Yeni Doğan Bebek İhtiyaç Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Yeni Doğan Bebek İhtiyaç Hesaplama

Hepimiz çevremizde nerede olursak olalım bebekler görüyoruz. Örneğin toplu taşıma araçlarından birine bindiğimiz zaman kucağında ya da bebek arabasında bebeği ile bir yerlere giden ya da bir yerlerden gelen bir anne ve baba görürüz. Sahip olduğumuz yakın ya da uzak akrabalarımızın, yaşadığımız yer ve çevresinde yaşayan insanların, komşularımızın ve daha birçok kişinin bebek beklediğini ya da yakın bir zaman içerisinde dünyaya bir bebek getirdiğini görmemiz mümkün. Ne de olsa bir gün bizde henüz yeni doğmuş bir bebektik ve belki de bir gün hepimizin bir bebeği olacak ya da hali hazırda var. Özellikle yeni doğan bebek ihtiyaç hesaplamaları ile ilgili başı dertte olan kesim henüz doğmamış ya da yeni doğmuş bir bebeğe sahip olan anne ve babalardır. Neslimizin ve soyumuzun devam edebilmesi açısından çocuk yapmak evrimsel açıdan da bakıldığı zaman oldukça doğal bir şey. Bu nedenle de insanların dünyaya yeni bir bebek getirmesi de kaçınılmaz oluyor. Örneğin ülkemizde bir gün içerisinde doğan yeni bebek sayısının üç binden fazla olduğu biliniyor. Bu da her bir saat içerisinde yaklaşık olarak 125 bebek demek. Buradan yola çıkarak baktığımızda da her bir dakika içinde Türkiye’de iki adet bebek doğuyor. Peki ya Dünya’da?

Yeni doğmuş bir bebeğe sahip olan anne ve babaların genellikle bebeklerinin sahip olduğu cinsiyete göre alışveriş yaptığını görürüz. Bu tür ailelerin yanında bebeğinin cinsiyetine bakmaksızın da alışveriş yaptığı görülüyor. Üstelik ülkemizde yeni bir bebek müjdesi veren ailelere kısa bir süre içinde bu ailenin komşularından ve akrabalarından bebek için hediyeler gelmeye ve bebeğin doğduktan sonra giyeceği şeyler alınmaya başlanıyor. Fakat yeni bir bebeğe sahip olacak kişilerin de bu konuda önceden hazırlıklı olmaları gerekiyor. Bunun sebebi bebek için harcanacak olan zamanın oldukça fazla olması. Çünkü yeni doğmuş bir bebek oldukça fazla ilgi ister. Herhangi bir şeyi dile getiremeyeceği için bebeğin herhangi bir rahatsızlığa sahip olup olmadığını anne ve babanın yakın bir şekilde takip etmesi ve gözle görülebilir bir problem ile karşılaştıklarında ya da bebek ile ilgili bir sorun olduğunu düşündükleri zaman en kısa süre içerisinde uzman bir doktorla görüşmeleri gerekiyor. Yeni doğmuş bir bebeğe ilk zamanlarında ilgi gösterilmezse bu bebeğin hem duygusal hem de fiziksel açıdan ileri bir zamanda çeşitli sorunlar ile mücadele etmesi gerekebilir. Yeni doğan bebeklerin bu nedenle yakından takip edilmesi ve vücudunun üzerinde sebepsiz yere çıkabilecek olan kızarıklıkların, yaraların, siyah noktaların ve diğer türlü cilt problemlerinin incelenmesi, sağlıklı bir çocuğun göstermesi gereken tepkileri verip vermiyor oluşu, hareket ederken nasıl davrandığını, etrafında olan şeylere nasıl tepki verdiği, ses, koku ve diğer türlü beş ana duyuya hitap eden şeylere göstermiş olduğu tepkinin dikkatli bir şekilde analiz edilmesi gerekiyor. Yeni doğan bir bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi açısından el üstünde tutulması da bu tür sebeplerden dolayı önem taşıyor.

Yeni Doğan Bebek İhtiyaç Hesaplaması Nedir?

Yeni doğan bebeklerin çeşitli ihtiyaçları yer almaktadır. Bu ihtiyaçların bebek henüz doğmadan karşılanması gerekmektedir. Bir bebeğin giyebileceği türden kıyafetlerin alınması ve bu tür kıyafetlerin bebek üzerinde herhangi bir şekilde kızarıklığa, yaraya ve benzeri cilt problemlerine sebep olmayacak türden kumaşlardan seçilmesi gerekmektedir. Bebeğin en iyi şekilde rahat edebileceği türden giysilerin seçilmesi yeni doğan bebek ihtiyaç hesaplaması ile ilgili olan en önemli şeylerden biridir.

Yeni doğan bir bebeğin defalarca kez kontrole götürülmesi anne ve babaları hastane ve ev arasında gidip gelmeye zorlayacaktır. İşte bu nedenle yeni doğan bebek ihtiyaç hesaplamaları bebek henüz doğmadan önce yapılmalı ve bu tür koşuşturmaca içerisinde geçecek günler gelmeden önce ailelerin kendilerine stres oluşturabilecek türden bu tür şeyleri bebek henüz doğmadan önce halletmesi gerekmektedir. Bu nedenle de yeni doğan bebek ihtiyaç hesaplamaları bebek henüz doğmamışken ve doğma aşamasına günler kalmamışken yani annenin de bu ihtiyaçların alınacağı sırada bebeğe zarar vermeden uzun bir müddet boyunca hareket edebileceği dönemlerde alınması gerekmektedir. Özellikle bebeğin cinsiyetinin belli olmasının ardından yeni doğan bebek ihtiyaç hesaplamasının yapılması anne ve babanın bebek öncesi ve bebek sonrası dönem içerisinde geçirecekleri günleri planlamasında önemli bir şekilde yardımcı olacaktır.

Esasında yeni doğan bebek ihtiyaç hesaplaması ile ilgili olarak anne ve babanın çeşitli konu başlıkları altında hareket etmesi gerekiyor. Bu tür bir konu başlığı üzerinden yeni doğan bebek ihtiyaç hesaplama işlemleri yapılacak ve bu hesaplama işlemlerine göre bir bütçe ayrılacaksa ilk olarak bebeğin evde, uyurken ve dışarıda giyeceği şeyleri yani tekstil ürünlerini ele almak en mantıklı başlangıç olacaktır. Bununla birlikte bebeğin emzirmesi ve beslenmesi için gerekli olan tüm malzemelerin de alınması gerekmektedir. Yeni doğan bir bebek her ne kadar bir müddet boyunca annesinin emzirmesi ile beslenme ihtiyacını giderecek olsa da beraberinde anne sütü haricinde alması gereken çeşitli gıdaları yemesi için bebeğe alınması gereken şeyler vardır. Bu bir yana yeni doğan bebek ihtiyaç hesaplamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer şey yeni doğan bebeğin uyku sırasında ihtiyacı olacağı şeylerdir. Bebeğin rahat bir şekilde uyuyabilmesi için yatak, yastık, nevresim takımı ve bebek telsizi ile birlikte bebeğin gözlerini yorarak uyumasını ve bebeğin korkmamasını sağlayacak türden bir oyuncağın alınması gerekebilir. Bu tür şeyler de uyku kategorisi altında yer almaktadır. Bu bir yana bebeğin bakım ve temizliği açısından, bebek bezi, bebeğin altını değiştirirken kullanılacak olan örtü, fırça ve tarak, bebekler için tırnak makasları ve benzeri şeyler de yeni doğan bebek ihtiyaç hesaplamasında yer almak zorundadır. Bununla birlikte yeni doğan bir bebeğin dışarıya çıkartılması gerektiği zaman bebeğin koyulacağı bebek arabası gibi şeylerin de alınması gerekmektedir.

Bu durumda yeni doğan bebek ihtiyaç listesi kategorileri altında ailelerin neler alabileceğine de bakabiliriz. Bu tür kategoriler yeni doğan bebek ihtiyaç hesaplaması ile ilgili alınacak şeyler konusunda aileleri bilgilendirici ve hatırlatıcı bir işlev göreceğinden dolayı önem taşımaktadır. Siz de buna benzer şekilde kategoriler oluşturarak yeni doğan bebek ihtiyaç hesaplamasını yapabilirsiniz.

Yeni doğan bebek ihtiyaç hesaplaması ile ilgili olarak bir bebeği rahatsız etmeyecek, bebek üzerinde kızarıklıklara ya da yaralara yol açmayacak türden bebeğin rahat ve konforlu bir şekilde hareket etmesini sağlayabilecek, bebeğin boyuna, kilosuna ve beden tipine göre alınması gereken eşyalar bulunmaktadır. Yeni doğan bir bebeğin üşümemesi için giyebileceği türden şeyler alınmalı, ayakları üşümesin diye ev içinde ya da dışarıda giyebileceği patikler, patik içeren ya da içermeyen tulumlar, bebeğin yatarken giyebileceği ve onun üşümesine engel olup vücut ısısını dengeleyip koruyacak olan pijamalar, hastane sonrasında giyebileceği türden kıyafetler, bebeğin normal zamanlarda giyebileceği üst ve altlar, bebek için iç çamaşırları, bebeğin dışarıda giyeceği şapka, eldiven, yelek ve mont gibi eşyalar yeni doğan bebek ihtiyaç hesaplamasında yer alması gereken çeşitli şeylerdir.

Yeni doğan bir bebeğin emzirilmesi ve beslenmesi açısından hem anneye hem de bebeğe rahatlık sağlayabilecek türden şeyler yer almaktadır. Bunların arasında emzirme minderleri, bebeğin esasında anne sütüne ihtiyacı olmadığı fakat ağzında bir şey olmasını istediği zamanlarda kullanılabilecek olan emzik, anne sütü haricinde bir şeyler yiyebileceği fakat dişleri olmadığı için sıvıya ya da yumuşak yiyeceklere yönelik şeyler ile doldurulabilecek türden biberonlara ve anne için kolaylık sağlayabilecek göğüs pedlerine ihtiyaç olabilir.

Bebeğin uyuması için rahat edebileceği pijama, yumuşak ve boynunu rahatsız etmeyecek bir boyun yastığı, bebeği ısıtacak türden nevresim takımları (fakat bebeği aynı zamanda aşırı bir şekilde sıcak içinde de bırakmayacak türden olmalı), bebeğin uyanmasına, ağlamasına ve bir şeyler anlatmaya, rahatsızlığını çeşitli sesler çıkartarak dile getirmeye çalışmasına karşın bebek telsizleri, bebek yatağının üzerinde dönüp bebeğin uyumasına yardımcı olacak türden oyuncaklar, bebeğin birlikte uyuyabileceği peluş hayvanlar gibi şeylerde yeni doğan bebek ihtiyaç hesaplamasında yer alması gereken şeylerden birkaçıdır.

Yeni doğan bebek ihtiyaç hesaplamasında mutlaka olması gereken şeyler yeni doğan bir bebek için kullanılabilecek bebeğin belini sıkmayacak, cildini tahriş etmeyecek, cildinde kızarıklıklara yol açmayacak türden bebek bezleri, bebeğin altını değiştirmek için kullanılacak olan bebek altı değiştirme örtüsü, henüz kendini koruyabilecek sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olmayan bebek için bir ateş ölçer, bebeği yıkarken kullanılacak olan maşrapa, kova, leğen, banyo oyuncağı, bebek şampuanı ve benzeri şeyler, bebek için bornoz, havlu gibi şeyler, bebek tırnak makası, bebek tarağı ve daha birçok şey yeni doğan bebek ihtiyaç hesaplamasında yer alması gereken şeylerdendir.

Ayrıca bunlar ile birlikte bebek dışarıda olacağı zamanlarda bebeği koymak için bir bebek arabası, arabası olan aileler için bebeği arabadaki koltuk ile bağlayacak ve herhangi bir beklenmedik durumda bebeğe zarar gelmemesini sağlayacak türden eşyalar, bebeği annesinin ya da babasının kucağında tutacak türden şeyler yeni doğan bebek ihtiyaç hesaplamalarında bulunması gereken şeyler arasında yer almaktadır.

Anne ve babaların yeni doğan bebek ihtiyaç hesaplamaları ile birlikte yeni doğacak bebekleri için birer liste oluşturmaları ve ekonomik açıdan kendilerini buna odaklamaları gerekmektedir. Yeni doğan bir bebeğe ilgi gösterilmeli, zaman ayrılmalı ve onun ihtiyaçlarını karşılaması için bebek adına yapılacak harcamalar ile ilgili bir para ayrılmalıdır. Bu tür hesaplamalar bebeğin cinsiyetine göre de değişim göstermektedir.

Yeni Doğan Bebek İhtiyaç Hesaplama!