Vücut Kitle Endeksi Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

Yaşınız:
Boyunuz (cm):
Kilonuz (kg):
Cinsiyetiniz :

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Vücut kitle endeksi hesaplama işlemini gerçekleştirebilmek için bilmeniz gereken iki şey vardır. Kilonuz ve boyunuz. Boyunuza göre kaç kilo olmanız gerektiğini gösteren vücut kitle endeksi hesaplama işlemi kilolu kişilerin kilo vermesine, zayıf olan kişilerin de kilo almasına yardımcı olacaktır.

Vücut kitle endeksi, boy uzunluğunuzun karesinin kilonuza bölünmesi ile elde edilir. Yani;

  • Vücut Kitle Endeksi (VKİ) = Vücut Ağırlığı (kg.) / Boy uzunluğunun karesi (m.)
  • İdeal Kilo = Ulaşılmak istenen VKİ değeri \times Boy uzunluğunun karesi
    • Örneğin; İdeal Kilo = 24 \times (1,60 \times 1,60) = 61,4 kg

Daha basit bir biçimde vücut kitle endeksi hesaplamanızı yazının başında size verilen araç sayesinde yapabilirsiniz. Vücut kitle endeksi hesaplama aracı üzerinden yapmanız gereken;

  • Öncelikle cinsiyetinizi seçmektir.
  • Daha sonra boyunuzu giriniz. (170 cm gibi)
  • Ardından kilonuzu yazınız.
  • Son olarak hesapla butonuna tıklayınız ve vücut kitle endeksi hesaplamanızı tamamlayınız.

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama Sonucunda Çıkan Sayılar Ne İfade Ediyor?

Vücut kitle endeksi hesaplama işlemi sonuçlarına göre kilonuzun ideal olup olmadığını belirleyen sayılar vardır. Şimdi sizlere vücut kitle endeksi hesaplama sonuçlarına göre bulunduğunuz kilonun boyunuzla bağlı olarak vücudunuza uygun olup olmadığını gösteren parametreden bahsedelim.

0-18.4: Bu vücut kitle endeksi hesaplama sonucuna göre zayıf olduğunuzu göstermektedir. Boyunuza oranla zayıf olduğunuz için de bir diyetisyenle görüşüp sağlıklı bir diyet listesi almanız tavsiye edilir. Diyet listesi ile birlikte doktor yardımı ve gözetimi altında listeye göre kilo alınmalıdır.

18.5-24.9: Bu değer kilonuzun boyunuza göre normal olduğunu göstermektedir. Eğer vücut kitle endeks sonucunuz bu şekilde çıkıyorsa endişelenmeniz gereken bir durum olmadığını gösteriyordur. Ancak normal olduğunuz için beslenmenizi düzenli tutmanız gerekmektedir. Bu şekilde kilonuzu sağlıklı şekilde koruyabilirsiniz.

25.0-29.9: Vücut kitle endeksi hesaplama sonucunda bu veri çıkıyorsa fazla kilolu olduğunuzu göstermektedir. Beslenmenize dikkat etmeniz ve bir diyetisyen ile görüşüp, beslenmenizi düzene sokmanız için yardım almanız gerekmektedir. Spor yapmaya ve dengeli beslenmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Bu gruptan sonraki grup obezite başlangıcı olduğu için oldukça dikkat edilmesi gerekiyor.

30.0-34.9: Vücut kitle endeksi hesaplama sonucunuz bu sayıyı gösteriyorsa endişelenmeniz gerekiyor demektir. Bu grup, şişman (obez) 1. sınıf grubu olarak adlandırılır. Dikkat edilmezse ilerleyebileceğini de gösterir. Daha dikkatli beslenip, düzenli olarak spor yapılırsa sağlıklı bir diyet ile kilonuzu dengeleyebilirsiniz.

35.0-44.9: Eğer vücut kitle endeksinizin sonucu bu değerleri gösteriyorsa kesinlikle hemen bir sağlık uzmanı/diyetisyen ile görüşünüz. Kilonuzu normal seviyeye indirmek için bir liste hazırlanmalıdır. Bu grup, şişman (obez) 2. sınıf olarak adlandırmakla beraber sağlık için tehlikelidir. Ve diyetisyen kontrolünde zayıflanmalıdır.

45.0 ve üzeri: Vücut kitle indeksinizin değeri bu sonuçlarda çıkıyorsa bu durum çok tehlikelidir. Kesinlikle doktor muayenesine ihtiyaç vardır. Kilo normale yakın bi değere getirilmeye çalışılmalıdır. Diyetisyen kontrolünde zayıflamak gerekmektedir. Bu grup, aşırı şişman (aşırı obez) 3. sınıf olarak adlandırılır.

Kendi vücudunuz için gerekli önlemleri aldığınızdan emin olmanız sağlığınız için oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenmek, spor yapmak, fast food veya çok yağlı hazır ürünlerden yememek gibi şeyler ile obezitenin önüne geçebilirsiniz. Eğer yukarıda belirtilen değerlerden tehlike içeren bir grupta iseniz mutlaka bir diyetisyen/uzman hekim ile görüşüp normal kilonuza doktor kontrolünde ulaşmaya çalışınız.

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama Tablosu

Aşağıda sizler için bir vücut kitle endeksi hesaplama tablosu vermiş bulunmaktayız. Boyunuza göre kilonuzun hangi grupta olduğunu görebilirsiniz.

Yaşınıza göre de vücut kitle endeksi hesaplama işlemini yapabilirsiniz. Aşağıdaki tablolar yardımıyla kilonuzun yaşınızla uyumlu olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yaş ilerledikçe vücut kitle endeksi artabilir.

Yaş grubu VKİ aralığı Sınıflandırma
19-24 -20 Zayıf
19-24 20-24,9 Normal
19-24 25-29,9 Hafif şişman
19-24 30-34,9 Şişman
19-24 35-44,9 Sağlık açısından önemli
19-24 45-49,9 Aşırı şişman
19-24 +49,9 Morbid (ölümcül) şişman
Yaş              İdeal VKİ
19-24                19-24
25-34                20-25
35-44                21-26
45-54                22-27
55-65                23-28
+65                24-29

Çağımızın Tehlikesi Obezite

Obezite bilindiği üzere aşırı kilo problemidir. Obezite gruplandırılması 1. sınıf, 2. sınıf ve 3. sınıf olarak 3 grupta incelenir. 1.sınıf başlangıç olarak kabul edilir, diğer iki gruba oranla geri dönülmesi daha kolaydır. Diyetisyen yardımı bu adımda çok önemlidir. 2. sınıf daha ileri bir durum olup tehlikelidir. 3. sınıfa geçişi hızlandırır. 3. sınıf obezite ölümcül obezite olarak bilinir ve organların yağlanma sonucu işlevlerini kısıtlar. Diğer obezite gruplarına göre daha çok yağlanma olan 3. sınıf obezitesi çok tehlikelidir.

Obezite yaşa bağımlı olarak da karşımıza çıkabilmektedir. İlerleyen yaşlarda hareket oranı azaldıkça obezite ortaya çıkabilir. Veya daha küçük yaştaki çocuklarda aşırı fast food, yağlı yiyecekler ve hazır yiyecekler tüketimi sonucunda ortaya çıkabilir.

Obezitenin önüne geçilmek için yapılması gerekenler insanlara zor gelse de aslında oldukça basittir. Spor yapma kısmı biraz yorucu ve ağrılı olabilmektedir, ancak vücut alıştığı zaman bu sizin için daha yararlı olacaktır. Yiyecek tüketiminde daha dikkatli olunması gerekmektedir. Fast food tüketimi aşırı olmamalıdır. Daha doğrusu fast food tüketilmemelidir. Diyetisyen veya uzman bir hekim kontrolünde zayıflayarak obezite tehlikesi ortadan kaldırılabilir.

İdeal Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Değeriniz doğrultusunda yukarıda da belirttiğimiz gibi doktor kontrolünde zayıflamak veya zayıf bir sonuç çıkıyorsa yine doktor kontrolünde kilo almaya başlayabilirsiniz.

Beslenme sadece 3 öğün yemek yemekten oluşmamalıdır. Bilinçli olarak beslenme, sağlıklı beslenmenin temelini oluşturur. Beslenmeye başlamadan önce vücudun asıl ihtiyacı olan protein ve mineral ihtiyaçları doğrultusunda besinleri tanımak gerekmektedir. Besinlerin kalori değeri ve nasıl tüketilmesi gerektiği araştırılmalıdır.

Sağlıklı beslenme ve düzenli beslenme için besin çeşitliliği önemlidir. Tek düze beslenip, aynı besinleri sürekli tüketmek sağlıklı beslenmek değildir. Alınacak gıdaların taze olmasına ve suni olmamasına dikkat edilmelidir. Bir gün içerisinde alınan besinlerle öğün sayısının arttırılması da ayrıca önem taşır. Yeterli miktarda vitamin, protein ve su aldığınızdan ve yağ oranı az besinler tükettiğinizden emin olmalısınız. Yağlı besinlerden, kızartmalardan kaçınmalısınız. Bunların yerine su buharında hazırlanmış yemek ve sebzeler daha sağlıklı ve yararlı olacaktır.

Tatlı konusuna gelirsek, tatlı tüketimi için de öneri olarak fazlasından kaçınılmalıdır diyebiliriz. Çok tatlı tüketildiğinde vücut ihtiyacı olan minerallerden uzak kalır. Sadece tatlı değil her türlü gıdayı hazırlarken besin değerlerini kaybetmemesine özen göstermeliyiz. Vücudun bütün ihtiyacı olan protein ve mineraller yemeğin suyunda kalacaktır. Bu yüzden yemek suyu oldukça faydalıdır.

Bütün bu beslenme önerilerinin yanında, alkol ve sigaradan da uzak durulması gerektiğini hatırlatalım. Alkol ve sigara; vücudun ihtiyacı olan hiçbir şeyi bünyesinde bulundurmuyor aksine vücuda zarar veriyor. Sigara organlarda katran birikmesine neden olur ve sağlıklı beslenmeyi engeller. Bu yüzden hem sigara hem de alkol tüketiminden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama!