YGS Ham Puan Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

YGS Ham Puan Hesaplama

Kişilerin ortaöğretim eğitimlerinin ardından meslek edinme ve bir uzmanlık elde etmeleri amacı ile izledikleri yollardan biri de üniversite eğitimidir. Eğitimlerine üniversite ile devam etmek isteyen kişilerin üniversiteye girişlerinde ilk aşamayı Yükseköğrenim Geçiş Sınavı oluşturmaktadır. YGS’den alacakları puan bu anlamda oldukça önemlidir. YGS puanı ise sınavda gösterilen başarıya bağlı olarak hesaplanan ham puan ve ham puan üzerine ortaöğretim boyunca gösterdikleri başarıya bağlı olarak hesaplanan ortaöğretim başarı puanı (OBP) ile belirlenmektedir.

YGS Nedir?

YGS yani Yükseköğrenim Geçiş Sınavı, orta öğretim eğitimi tamamlayan öğrencilerin yüksek öğrenim kurumları olan üniversitelere girişinde ilk aşamayı oluşturan sınavdır. Üniversiteye giriş için yapılan sınav sisteminin geçmişine baktığımızda tek bir gün içinde ilki sabah ikinci öğleden sonra olmak üzere iki oturum şeklinde gerçekleştirilen bir sınav sistemi olduğunu görmekteyiz.

Bu sistem 2010 yılına kadar devam etmekteydi. Ancak YÖK tarafından alınan yeni bir karar ile üniversiteye girişte 1999 senesinde ÖSS (Öğrenci Seçme Sınavı) ve ÖYS (Öğrenci Yerleştirme Sınavı) olmak üzere iki aşamalı olarak uygulanan sınav sistemi getirildi.

Uygulamaya koyulan yeni sistemde üniversiteye girişte ilk aşamayı YGS (Yükseköğrenim Geçiş Sınavı), ikinci aşamayı ise LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) oluşturmaktadır. Her sene düzenli olarak yapılan Yükseköğrenim Geçiş Sınavı’nın tarihlerinde ufak kaymalar olsa da genel olarak Mart ayı sonu ile Nisan ayı başında yapılmaktadır.

Bahsedildiği gibi üniversiteye girişin ilk aşamasını oluşturan YGS, eski sistemde ÖSS-1 ile eşit olmaktadır. Üniversite sınavına girecek olan adaylara YGS’de lisede seçtikleri alanlar (eşit ağırlık bölümü, sayısal bölümü, sözel bölümü ve yabacı dil bölümü) dikkate alınmadan temel seviyede hazırlanan Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri derslerinden sorular yöneltilmektedir.

Yükseköğrenim Geçiş Sınavı’nda Türkçe testinde 40 adet, Temel Matematik testinde 40 adet, Sosyal Bilimler testinde 40 adet ve Fen Bilimleri testinde 40 adet olmak üzere toplamda 160 adet soru bulunmaktadır. Adaya 160 sorunun bulunduğu sınavda soruları cevaplaması için 160 dakika (1 saat 40 dakika) süre verilmektedir.

Üniversite adaylarının YGS’den aldıkları puan ikinci aşamayı oluşturan LYS’ye girmelerinde etkili omaktadır. Aynı zamanda YGS’den alınan puanla seçilebilen bölümleri kazanabilmek için de YGS’den alınan puanın oldukça yüksek tutulması adayın yararına olmaktadır. YGS sonrasında farklı ağırlıklandırmalar yapılarak hesaplanan 6 farklı türde puan bulunmaktadır. Bu puan türleri sırası ile YGS-1 puanı, YGS-2 puanı, YGS-3 puanı, YGS-4 puanı, YGS-5 puanı ve YGS-6 puanıdır.

Sınav sonrasında önlisans programı ya da açıköğretim fakültesinin ingilizce öğretmenliği dışında kalan lisans ve önlisans bölümleri tercihinde bulunabilmeleri için herhangi bir puan türünde en az 150 puan almaları gerekmektedir. Lisans Yerleştirme Sınavı’na girebilmek ve tüm dört yıllık lisans bölümlerini tercih edebilmek için herhangi bir puan türünde en az 180 puan almaları gerekmektedir.

YGS (Yükseköğrenim Geçiş Sınavı)’ye bağlı olarak girilen LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı)’de YGS’nin aksine her alan için düzenlenen sınav oturumları farklı olmaktadır. LYS’de,  LYS-1 (Matematik-Geometri sınavı), LYS-2 (Fen Bilimleri sınavı), LYS-3 (Türk Dili ve Edebiyatı ile Coğrafya-1 sınavları), LYS-4 (Sosyal Bilimler Sınavı) ve LYS-5 (Yabancı Dil sınavı) oturumları yer almaktadır. Adaylar girmek istedikleri oturumları için sınav bedeli ödeyip seçim yapmaktadır. Girilen LYS oturumları sonunca adayın üniversite ve bölüm tercihinde bulunabileceği 11 ayrı puan hesaplaması yapılmaktadır. Bu puan türleri ise sırası ile MF-1 puanı, MF-2 puanı, MF-3 puanı, MF-4 puanı, TM-1 puanı, TM-2 puanı, TM-3 puanı, TS-1 puanı, TS-2 puanı, Dil-1 puanı ve Dil-2 puanıdır.

Yükseköğrenim Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı’na katılacak olan adayların sınav ücretlerini Ziraat Bankası, Halk Bankası, Akbank (KKTC’den başvuracaklar hariç), Kuveyt Türk Katılım Bankası (KKTC’den başvuracak adaylar hariç), Türk Ekonomi Bankası ve KKTC’den başvuracak adaylar için tüm PTT şubeleri üzerinden yatırmaları gerekmektedir.

 • Yükseköğrenim Geçiş Sınavı için ödenmesi gereken ücret 50.00 Türk Lirası
 • Lisans Yerleştirme Sınavı’nda her oturum için ödenmesi gereken ücret 30.00 Türk Lirası
 • Sınavsız geçiş başvuru ücreti 15.00 Türk Lirası
 • Başvuru hizmeti ücreti 3.00 Türk Lirası
 • ÖSYM sınav koordinatörlüklerinden şifre edinme için 5,00 Türk Lirası
 • ÖSYM sınav koordinatörlüklerinden fotoğraf güncelleme için 10,00 Türk Lirasıdır.

YGS Puan Türleri

Bir önceki başlıkta da bahsedildiği gibi Yükseköğrenim Geçiş Sınavı sonrasında üniversite adayının sorumlu olduğu derslerde göstermiş olduğu başarıya göre 6 farklı puanı türü belirlenmektedir (YGS-1 puanı, YGS-2 puanı, YGS-3  puan, YGS-4 puanı, YGS-5 puanı, YGS-6 puanı).

Her puan türü hesaplamasında derslerin ağırlıkları değişmektedir. Örneğin; YGS-5 puan türünde Türkçe dersinin ağırlığı yani puana olan etkisi YGS-1 puanına göre daha fazla olmaktadır.

YGS Puan Türleri ve Ders Ağırlıkları

YGS-1 puan türü için ders ağırlıkları;

 • Türkçe testinin YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 20,
 • Temel Matematik testinin puana YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 40,
 • Sosyal Bilimler testinin YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 10,
 • Fen Bilimleri testinin YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 30’dur.

YGS-2 puan türü için ders ağırlıkları;

 • Türkçe testinin YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 20,
 • Temel Matematik testinin puana YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 30,
 • Sosyal Bilimler testinin YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 10,
 • Fen Bilimleri testinin YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 40’tır.

YGS-3 puan türü için ders ağırlıkları;

 • Türkçe testinin YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 40,
 • Temel Matematik testinin puana YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 20,
 • Sosyal Bilimler testinin YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 30,
 • Fen Bilimleri testinin YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 10’dur.

YGS-4 puan türü için ders ağırlıkları;

 • Türkçe testinin YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 30,
 • Temel Matematik testinin puana YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 20,
 • Sosyal Bilimler testinin YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 40,
 • Fen Bilimleri testinin YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 10’dur.

 YGS-5 puan türü için ders ağırlıkları;

 • Türkçe testinin YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 37,
 • Temel Matematik testinin puana YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 33,
 • Sosyal Bilimler testinin YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 20,
 • Fen Bilimleri testinin YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 10’dur.

YGS-6 puan türü için ders ağırlıkları;

 • Türkçe testinin YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 33,
 • Temel Matematik testinin puana YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 37,
 • Sosyal Bilimler testinin YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 10,
 • Fen Bilimleri testinin YGS-1 puanına olan etkisi yüzde 20’dir.

YGS Puanı ile Tercih Edilebilecek Bölümler

Yükseköğrenim Geçiş Sınavı’ndan elde edilen 6 farklı puan türüne göre tercih edilebilecek olan bölümler aşağıda belirtildiği gibidir.

YGS-1 puan türü ile tercih edilebilecek bölümler;

Bilgisayar Bölümü, Elektronik Teknolojileri Bölümü, Harita ve Kadastro Bölümü, İnşaat Teknolojileri Bölümü gibi yüksekokul bölümleri,

YGS-2 puan türü ile tercih edilebilecek bölümler;

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü, Kimya Teknolojisi Bölümü, Maden Teknolojisi Bölümü, Boya Teknolojisi Bölümü, Anestezi Bölümü, Kağıt Teknikerliği Bölümü gibi yüksekokul bölümleri,

YGS-3 puan türü ile tercih edilebilecek bölümler;

 Adalet Bölümü, Basın Yayın Bölümü, Tıbbi Dokümantasyonluk Bölümü gibi yüksekokul bölümleri,

YGS-4 puan türü ile tercih edilebilecek bölümler;

Aşçılık Bölümleri, Çocuk Gelişimi Bölümleri, Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümü, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Turizm Bölümü, Marka İletişimi Bölümü gibi yüksekokul bölümleri,

YGS-5 puan türü ile tercih edilebilecek bölümler;

Basın Yayın Bölümü, Emlak Yönetimi Bölümü, Yiyecek İçecek Hizmetleri Bölümü, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü, Otobüs Şöförlüğü Bölümü, Restorasyon Bölümü, Seyahat Hizmetleri Bölümü gibi yüksekokul bölümleri,

YGS-6 puan türü ile tercih edilebilecek bölümler;

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü, Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü, Orman İşletmeciliği Bölümü, Pazarlama ve Perakende Bölümü, İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü, Tapu Kadastro Bölümü gibi yüksekokul bölümleri tercih edilebiliniyor.

YGS Ham Puan Nedir?

YGS sınavında ham puan öğrencinin ortaöğretim kurumundaki başarı puanının dahil edilmediği puanı belirtmektedir. Ortaöğretim baaşarı puanı ya da kısaca OBP olarak ifade edilen okul puanının hesaplanması şu şekildedir;

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) hesaplanırken öncelikle en az 50 en fazla 100 olan okul puanı 5 ile çarpılır. Sonuç olarak en düşük OBP 250, en yüksek 500 puan olmaktadır. Elde edilen OBP 0,12 katsayısı ile çarpılmaktadır. OBP’nin 0,12 katsayısı ile çarpılması sonucunda ise en düşük ortaöğretim başarı puanı 250 x 0,12 = 30 puan, en yüksek ortaöğretim başarı puanı ise 500 x 0,12 = 60 puan olmaktadır.

Öğretmen lisesi mezunları için ortaöğretim başarı puanının belirlenmesinde ufak bir farklılık bulunmaktadır. Öğretmen lisesinden mezun olan ve öğretmenlik bölümlerinden birini seçen üniversite adayının puanı (MTOK bölümleri dışında kalan 4 senelik lisans programları için) 0,12 katsayısının yanında ek olarak 0,06 katsayısı ile çarpılarak toplamda 0,12+0,06 = 0,18 katsayısı ile çarpılmaktadır. Dolayısı ile öğretmen lisesinden mezun olup öğretmenlik bölümlerinden herhangi birini seçen üniversite adayı için hesaplanan okul puanı en çok 90 puan olmaktadır.

Üniversite tercihinde bulunan ancak yerleştiği bölüme gitmeyen adayın bir sene sonraki okul puanı katsayısı yarı yarıya düşürülerek 0,12 olan katsayılar 0,06’ya, 0,06 olan katsayılar 0,03’e indirilmektedir.

YGS Ham Puan Nasıl Hesaplanır?

Yükseköğrenim Geçiş Sınavı’nda okul puanının eklenmesinden önce hesaplanan YGS ham puanı belirlenirken sorulara verilen doğru cevap sayısına bağlı olarak standart sapma, katsayılar ve özel formüller kullanılmaktadır. Yapılan bu hesaplamalar sonunca elde edilen ham puan üzerine üniversite adayının okul puanı eklendikten sonra aday puanına göre tercihte bulunmaktadır.

YGS ham puanını hesaplama aracımız yardımı ile öğrenmek için sınavda yer alan test gruplarındaki doğru cevap ve yanlış cevap sayısını doğru ve eksiksiz olarak girin ve hesapla butonuna tıklayın.

YGS Ham Puan Hesaplama!