinci yarısında yani altıncı ve on ikinci aylar arasında sildirildiyse yeni yılda, yani ocak ayında motorlu taşıtlar vergisini ödemeye gerek kalmaz.

Motorlu taşıtlar vergisinin hesaplanması birçok kritere bağlıdır. Bu hesaplamadaki en temel kriter aracın tipidir. Bir araç otomobil mi yoksa otobüs mü, uçak mı yoksa motosiklet mi… Önce bu şekilde aracın tipi belirlenir ve daha sonra her tipe özel farklı kriterler göz önüne alınır. Motosiklet ve otomobiller için motorlu taşıtlar vergisi hesaplaması yapılır iken bakılan kriterler aracın kaç yaşında olduğu ve ne kadar silindir hacmine sahip olduğuna yönelik bilgilerden oluşur. Otobüslerde ise aracın kaç yaşında olduğu ve ne kadar yolcu taşıma kapasitesine sahip olduğu bilgisi motorlu taşıtlar vergisini belirler. Minibüsler için durum biraz daha farklıdır. Yolcu taşıma kapasitesine bakılmaksızın aracın yaşına bakılarak motorlu taşıtlar vergisi hesaplanır. Kamyonlarda ise aracın yaşı ile birlikte azami yük kapasitesi dikkate alınarak mtv bulunur.

Motorlu taşıtlar vergisi bankalar vasıtasıyla ödenebildiği gibi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın başlattığı yeni uygulama olan İnternet Vergi Dairesi vasıtası ile de ödenebilmektedir. Çevrimiçi yolları kullanarak kredi kartı ile ödemelerini yapmak isteyen MTV borcuna sahip kişiler e dekontlar alabilmektedir. Fakat bu e dekontların vergi makbuzu niteliği bulunmamaktadır. Vergi makbuzu değerinde bir dekont almak isteyenlerin ödemelerini yaptıktan sonra ilgili bankaya uğrayıp tahsilat makbuzu almaları daha sağlıklı olacaktır.

MTV’ye yönelik borçların ödenmemesi ya da borçların geciktirilmesi durumunda doğal olarak devletin yaptırım hakkı mevcuttur. Motorlu taşıtlar vergisini ödemeyen kişiler birtakım yaptırımlara çarptırılabilir. Eğer ki kişi senenin ilk taksitini ödemediyse ikinci taksitte iki borcu birden ödemesi beklenir. İkinci taksitte de borcunu teslim etmediyse kişiye bir bildiri ulaştırılır ve en kısa sürede gecikme bedel ile birlikte motorlu taşıtlar vergisi borcunu kapatması istenir. Kişi ısrarla borcunu ödememeye devam ederse de kişinin banka hesaplarına haciz konabilir, borç tutarınca para tahsil edilebilir. İşin daha ileri boyutlarında araca el konulması bile söz konusu olabilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama ile İlgili Önemli Detaylar

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV)’nin hesaplanmasına yönelik bazı detaylar dikkat çekmekte ve kişiye aracıyla ilgili bilgi sağlamaktadır.

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplamada aracın tipi belirlendikten sonra en temel kriter aracın yaşıdır. Aracın yaşı arttıkça ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisinin tutarı azalmaktadır. Diğer taraftan eğer ki aracın motor hacmi artıyor ise bu araç için ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi de artacaktır. Yani bir araba hem genç hem de silindir hacmi yüksek bir araç ise daha çok mtv ödemesine tabi tutulur.

Diğer taraftan ağırlık bazlı hesaplamalarda da aracın ağırlığı ya da yolcu kapasitesi ne kadar artarsa o araç hakkında talep edilen motorlu taşıtlar vergisi de o denli artacaktır.

Özet olarak yaşı büyük araçlar için daha az mtv ödemesi yapılır iken yaşı küçük, henüz yeni alınmış, motoru güçlü, yolcu kapasitesi ya da ağırlık taşıma potansiyeli yüksek araçlar için daha çok motorlu taşıtlar vergisi talep edilir.

Aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcunu Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hizmete açılan İnternet Vergi Dairesi (İVD)’nin sunduğu servis kapsamında araçlarınızın motorlu taşıtlar vergisini sorgulama ve istediğiniz taktirde online olarak ödeme yapma imkanına sahipsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcu Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

İnternet Vergi Dairesi’nin resmi sitesine girdiğinizden emin olduktan sonra aracınız hakkında motorlu taşıtlar vergisi sorgulaması yapmak için aracın plakasındaki harf ve sayıları birleşik bir şekilde yazmanız istenir.

Örneğin; 55 INT 66 yanlış bir kullanımdır.

Doğru kullanım için plakanın 55INT66 şeklinde yazılması gerekir.

Plakanızı yazdıktan sonra bu plakanın özel olup olmadığını belirtmeniz gerekir. Gerekli belirtmeyi yaptıktan sonra da Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile ya da Vergi Numarası ile işleme devam edebilirsiniz. İki numarayı birden yazmanıza gerek yoktur. Birini doldurmanız yeterli olacaktır. Kurumun tavsiyesi şu yöndedir:

Gerçek kişiler ilgili bölgeye T. C. Kimlik No yazmalı, tüzel kişiler ve T. C. Kimlik No’su olmayan kişiler ise söz konusu alana vergi numarası yazmalıdır.

Tüm bunların ardından tescil tarihi bölümüne gerekli bilgiyi girmeniz istenecektir.

İnternet Vergi Dairesi’nin resmi sitesinde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruya göre, aracın tescil tarihi için vergi dairesi kayıtlarında yer alan tarihi girmeniz gerekmektedir. Eğer ki ikinci el bir araca sahipseniz tescil tarihi için noter satış sözleşmesinde karşınıza çıkan satış tarihi veya araca ait ruhsatın üzerinde yer alan tarihi kabul edebilirsiniz. Yeni bir araç için ise aracın trafiğe çıkış tarihini tescil tarihi olarak girmeniz yeterli olacaktır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcu Ödemesi Nasıl Yapılır?

Yukarıda anlatılan kısımdaki işlemleri uygulayıp motorlu taşıtlar vergisi borcunuzu sorgulattıysanız o sayfayı hiç kapatmadan ödeme işlemlerini yapmanız mümkündür. Online olarak motorlu taşıtlar vergisi ödemesi yapmak için bir adet kredi kartına ihtiyacınız olacaktır.

Genelde kredi kartınıza yönelik istenen bilgiler arasında kart sahibi kişinin ismi ve soy ismi, kartın numarası, karta ait güvenlik no, kartın son kullanma tarihi yer alır. Bu bilgileri girdikten sonra güvenlik amaçlı cep telefonunuza ödeme tutarı ve güvenlik kodunun yer aldığı bir mesaj gönderilir. Ödeme tutarı sizin yapmak istediğiniz ödeme tutarı ile aynı ise bu kodu ekrana girip ödemeyi tamamlayabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın motorlu taşıtlar vergisi ödemesi için anlaşmalı olduğu bankalar aşağıda sıralanmıştır:

Garanti Bankası, QNB Finansbank, Türkiye Finans Katılım Bankası Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi, HSBC, Türkiye Ekonomi Bankası – TEB, Akbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Denizbank ve Aktif Bank.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın diğer bir resmi duyurusuna göre anlaşmalı bankaların kredi kartları ile saat 02 ile 22 arasında ödeme yapabilirsiniz. Yani 22 – 02 saatleri arasında online ödeme kabul edememekte, onun dışında kalan günün 20 saati ödemeye uygun olarak değerlendirilmektedir.

 

Uçak ve Helikopter MTV Hesaplama!