Vize Ücretleri Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Vize Ücretleri Hesaplama

Vize, bir devletin ülkesine seyahat edecek olan yabancı bir kişinin pasaportuna koyduğu ve bahsi geçen ülkeye girebileceğini gösteren bir tür giriş ve izin belgesidir. Vizeyi seyahat edilecek olan ülkelerin büyük elçiliğinin konsolosluk bölümlerinden, baş konsolosluklarından ya da konsolosluklardan alabilirsiniz. Vize başvurusunda ise çeşitli belgeler istenmekte olup bu belgeler gidilecek olan ülkeye ve gidilecek bu ülkeye gidilecek olan zaman dilimine göre çeşitli değişiklikler göstermektedir. Bundan dolayı da gitmek için karar vermiş olduğunuz ülkenin ilgili temsilciliklerinden bilgi almanız bu açıdan yapılacak en sağlıklı iş olacaktır. Biz de bu yazımızda vize ücretleri hesaplama konusunu işleyeceğiz.

Vize başvurusunda dikkat edilmesi gereken çeşitli şeyler vardır. Bunlardan biri vize başvurusu sırasında bilinen en genel kurallardan biri olan başvuruyu kişinin bizzat yapmasıdır. Vize başvurusunda bulunacak olan kişinin pasaportunun yıpranmamış ya da çeşitli sebeplerden dolayı zarar görmemiş olması gerekmektedir. Zira pasaportu zarar görmüş olan bir kişinin vize almış olmasına rağmen sınırdan geri çevrilme gibi bir durumu da bulunmaktadır. Bu nedenle vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin vize başvurusunda bulunmadan önce pasaportlarını yenilemelerinde büyük bir fayda vardır. Pasaportun geçerlilik süresi başvuru tarihinden itibaren en az bir yıl olmalıdır. Bu konu önemli olmak ile birlikte vize talep edeceğiniz ülkenin temsilciliğine giderek bu konuyu teyit ettirmek sizin yararınıza olacaktır. Bununla birlikte mülakat sırasında yetkili kişinin sorularına doğru bir şekilde yanıt vermeniz önemlidir. Başvuru belgelerini eksiksiz bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Değiştirilmiş ya da sahte olan belgeler ile başvuruda bulunmak yasalara aykırı olmak ile birlikte yaptırımı da olacaktır. Bu bir yana vize başvurunuzun reddedilme durumu da vardır. Bunu da aklınızdan çıkarmamalısınız. Mülakatlar sırasında yetkili kişilere hakkınızda olumlu izlenimlerde bulunması başvurunuzun kabul edilme olasılığını da arttıracak bir etkendir. Bununla birlikte seyahati gerçekleştirmek için yeterli ekonomik olanaklara sahip olup olmadığınızı da teyit ettirmeniz gerekmektedir. Mülakatın amacı ise seyahat edilecek olan ülkenin makamlarının bu ülkeye seyahat edecek olan yabancılar için belirli koşulları sağlayıp sağlamadığını tespit etmek amacı ile yapılır. İşi olmayan ya da kendisine ya da bakmak ile yükümlü olduğu kişilere bakabilmek için yeterli olanağa, düzenli gelire sahip olmayan kişiler, potansiyel göçmen olarak kabul edileceği için bu kişilerin vize alma olasılığı da oldukça düşüktür. Bu tip durumda olan kişilerin vize başvurusunda bulunmaması daha doğru olacaktır. Kimi ülkeler turist alma konusunda yüksek ret oranlarına sahip olup bu tür ülkelerden kendi ülkelerini ziyaret etmek isteyen kişilere daha sıkı kurallar çerçevesinde mülakatlar yaptığı yani ince eleyip sık dokuduğu da bilinmektedir. Yani reddedileceğinizi bildiğiniz bir durumda hem zaman hem de para açısından kayıp yaşamamanız için başvuruda bulunmamanız daha doğru olacaktır. Vize ücretleri ülkeden ülkeye ve zamandan zamana göre değişiklik gösterebildiği için vize ücretleri hesaplama işlemleri de farklılık gösterebilmektedir. Yurtdışına çıkacak olan kişiler kimi zaman zorunlu kimi zaman ise kişiye bağlı olarak sigorta da yaptırabilmektedir. Bununla birlikte döviz kurlarında gerçekleşecek olan değişiklikler sebebiyle TL üzerinden verilmiş olan vize ücretleri de kur üzerinde gerçekleşecek olan değişimlerle doğru orantılı bir şekilde değişim gösterecektir.

1992 yılında Avrupa Birliği’nde imzalanan Schengen Sözleşmesine  göre bu sözleşmeye taraf olan ülkeler arasında sınır kontrolleri kaldırılmış ve bu sözleşmeye taraf olan ülkenin vatandaşlarına Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı verilmiştir. Bununla birlikte Schengen sözleşmesi tarafları arasında emniyet güçleri ile yargı alanları işbirliği içindedir. Schengen bölgesinin dışında yer alan üçüncü ülkelerin vatandaşları ise bu ülkelere girebilmek için Schengen vizesi almaktadır. Schengen vizesi, aşağıda yer alan ülkeleri kapsamaktadır.

Avrupa Birliği ülkelerinden Almanya, Avusturya, Çekya, Danimarka, Belçika, Finlandiya, Estonya, İspanya, Hollanda, Fransa, İsveç, Letonya, İtalya, Lüksemburg, Litvanya, Macaristan, Malta, Portekiz, Polonya, Slovenya, Slovakya, Yunanistan ve Avrupa Birliği üyesi olmayıp Schengen bölgesi dahilinde yer alan ülkeler Lihtenştayn, İzlanda, İsviçre ve Norveç’tir.

Ülkeden Ülkeye Göre Vize Ücretleri

Almanya vize ücretleri hesaplaması için 60 Euro tutarında vize harcı ödenmelidir. Bununla birlikte 12 yaşın altında olan çocuklardan vize harç ücreti talep edilmeyecektir. Fakat bunun yanında biyometri işlemi ve aracı kurumların hizmet bedelleri ile birlikte kargo masrafları da bu ücrete eklenecek ve vize ücreti hesaplaması buna göre yapılacaktır.

Avusturya vize ücretleri hesaplaması için vize harcı 60 Euro tutarında olmak ile birlikte Avusturya konsolosluğundan alınacak olan randevunun ortalama olarak 25 TL civarında olduğu da bilinmektedir. Bununla birlikte biyometri işlemi, kargo ücreti ve aracı kurumların hizmet bedelleri gibi çeşitli masraflar da bu ücrete eklenecektir.

Çekya vize başvurusu için ücret kişi başı 60 Euro olmak ile birlikte bu ücret 6 ve 12 yaşları arasında olan çocuklar için kişi başına 35 Euro şeklindedir. Buna ek olarak hizmet harcı ve ek nominal ücretler tahsil edilebilmektedir. Fotoğraf hizmeti, fotokopi hizmeti, çıktı alma hizmeti, kurye hizmeti, sms hizmeti, form doldurma hizmeti, vip hizmeti, internet kiosk gibi ücretler de bu fiyatlara dahil edilecek ve en nihayetinde vize ücretleri hesaplaması yapılacaktır.

Belçika Vize ücreti gün sayısına göre değişim göstermekle birlikte 15 günlük seyahat sigortası ile birlikte toplamda 150 Euro olup üç aylık kalışlarda toplam 165 Euro tutarındandır. Bu ücretlere vize harcı, pin ücreti, seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonları ve danışmanlık da dahildir. VIP başvurularında ise ek olarak 76 Euro ekspress ücreti alınmaktadır.

Danimarka vize ücretleri 0 ve 5 yaş arasındaki kişiler için ücretsiz olup 6 ve 11 yaş arasındaki kişiler için 110 TL olmak iel birlikte 11 yaş ve üzeri kişiler için 200 TL’dir. Ayrıca ek hizmetlerde bulunmaktadır. VIP gibi tercihe bağlı opsiyonel hizmetlerde bulunmaktadır.

Estonya vize ücretleri değişiklik göstermektedir. Kısa süreli vizeler 60 Euro iken, 6 ve 12 yaşları arasında olan çocuklar için bu ücret 35 Euro’ya düşmektedir. Uzun süreli vize ise 80 Euro’dur. Havaalanı transit vize 60 Euro’dur. Vize ücretleri hesaplama işlemleri bu şekildedir. 6 yaşından küçük olan çocuklar vize ücretinden muaftır.

Finlandiya vize ücreti Schengen için 220 TL’dir. 0 ve 12 yaşları arasındaki çocuklar için herhangi bir vize ücreti ödenmeyecek olup, vize kolaylığı anlaşmasında olan ülke uyruğuna sahip kişiler için 130 TL’dir. Bununla birlikte çeşitli hizmet bedelleri ile vize ücretleri hesaplamaları yapılmaktadır.

Fransa vize 60 Euro’dur. 6 ve 12 yaşları arasında olan çocuklar için 35 Euro ödenmesi gerekirken, 6 yaşından küçük olan çocuklar için vize ücreti ödenmeyecektir.

Hollanda vize ücreti turistik, aile ya da arkadaş ziyareti, ticari, denizciler, tır şoförü, transit ve havalimanı transit vizesi, kültürel, araştırma, bilimsel ya da spor etkinlikleri, bilimsel araştırma amacı ile ziyarette bulunan üçüncü ülke araştırmacıları vb. 237 TL’dir. Bununla birlikte vize kolaylığı anlaşmasından yararlanan ülke uyruğuna sahip olan kişiler 138 TL ödeyecektir. 12 yaşından küçük olan çocuklardan ise vize ücreti alınmayacaktır.

İtalya vize ücreti Schengen için 60 Euro olup ulusal vizelerde 116 Euro’dur. Bunun haricinde çeşitli ücretlerde bulunmaktadır. Tüm bu bedellerin toplamında ise vize ücretleri hesaplaması yapılır.

İspanya vize ücreti 60 Euro olmak ile birlikte Kosmos ya da VFS ile başvurulduğu taktirde 20 Euro ekstra bedel ödenmelidir. Proje davetiyesi olan kişiler ise vize ücretinden muaf olacaktır.

İsveç normal vize ücreti 200 TL olup, 0 ve 12 yaşları arasında yer alan çocuklar için ücretsizdir. Bununla birlikte vize kolaylığı anlaşmasından yararlanan ülkelerden 110 TL ücret alınacaktır.

İsviçre vize ücreti 60 Euro’dur. 6 ve 12 yaşları arasında yer alan çocuklar için bu ücret 35 Euro’ya düşerken, 6 yaşından küçük çocuklar için herhangi bir miktarda vize ücreti talep edilmeyecektir. Bununla birlikte zorunlu olan hizmet bedeli 71 TL tutarındadır. Bu ücret değişim gösterebilir. Vize ücretleri hesaplamaları da bu ücretlere göre değişim gösterir.

İzlanda vize ücreti 60 Euro’dur.

Letonya vize ücreti 60 Euro olmakla birlikte baş konsolosluğa yapılacak olan servis için ödenecek olan ücret 25 Euro’dur.

Lihtenştayn vize ücreti 60 Euro’dur.

Litvanya vize ücreti 60 Euro’dur.

Lüksemburg vize ücreti turistik, aile ya da arkadaş ziyareti, ticari, tır şoförü, kültürel, sportif ve konferans amaçlı, öğrenim ya da araştırma programlarına katılma amaçlı 240 TL iken, üniversite, master, doktora öğrencileri, stajyerler, gönüllüler, çalışanlar, araştırmacılar ve aile birleşimi için 200 TL’dir.  Vize kolaylığı anlaşmasından yararlanan ülkeler için ise 140 TL’dir.

Macaristan vize ücreti 60 Euro’dur. Servis bedeli ise 100 Euro’dur. o ve 6 yaş arasındaki çocuklardan vize ücreti ve servis bedeli alınmazken, 6 ve 12 yaş arasndaki çocuklardan vize ücreti alınmasa da servis bedeli olarak 25 Euro alınmaktadır.

Malta vize ücreti 60 Euro’dur. 6 ve 11 yaşları arasındaki çocuklar için 35 Euro olan bu tutar altı yaşından küçük çocuklar için ödenmez. Kurye hizmeti ve diğer hizmetler ile bu ücret artabilmektedir.

Norveç Vize ücreti 12 yaş üzeri için 60, 6 – 12 yaş arası ve anlaşmalı ülkeler için 35 Euro iken 6 yaşından küçük çocuklar için ücretsizdir.

Polonya 223 TL olup, servis hizmet bedeli olarak da 20 Euro ödenmektedir. 6 – 12 yaşları arasındaki çocuklar için bu tutar 130 TL olup, 6 yaşından küçük çocuklar için ücretsizdir.

Portekiz vize ücreti 60 Euro olup, ululsal vize için 116 euro vize harcı ödenmektedir.

Slovakya vize ücreti 60 Euro’dur. Ek masraflar ile birlikte vize ücretleri hesaplaması yapılır.

Slovenya vize ücreti 60 Euro’dur. 12 yaşından küçük çocuklar için ücretsiz olan vize ücretine ek olarak 22 Euro hizmet harcı alınır.

Yunanistan 222 TL olup, 12 yaşından küçük çocuklar için ücretsizdir. Anlaşmalı ülkeler için ise 129,50 TL’dir.

Amerika Birleşik Devletleri için B1 / B2, C / D, F1 / F2, M1 / M2, I, J1 / J2 tip vize ücretleri 160 dolar olup, H, L, O, P, Q ve R vize tipleri için 190 dolardır. E vizeleri için 270 dolar olan vize ücreti, K tipi için 240 dolardır.

Dünya üzerinde vizesiz gidilebilecek birçok ülke olduğu gibi vize almadan gidilemeyen ülkelerde bulunmaktadır. Tüm bu bilgiler ile ilgili kesin bilgiler için ilgili yerlere başvurmanız en doğru karar olacaktır.

Vize Ücretleri Hesaplama!