Yakılan Kalori Miktarı Hesapalma | Sen iste o hesaplasın!

Yakılan Kalori Miktarı Hesaplama

Cinsiyet :

Gün içerisinde tükettiğimiz besinler, içtiğimiz içecekler vücudumuza kalori olarak girmektedir. Kilosuna, vücut dengesine dikkat etmeye çalışan insanlar ise günlük yakılan kalori miktarını takip etmekte ve fazla kalorilerden kurtulmak için bazı yollara başvurmaktadır. Kalori almak, toplum tarafından bilinenin aksine başlı başına kötü bir şey değildir. Bizzat besinlerden kalori alımı yapmak beden için gereklidir, fakat günümüzde besinlerin genetiğiyle oynanması, fazla besin tüketimi gibi eylemler sonrasında gün içerisinde aşırı kalori tüketimi vücut yapısında dengesizliklere sebep olmakta, insanları rahatsız etmektedir. Peki, kalori yakmanın basit yolları nelerdir, yakılan kalori miktarı hesaplaması nasıl yapılır, yakılan kalori vücuttan nasıl atılır?

Bu makalede verilen günlük alınması gereken kalori miktarı, günlük yakılması gereken kalori miktarı gibi bilgiler aritmetik ortalama işlemine dayanmaktadır. Her insan için geçerli olmak zorunluluğu bulunmayan bu bilgiler, okura ön fikir verme amacı taşımaktadır. Gerek gerçek kalori hesabı yaparken, gerek ise kalori yakmanın sağlıklı yollarını uygulamaya çalışırken bir doktora görünmenizde, uzman tavsiyesi almanızda fayda var.

Günlük Yakılan Kalori

Gün içerisinde yediğimiz yemekler ve içtiğimiz içecekler ile vücudumuza kalori girişi yapılır. Her besin bir kalori değerine sahiptir. Vücuda gün içerisinde dahil olan besinlerin kalori değerlerinin toplamı, vücudun ihtiyacından fazla olursa bunlar bize kilo olarak etki eder.

İnsan vücudu tarafından günlük yakılan kalori, aktivitelere göre değişmektedir. Masa başında oturarak çalışan bir memur ile bisiklet ile yemek servisine çıkan bir kuryenin günlük yaktığı kalori miktarı arasında dağlar kadar fark vardır.

Bir insanın günlük kalori ihtiyacı ortalama 1900 – 2000 seviyesindedir. Bu rakamlar genelde 19 – 30 yaş arasındaki genç insanlar için geçerlidir. Çevre şartları ve strese bağlı olarak insanların vücut yapıları otuzlu yaşlarda değişime uğramaya başladığı için ortalama rakamlar çok genel geçer bir özellik taşımayabilir.

Günlük alınması gereken kalori ihtiyacı 1900 – 2000 iken bu oran, egzersiz yapmayan, iş hayatında çok efor göstermeden çalışabilen insanlar için geçerlidir. Yukarıdaki örnekte de belirttiğimiz gibi masa başı iş yapan bir memur ile bisiklet ile servis yapan kuryenin harcadığı kalori miktarları farklı olacağı için kuryenin memurdan daha fazla kalori alması gerekir.

Eğer, sporu seven, işi gereği hareketli bir hayata sahip olan yapınız varsa günlük alınması gereken kalori ihtiyacı sizin için 2300 – 2400 aralığında olmalıdır.

Günlük yakılan kalori oranı da insanın bünyesine göre değişiklik göstermekle birlikte yaptığı aktivitenin türüne, o aktiviteyi ne kadar bir süre için sürdürdüğüne kadar pek çok etmene göre değişmektedir.

Gün içerisinde; uyurken, yürürken, koşarken bile farkında olmadan kalori yakarsınız.

Kalori yakarak ya da kalori değeri hesabıyla nasıl kilo verilir?

Yine yukarıdaki örnekten yola çıkacak olursak, hareketsiz bir iş hayatınız var ve gün içerisinde çok hareket yapmıyorsanız kalori ihtiyacınız 1900 – 2000 seviyesindedir. Sizin düzenli olarak günlük 2000 kalori aldığınızı düşünelim. Kilonuzdan memnun değilsiniz ve daha az kalori alarak kilo vermek istiyorsanız bu kalori miktarını düşürmeniz lazım.

Şöyle ki; bir hafta için günlük 2000 yerine 1000 kalori alırsanız o haftanın sonunda bir kilo verme şansınız vardır. Fakat, bazı insanlar için bir haftada bir kilo vermek pek sağlıklı olmayabilir. Böyle bir karar alırken uzman desteğine başvurmanız, bir sağlık problemi ile karşı karşıya kalmamanız için gereklidir.

Bir anda, günde bin kalori az tüketmek insanın bünyesine zor gelebilir. Bu durumda günde 250 kalori az tüketip 250 kaloriyi de aktivite ve spor ile atarak bir hafta sonunda 450 – 500 gramlık bir ağırlıktan kurtulmanız mümkün olur.

Öte taraftan vücudunuzda bulunan bir kilogram ağırlığına denk düşen bir yağ kütlesini yakmak, vücuttan atmak istiyorsanız 7000 kaloriye yakın bir kalori değerini harcamanız, vücudunuzdan çıkarmanız gerekiyor.

Kalori Yakmanın Basit Yolları

Kalori yakarak vücudunuzdaki fazlalıklardan kurtulurken, beslenme alışkanlıklarınız normal ve sağlıklı koşullarda ise daha fazla yiyecekten feragat etmenize gerek yoktur. Basit egzersiz ve günlük aktivitelerle de kalori yakabilirsiniz.

Sağlıklı bir şekilde kolay yollarla kilo verebilmek için kordiovasküler egzersizlerin önemi çokça vurgulanır. Evinizi, baştan sona beş dakika boyunca koşarak ya da hızlıca yürüyerek gezebilirsiniz. Merdiven inip çıkmak ya da tatlı bir müzik eşliğinde çok düşük tempolu olmayan bir dans ederek de kolayca kalori yakabilirsiniz. Pedal çevirmek, yüzmek gibi aktiviteler de kalori yakmaya yardımcı olan basit etkinliklerdendir. Bu tip işlemler ile yaklaşık iki yüz kaloriyi yakarak amacınıza bir adım daha yaklaşacaksınız.

Şınav, herkes için çok kolay bir aktivite olmasa da yüksek miktarda kalori yakılmasına yardımcı olan bir spor çeşididir. Eller ve ayaklar yere değecek şekilde, yüzüstü zemine yerleşin ve bedeninizi yavaş tempolar ile yukarıya kaldırdıktan sonra tekrar aşağıya, ilk pozisyona getirin. Gün içerisinde seksen şınav çekilmesi halinde normal vücut yapısına sahip insanlar, kalori probleminden kurtulabilir.

Çömelme egzersizleri, eğer düzenli şekilde tekrar edilirse yağ yakıcı, kalori yok edici aktivitelerin başında gelir. Çömelme egzersizi yaparken ise ellerinizi ensenizin üzerinde birleştirin ve ardından zemine yaklaşık kırk beş derecelik bir açı oluşturacak biçimde, oturma pozisyonu alacakmış gibi çömelin. Sırtın, düz tutulmaya özen gösterilmesinin önemli olduğu bu egzersizi seksen defa gün içinde tekrarlayabilirsiniz.

Bacak hamlesi denilen egzersiz türünün ise gün içerisinde on iki defa uygulanması tavsiye edilir. Bacak hamlesi egzersizi ile, bacaklarınız ve kalçanız çalışır, bacak ve kalçanın düzleşmesinin önü açılır. Bacak hamlesi, hem ağırlık ile hem ağırlık ürünü olmadan yapılabilmektedir. Ayaklarınızı omzunuzun genişliği kadar açarak işe koyulun. Adından iki elinizi, kalçanızın iki yanına yerleştirin, sol ayağınız sabit duracak biçimde sağ ayağınızı kullanarak büyük bir adım atmaya çalışın. İki dizinizi birden esnetip öne doğru hamle yapın, bu sayede sağ kalçanız yere paralel bir hale gelecektir. Ardından en baştaki pozisyona geri dönüp, aynı egzersizi sol bacak ile yapın.

Yeterince uyumak da kalori yakılması konusunda önemlidir. Az uyuyan insanlar, uyurken yeterli enerjiyi toplayamadığı için fazla besin tüketip fazla kalori almaktadır, bu da doğal olarak kalori ve kilo ile ilgili problemlere sebep olmaktadır.

Daha fazla meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin. Bu sayede hem formda kalacak hem de yapacağınız egzersizler için enerji depolayacaksınız.

Günde en az sekiz bardak su için.

Günlük tükettiğiniz besinlerdeki şeker, sodyum yağ oranlarına dikkat edin.

Karbonhidrat, alkol ve ekmekten olabildiğince uzak kalmaya çalışın.

Kahvaltıyı güzel ve verimli bir şekilde geçirerek öğle yemeğinde çok fazla besin tüketmemeye çalışın.

Ayakta yemek yememeye özen gösterin.

Temiz hava alın, açık havada yürüyüş yapın. Kapalı ortamlara kapanıp kalmayın.

Asansör kullanmak yerine merdiven çıkmayı tercih etmeye çalışın.

Tüm bunları yaparken stres yapmayın, sakin ve huzurlu olmaya çalışın.

Sporla Yakılan Kalori

Spor ile yakılan kalori, yaptığınız spora ve sporu gün içerisinde ne kadar uzun bir süre içinde yaptığınıza göre değişmektedir.

Spor deyine akla ilk gelen koşu için harcanan kalorileri ele alalım.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu – Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanlığı’nın paylaştığı verilere göre;

55 kiloluk bir birey 30 dakikalık koşu ile 214.5 kalori harcar.

60 kiloluk bir birey ise aynı aktivite ile 234 kalori harcamaktadır.

80 kiloya sahip olan biri ise yarım saatlik koşu sonucu 312 kalori harcar.

Dinlenirken Yakılan Kalori

Çok yorgun bir gün geçirdiniz, yatağa geçip uykuya dalarak dinlenmek istiyorsunuz. Uyurken bile kalori yakmanız mümkün.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu – Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanlığı’nın paylaştığı verilere göre;

55 kiloluk bir insan iki saat uyuyarak 132 kalori harcar.

60 kiloluk insan ise iki saatlik uyku sonucunda 144 kalori harcamış olur.

80 kiloya sahip olan bir birey ise 192 kalori yakar.

Yürüyüşte Yakılan Kalori

Yürüyüş, yavaş tempoda ve hızlı tempoda olmak üzere iki çeşit yapılabilir.

Yine Türkiye Halk Sağlığı Kurumu – Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanlığı’nın resmi sitesinde paylaştığı verilerden yola çıkarak gidecek olursak

Hızlı tempoda yürüyüş yaparak;

55 kiloluk bir insan yarım saat sonucunda 192.5 kalori yakar.

60 kiloluk bir insan ise yarım saatlik hızlı tempoda yürüyüş aktivitesi neticesinde 210 kalori harcar.

80 kiloluk bir insan ise otuz dakikalık hızlı tempoda yürüyüşün ardından 280 kaloriyi vücudundan atar.

Yavaş tempoda yürüyüş yaparak ise;

55 kiloluk bir insan yarım saatin ardından 132 kalori harcar.

60 kiloluk bir insan ise yarım saat sonucunda 144 kalori harcamaktadır.

80 kilo olup yarım saat yavaş tempolu yürüyüş yapan bir birey ise 192 kalori yakmış olur.

Yakılan Kalori Vücuttan Nasıl Atılır?

Kalori, vücuttan ter, dışkı gibi yollarla da atılsa temel atılma işlemleri yağların yakılması ile olur. Yakılan yağlar da vücuttan karbondioksit ya da su olarak atılmaktadır.

Yakılan Kalori Nasıl Hesaplanır?

Yakılan kalori, insanların bünyesine, vücut yapısına, kilo durumuna göre değişebileceği gibi yapılan aktivitenin türüne, bu aktivitenin ne kadar süre için sürdürüldüğüne göre de değişim gösterebilmektedir. Örneğin, yavaş tempoda yürümek ile koşmak eylemlerinin yaktığı kalori miktarı eşit değildir. Fakat belki de on dakika koşan biri ile iki saat yavaş tempoda yürüyen biri eşit kalori yakabilir.

Yukarıda, koşu ile, hızlı ya da yavaş tempolu yürüyüş ile ve uyuyarak ne kadar kalori verilebildiğini elli beş, altmış ve seksen kiloluk bireyler üzerinden, aktivitenin belirli saatler tekrarlanması koşulu ile örneklendirmiştik.

Her insan aynı bünyeye sahip değildir, bazı egzersizleri yapmak hassas bünyelere zarar verebilir, günlük kalori tüketimindeki ani düşüşler bünyenizi de zayıf düşürerek size hasar verebilir. Ciddi anlamda kalori vermek gibi bir kararınız varsa buradan aldığınız ön fikir niteliğindeki bilgiler ile yetinmeyip bir uzmana ya da bir sağlık kuruluşuna destek için başvurmanız gerekmektedir.

Yakılan Kalori Miktarı Hesaplama!