Vadeli Para Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Vadeli Para Hesaplama

Hesaplama Türü :
Ana Para Tutarı :
Faiz Oranı (%):
Stopaj Vergisi (%) :

Günümüzde popülaritesini yavaş yavaş yitiren ama bir zamanların moda yatırım işlemlerinden olan vadeli hesap açıp bu hesaba para yatırmak müşterinin bankadan parayı faiziyle geri almasına olanak sağlayan ve müşterinin kar etmesini sağlayan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumda henüz vadeli hesap açmayan bireyler; vadeli para nedir, vadeli para nasıl hesaplanır gibi sorulara yanıt aramaktadır. Bu makalemizde bu sorulara yanıt verirken diğer taraftan da tüm bankalara özel vadeli para hesaplama işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız.

Vadeli para nedir?

Banka ile müşteri arasında yapılan anlaşma sonucu kararlaştırılan faiz oranı ile bir vadeli hesap açılır. Bu hesaba yatırılan para vadeli para olarak tanımlanır. Vadeli para, bankayla yapılan anlaşmada belirtilen tarihe kadar hesapta kalır ve bu tarihin sonunda müşteri tarafından faizi ile birlikte çekilebilir.

Örneğin, 50.000 Türk Lira’nız var ve vadeli hesapta bu paranın bir ay içinde az da olsa değerlenmesini istiyorsunuz. Banka ile özel bir anlaşma yapmadıysanız 30 günün sonunda siz aksini belirtmezseniz ve parayı çekmezseniz para aynı faiz oranıyla değer kazanmaya devam eder.

Vadeli para, hem Türk Lirası hem de döviz bazında olabilir. Vadeli hesaplar, Türkiye’deki bankalar tarafından hem yerli paraya hem de yabancı paraya yönelik açılabiliyor.

Vadeli paranızı çok çeşitli periyotlarla değerlendirmeniz mümkündür. Türkiye’de bir günlük vadeli hesabın açılması mümkün olduğu gibi bir senenin üzerinde vadeye sahip hesapların açılması da mümkündür.

Paranızı vade ile değerlendirmeniz için bazı bankalar 250 Türk Lirası, 1000 Türk Lirası gibi alt limitler sunabilir. Kimi bankalar 100 Türk Lirası için vadeli hesap açmayı tercih etmeyebilir.

Vadeli paranızı tutabileceğiniz vadeli mevduat hesabı niteliği taşıyan hesap çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Vadeli Türk Lirası ve vadeli döviz hesabı, çeyiz hesabı, düzenli birikim hesabı, değişken hesap ya da çift para birimli mevduat hesabı, vadeli altın hesabı, şubesiz açılan mevduat hesabı…

Yukarıda da belirttiğimiz gibi vadeli paranız hakkında belirtilen vade dolduğunda aksi bir bildiri yapmadıysanız aynı vade, aynı faiz oranıyla birlikte uzatılır ve paranız değerlenmeye devam eder. Bazı bankalar, vadeli paradan elde edilen faizi, vadesiz hesaba aktarmanıza müsaade eder ve bu sayede faiz getirisini kullanmanıza olanak sağlar.

En büyük sorulardan biri de vadeli para, hesap işlemeye devam ederken faiz değişimlerinden etkilenir mi? Faiz oranı artınca elbette ki müşterinin bir itirazı olmayacaktır ama banka faiz konusunda indirim kararı alırsa bu müşterinin aleyhine bir karar olacaktır. Müşteri, aktif hesabının vadesi dolana kadar olası bir faiz değişiminden etkilenmez.

Vadeli mevduat hesapları günümüzde internet üzerinden de açılabilmektedir, paranızı değerlendirebilmek için illa bankaya gitmenize gerek yoktur.

Vadeli paralara stopaj kesintisi de yapılmaktadır. Yani faizden kazandığınız paranın bir kısmı stopaj yüzünden kaybolacaktır. Bankalar, genelde ilk altı aya kadar faizden alınan kazancın yüzde 15’ine, ilk 12 aya kadar faizden alınan kazancın yüzde 12’sine, 12 aydan sonrasına ise faizden alınan kazancın yüzde 10’unu stopaj kesintisi olarak kazancınızdan düşer. Buradaki mantık, vade süresi uzadıkça ödediğiniz stopaj kesintisinin azalmasıdır.

Vadeli para nasıl hesaplanır?

Vadeli mevduat hesabından elde edeceğiniz faiz getirisinin hesaplanması karışık gibi görünse de çok basittir. Vadeli para hesaplama işlemi yaparken şu kavramlara ihtiyacımız olacaktır:

Vade, faiz oranı, stopaj oranı, brüt faiz tutarı, stopaj kesintisi tutarı, net faiz tutarı ve vade sonu elde edilecek tutar.

Diğer taraftan en başta söylemek lazım ki, aylık ya da günlük vadeli para hesaplaması yaparken faiz oranınızı senelik faiz oranından aylık ya da günlük faiz oranına çevirmeyi unutmayın. Bankalar, genelde müşterilerine senelik faiz oranı bilgisini vermektedir. Örneğin vadeli hesaptaki paranız için yüzde 8,25 faiz oranı uygulanacağı söylendiyse ve siz bir ayın sonunda ne kadar faiz getirisi elde edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız hesaplamaya katmanız gereken faiz oranı (8,25/12)/100’dür.

Formüllerle olayı daha açık hale getirmek gerekirse;

Vadeli paranızın günlük faiz getirisini hesaplamak için:

(Hesaptaki ana para / 100) X (Faiz Oranı / 365) X Vadedeki gün sayısı

Vadeli paranızın aylık faiz getirisini hesaplamak için:

(Hesaptaki ana para / 100) X (Faiz Oranı / 12 ) X Vadedeki ay sayısı

Vadeli paranızın senelik faiz getirisini hesaplamak için:

(Hesaptaki ana para X 100) X (Faiz oranı) X Vadedeki yıl sayısı

Bu formüller brüt faiz getirisini vermektedir. Net faiz getirisini bulmak için stopaj kesintisini düşmeniz gerekecektir.

Örnek bir vadeli para hesaplaması yapalım:

Hesaptaki ana paramız: 10.000 Türk Lirası,

Bankanın paraya uyguladığı senelik faiz oranı: Yüzde 8,25,

Banka tarafından uygulanacak stopaj oranı: Yüzde 15 olsun. Bir ay sonunda vadeli mevduat hesabındaki paramızın faiz getirisini hesaplayalım.

Yukarıdaki formüllerden “aylık” olanı seçiyoruz.

(Hesaptaki ana para / 100) X (Faiz Oranı / 12 ) X Vadedeki ay sayısı

(10.000 Türk Lirası / 100) X (8,25 / 12) X 1 = 68,75

Buradan brüt faiz tutarı 68,75 Türk Lirası çıkmaktadır. Bu paraya uygulanacak stopaj oranı yüzde 15 olduğuna göre, 68,75 Türk Lirası’nın yüzde 15’ini alıp kendisinden çıkarmamız gerekecektir. Buradan da 58,45 sonucunu elde etmekteyiz.

Buna göre, bir ayın sonunda vadeli paradan elde ettiğimiz net faiz tutarı 58,45 olur. Toplam paramız, 10.058,45 TL olmuş olur.

Bütün bankaların vadeli para hesaplama araçları

Aşağıdaki listede neredeyse bütün bankalara ait vadeli para hesaplama araçlarının sayfalarına uygun, güvenilir bağlantıları bulabilirsiniz. Vadeli para hesaplama, bankalar tarafından mevduat getirisi hesaplama ya da vadeli mevduat hesabı faiz getirisi hesaplama olarak da adlandırılabilir.

Vadeli para hesaplama işlemi birçok banka için aynı yolla ilerlemektedir.

Farklı bir yol gerektiği durumda o bankaya ait bağlantının hemen yanında gerekli uyarıyı göreceksiniz. Bu uyarı ile karşılaşmıyorsanız aşağıdaki adımları uygulayarak bütün bankaların resmi internet sitelerindeki vadeli para hesaplama araçlarına ulaşıp hesaplamanızı bitirebilirsiniz.

Öncelikle vadeli hesaptaki ana paranızı girmeniz gerekecektir.

Sonra paranızın cinsini belirtmeniz gerekir. Eğer ki Türk Lirası hesabındaysanız TL’yi diğer dövizlerden biri kullanıyorsanız da o dövizi belirtmelisiniz.

Ne kadarlık vadenin getirisini hesaplamak istiyorsanız “vade” bölümüne o sayıyı vermeniz yeterlidir.

Eğer ki faiz oranını sizin yazmanız isteniyorsa, banka ile yaptığınız anlaşmadaki faiz oranını oraya girmeniz gerekmektedir.

Tüm bunları yaptıktan sonra hesapla butonuna basmanız vadeli para hesaplama işleminizi bitirmek için yeterli olacaktır.

Aşağıdaki bankalara ait hesaplama sayfalarını kullanarak paranızın en çok hangi bankada değer kazanacağını da öğrenebilirsiniz. En yüksek mevduat faiz oranlarının hangi bankaya ait olduğunu öğrenmek için şube şube dolaşmanıza gerek yok, vadeli hesap faiz oranlarını bir bir bulup işlemler yapmanız da gerekmiyor. Ana para miktarınız ve vade bilgilerini girerek bankaların hesaplama araçları sayesinde hangisinin sizin için daha avantajlı olduğuna karar verin.

Ziraat Bankası Vadeli Para Hesaplama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

 

Türkiye İş Bankası Vadeli Para Hesaplama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

 

Vakıfbank Vadeli Para Hesaplama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

Halkbank Vadeli Para Hesaplama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

Uyarı: Halkbank’ın hesaplama aracı zaman zaman aktif olmamaktadır. Ama aşağıdaki bağlantıda vadeli para hesaplaması yapılması için gerekli tüm rakamlar yer alıyor. Bu rakamları ve bu sayfadaki formülleri kullanarak hesaplamanızı kendiniz de yapabilirsiniz.

 

Anadolubank Vadeli Para Hesaplama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

Garanti Bankası Vadeli Para Hesaplama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

Odeabank Vadeli Para Hesaplama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

Uyarı: Açılan sayfada birden çok hesaplama türüne yönelik bağlantı vardır. Siz Mevduat getirisi hesaplama butonuna tıklamalısınız.

 

HSBC Vadeli Para Hesaplama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

Uyarı: HSBC’nin vadeli mevduat hesabı aracı şu an için bulunmamaktadır. Sayfada hesaplamayı kendi başınıza yapabilmeniz için gerekli tüm rakamlar bulunmaktadır.

 

Akbank Vadeli Para Hesaplama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

QNB Finansbank Vadeli Para Hesaplama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

İNG Bank Vadeli Para Hesaplama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

Uyarı: İNG Bank’a ait bağlantıyı tıkladıktan sonra açılan sayfada “e-turuncu ile ne kadar kazanırım?” butonuna tıklayıp hesaplama aracına ulaşabilirsiniz.

 

Yapı Kredi Vadeli Para Hesaplama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

Denizbank Vadeli Para Hesaplama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

Uyarı: Açılan sayfada birden çok hesaplama aracına bağlantı vardır. Mevduat getirisi hesaplama’ya tıklayarak vadeli para hesaplamanızı yapabilirsiniz.

 

Al Baraka Katılım Bankası Vadeli Para Hesaplama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

Uyarı: Al Baraka’nın resmi internet sitesindeki hesaplama aracından vadeli para hesabı yapabilmek için “kar payı” sekmesine tıklayınız.

 

Kuveyt Türk Vadeli Para Hesaplama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

 

Türkiye Ekonomi Bankası – TEB Vadeli Para Hesaplama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

Vadeli Para Hesaplama!