VKİ Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

VKİ Hesaplama

Yaşınız:
Boyunuz (cm):
Kilonuz (kg):
Cinsiyetiniz :

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi de obezitedir. İnsanlar obez olmasalar bile fazla kilolarından şikayetçi oldukları, ideal kilolarından daha fazla kiloya sahip oldukları için kilo vermeye çalışmaktadırlar. Fitness salonlarının iş çıkış saatlerinde ve hafta sonlarında inanılmaz bir yoğunluğa sahip olmasının sebebi de bu ideal kiloya yaklaşma, boy – kilo dengesini sağlayıp daha güzel bir görünüşe sahip olma endişesidir. İdeal kilonun boy – kilo oranı bazında belirlenmesi için vücut kitle indeksi yani VKİ kullanılır. Peki vki nedir, vki hesaplama formülü nedir, bu formül kullanılarak vki nasıl hesaplanır?

VKİ Nedir?

Vücut kitle indeksi ya da kısa ifade şekli ile VKİ, kilogram bazındaki insan vücut kütlesinin, metre bazındaki vücut boyunun karesine bölünmesiyle ortaya çıkan bir hesaplama çeşididir. Vücut kitle indeksine göre insanların ideal kiloda olup olmadıkları, ideal kiloya sahip değillerse ideal kiloya ne kadar uzaklıkta oldukları belirlenir.

Vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplaması ile kilo – boy oranınız ortaya çıkar. Boyunuza göre kaç kiloda olmanız gerektiği daha önceden belirli standartlar çerçevesinde ortaya konmuştur. Bu standartları baz alarak vücut kitle indeksinizi gördükten sonra ideal kiloya sahip olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksi – VKİ Hesaplama Formülü Nedir?

Kütle kilogram bazında, boy uzunluğu ise metre bazında olmak koşu ile;

Vücut ağırlığı / Boy uzunluğunun karesi = Vücut kitle indeksi

İdeal kiloya ulaşmak için vücut kitle indeksi formülü nedir?

Kendi vücut kitle indeksinizi VKİ formülü ile hesapladınız. Peki ideal kiloya ulaşmak için VKİ nasıl kullanılır?

Ulaşılmak istenilen vücut kitle indeksi değerini boy uzunluğunuzun metre cinsinden değerinin karesi ile çarparak ideal kilonuzu görebilirsiniz.

Bu işlem ile ulaşmak istediğiniz vücut kitle indeksi değerinin boyunuz için kaç kiloya tekabül ettiği esas alınmaktadır.

Bir örnek ile açıklayacak olursak;

Ulaşmak istediğiniz vücut kitle indeksi değeri 24 diyelim. Boyunuzun da 1,60 metre olduğunu kabul edelim.

İdeal kilonuzu bulmak için 24 ile 1,60’ın karesini çarpıyoruz.

24 X (1,60 X 1,60) = 64,4

Yani vücut kitle indeksinizin 24 olmasını istiyor iseniz 64 kiloya ulaşmanız gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) nasıl hesaplanır?

Yazının üst kısımlarında vermiş olduğumuz formül vasıtası ile vücut kitle indeksini hesaplamak gayet basittir.

1,70 metre boyunda ve 65 kiloda olduğunuzu varsayarsak,

65 / (1,70 X 1,70) (Kütle bölü boy uzunluğunun karesi) işlemini yaparak sonuca ulaşacağız.

1,70’in karesi 2,89 gelmektedir. 65’i 2,89’a böldüğümüzde 22,4 sonucuna ulaşmaktayız.

22,4 vücut kitle indeksi açısından normal kabul edilir ve kilonuzun boyunuza oranla sağlıklı seviyede olduğunu gösterir.

Vücut kitle indeksi aralıkları hangi anlama geliyor?

Vücut kitle indeksinin (VKİ) ideal rakamları yaşlara göre farklılık gösterse de genel kabul edilen değerler aşağıdaki gibidir.

18,4 ve daha düşük VKİ değerleri zayıflık belirtir.

Bu değerlere sahip insanlar, boylarına göre uygun ağırlıkta değildir ve normalden zayıftırlar. Dolayısıyla zayıflık ile ilgili bazı hastalıkların hedefinde olacakları için ideal vücut kitle indeksine ulaşmak için kilo ya da kilolar almalıdırlar.

18,5 ve 24,9 arasındaki VKİ değerleri normallik belirtir.

Bu değerler arasında VKİ’ye sahip olan bireylerin boy – kilo oranları idealdir. Bu dengeyi sürdürmek adına dengeli ve düzgün beslenmeye özen göstermeli, fiziksel aktivitelerde bulunarak vücudu düzgün çalıştırmaya devam etmelidirler.

25 – 29,9 arasındaki VKİ değerleri fazla kilolu olarak yorumlanır.

Bu değerler arasında bir vücut kitle indeksine sahipseniz kilonuzun boyunuza oranla fazla olduğu görülmektedir. Gerekli tedbirleri almadığınız halde fazla kilolu olmak sizi ileri seviye kilo problemlerine sevk edebilir. Hali hazırda kilolu olmanın ilk evresinde iken sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya özen gösterip vücut kitle indeksi değerlerinizi normale indirebilirsiniz.

30 – 34,9 arasındaki VKİ değerleri şişmanlık, birinci sınıf obezlik belirtir.

Bu değerler arasında bir VKİ’ye sahipseniz vücut ağırlığınızın boyunuza oranla endişe seviyesi taşıyacak derecede fazla olduğu ortaya çıkmaktadır. Birinci sınıf obezlik belirtisi taşıyan insanlarda hipertansiyon, diyabet gibi hastalıklar için risk ortamı doğmaktadır. Bir diyetisyenden destek alarak vücut kitle indeksi değerlerini düşürmeye çalışmanızda fayda var.

35 – 44,9 arasındaki VKİ değerleri şişmanlık, ikinci dereceden obezlik belirtir.

Bu seviyede vücut kitle indeksi değerine sahipseniz artık birinci dereceden obezliği de aşıp ikinci dereceden obezlikle yüzleşmişsiniz demektir. Kilo kaynaklı hastalıklardan ve dış görünüş ile ilgili problemlerden bir an önce kurtulmaya çalışmanızda fayda var.

45 ve üstü VKİ değerleri aşırı şişmanlık, üçüncü dereceden obezlik belirtir.

45 ve üstü vücut kitle indeksi değerine sahip insanlar genelde VKİ değerini hesaplamak için araştırma yapmazlar, çünkü obezlikleri aşırı seviyeye geldiği için zaten bir doktor kontrolüne alınmışlardır. Kalp – damar hastalıkları konusunda aşırı risk taşıyan bu sınıfın doktor kontrolünde çalışmalara ısrarla devam etmesi gerekmektedir.

19 – 24 yaş grubu için VKİ aralıkları ve sınıflandırmalar

Gelişim evresini yeni yeni tamamlamış ya da gelişme evresinin son aşamalarını yaşayan gençlerin bulunduğu 19 – 24 yaş arasının vücut kitle indeksi aralıklarına göre sınıflandırmalar aşağıdaki şekilde yapılır:

Vücut kitle indeksi (VKİ) 20 ve 20’den küçük kişiler, zayıf olarak

Vücut kitle indeksi (VKİ) 20 – 24,9 arasında yer alan kişiler normal olarak,

Vücut kitle indeksi (VKİ) 25 – 29, 9 arasında yer alan kişiler hafif şişman olarak,

Vücut kitle indeksi (VKİ) 30 – 34,9 arasında yer alan kişiler şişman olarak,

Vücut kitle indeksi (VKİ) 35 – 44,9 arasında yer alan kişiler sağlığına dikkat etmeleri gereken şişmanlar olarak,

Vücut kitle indeksi (VKİ) 45 – 49,9 arasında yer alan kişiler aşırı şişman olarak,

Vücut kitle indeksi (VKİ) 50 ve üzerinde yer alanlar ölümcül (morbid) şişman seviyesindekiler olarak tanımlanmaktadır.

Yaşlara Göre İdeal Vücut Kitle İndeksleri (VKİ’ler)

19 – 24 yaş arasındaki gençler için ideal vücut kitle indeksi aralığı: 19 – 24

25 – 34 yaşları arasındaki insanlar için ideal vücut kitle indeksi aralığı: 20 – 25

35 – 44 yaşları arasındaki insanlar için ideal vücut kitle indeksi aralığı: 21 – 26

45 – 54 yaşları arasındaki insanlar için ideal vücut kitle indeksi aralığı: 22 – 27

55 – 65 yaşları arasındaki insanlar için ideal vücut kitle indeksi aralığı: 23 – 28

65 yaş üzeri insanlar için ideal vücut kitle indeksi aralığı: 24 – 29’dur.

Vücut kitle indeksi, yaş ilerledikçe artış gösterme eğilimindedir. Bu artışın önceki yaşlara oranla dengeli ilerlemesi sağlık açısından önemlidir. Büyük artışlar yaşandığı durumda doktora başvurulması tavsiye edilir.

Vücut kitle indeksini normal seviyeye getirmek için yapılması gerekenler

Kimi insanlar, zayıf oldukları için ideal vücut kitle indeksi değerinden uzak olurken kimisi de kilolar ya da aşırı kilolar yüzünden ideal vki değerlerinden uzak kalmaktadırlar.

İdeal vücut kitle indeksi değerlerine sahip olmanın yolu sağlıklı, dengeli beslenmenin yanı sıra vücudu tembelliğe alıştırmamaktan da geçiyor.

Beslenmelerine dikkat eden, fiziksel aktiviteleri ihmal etmeyen bireyler, ideal vücut kitle indeksi değerlerini yakalamakta sorun yaşamıyorlar.

Tabi ki bazı hastalıklar yüzünden insanların aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olmaları durumu da söz konusu. Bu tip durumlarda kişinin kendi başına sağlıklı beslenmesi ya da egzersiz yapması pek bir anlam ifade etmeyecektir. Hastalık kaynaklı kilo problemi yaşayan, ideal vücut kitle indeksinden uzak kalan insanlar ise muhakkak ve muhakkak diyetisyen ve doktor eşliğinde, resmi ya da Sağlık Bakanlığı onaylı bir sağlık kuruluşu çatısı altında tedavi görmeli, yaşam tercihleri konusunda tavsiyeler almalıdır. İnternet, ideal vücut kitle indeksine ulaşmak için bir fikir danışıcı olsa dahi hiçbir zaman yüzde yüz doğruluk garantili bilgiler sunmayacağı için kritik seviyede olduğunuzu düşünüyorsanız doktora danışmanızda fayda var.

VKİ Hesaplama!