Yumurtlama Günü Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Yumurtlama Günü Hesaplama

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin kadının bazı dönemlerinde çocuk sahibi olma şansı artmaktadır. Hamilelik ihtimalinin arttığı bu dönem kadının yumurtlama günüdür. Yumurtlama ya da diğer tanımı ile ovulasyon günü cinsel ilişkiye girilmesi durumunda yüksek ihtimalle hamilelik gerçekleşmektedir. Bu sebeple kadınlar tarafından yumurtlama döneminin belirlenmesi gerekmektedir. Adet dönemlerine bağlı olarak yapılan yumurtlama günü hesaplaması hakkında yazı içerisinde ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca yumurtlama, yumurtlamanın gerçekleşmesi, yumurtlama takibi, yumurtlama günü belirtilerine ilişkin olarak ayrıntılı bilgilere de yazı içerisinde yer verilmektedir.

Yumurtlama (Ovulasyon) Nedir?

Yumurta kesesinin yumurtalıklarda büyümesinin ardından çatlaması ve bu şekilde serbest kalması ile keseden yumurta çıkması yumurtlama olarak tanımlanmaktadır. Rahmin yumurtaya hazırlanması rahim mukozası ile sağlanmaktadır. Yumurta 12 saat ile 24 saat arasında bir süre ile yaşamına devam edebilmektedir. Döllenmenin olmaması durumunda adet dönemi boyunca kan akıntı ile vücuttan atılmaktadır. Ancak döllenme oluştuysa yumurta  rahim duvarına 6 gün ile 12 gün arasında yerleşmektedir. Bahsi geçen olay sağlıklı bir vücut yapısına sahip olan kadınlarda düzenli olarak aylık periyodlar halinde devam etmektedir.

Yumurtlamanın Gerçekleşmesi

Adet dönemi düzenli olarak tekrar eden kadınlarda yumurtlama (ovulasyon) olayı adet dönemininden yaklaşık 14 gün önce ya da adet döneminden yaklaşık 14 gün sonra meydana gelmektedir. Her iki zaman süreci de aynı tarihlere denk gelmektedir.

Adet döneminin her kadında 28 günlük periyodlar halinde gerçekleşmemesi sebebi ile yumurtlama da her seferinde 14. günde gerçekleşmeyebilir. Adet dönemi periyodu genel olarak 24 ile 35 gün arasında hatta daha uzun sürelerde değişmektedir. Kadınların yumurtlama dönemi çoğunlukla adet periyodlarının 11. günü ile 21. günü arasında oluşmaktadır. Bu konuyu bir örnek yardımı ile açıklayalım.

Yumurtlama;

Adet görme periyodu 35 gün olan bir kadında (35-14) 21. günde oluşmaktadır.

Adet görme periyodu 25 gün olan bir kadında (25-14) 11. günde oluşmaktadır.

Yumurtlama dönemi belirlendikten sonra yumurtlama tarihinden 2 ya da 3 gün önce cinsel ilişkiye girilmesi ile yumurtlama süreci başlatılmış olmaktadır. Yumurtlama döneminden 2-3 gün önce cinsel ilişkiye girildikten sonra bir hafta boyunca 2-3 günde bir cinsel ilişkiye girilmelidir. Bu şekilde adet dönemine girilmeden evvel (adet dönemine 17-18 gün kala) bir hafta boyunca 2-3 günde bir cinsel ilişkiye girilmesi şansı artırmaktadır. Her gün cinsel ilişkiye girilmesi sperm sayısını azaltmaktadır. Bu sebeple önerilmemektedir.

Her adet döneminde birden fazla yumurtlama oluşması görülen bir durum değildir. İkinci defa yumurtlamanın oluşması söz konusu olmamaktadır. Birden fazla yumurtanın olgunlaşması durumunda olgunlaşan yumurtalar 24 saat içerisinde birbirini bırakmaktadır. Dolayısı ile kadınlarda her ay yalnızca bir defa yumurtlama dönemi bulunmaktadır.

Yumurtlama (Ovulasyon) Takibi Ve Hamilelik

Yumurtlama takibi yapmak hamile kalmak isteyen kadınlarda şansı artırmaktadır. Çünkü herhangi bir sağlık problemi bulunmayan bir kadın tek seferde yüzde 25 olasılık ile hamile kalabilmektedir. Yumurtlama takibi adet dönemi tarihleri ve yoğunluk durumlarının belirlenmesi ile yapılmaktadır.

Yumurtlama (Ovulasyon) Günü Belirleme

Yumurtlama tarihini ya da yumurtlama gününü belirlemek isteyen kadınların uygulayabileceği bazı yöntemler arasında rahim ağzı salgısının yapısının incelenmesi yer almaktadır.

Rahim ağzından kaygan ve yapışkan bir sıvı (mukus) salgılanmaktadır. Salgılanan bu sıvıda adet dönemi süresi içerisinde salgılanmakta olan östrojen ve progesteron hormonlarının etkisi ile adet döneminin farklı günlerinde farklı özellikler görülmektedir. Söz konusu olan bu farklılıklar gözlemlenebilir ve anlaşılabilir ise yumurtlamanın olduğu belirlenebilir. Bu şekilde yumurtlamanın ne zaman olduğunun belirlenmesi de mümkün olmaktadır.

Rahim ağzında oluşan salgının günlük kontrollerde belirlenebilmektedir. Bu belirlemeler işaret parmağı ve orta parmağın vajinaya derin bir şekilde yerleştirilerek yapılabilmektedir. Eğer salgı işaret parmağı ve orta parmak yardımı ile vajina dışına çıkarılabilir ise belirlemeler daha kolay yapılabilir. Yapılması gereken bu kontrollerde salgının kıvamı ve esnekliği göz önüne alınmaktadır.

Östrojen hormonunun kanda yükseldiği adet döneminin ilk günlerinde rahim ağzı salgısı yapışkan bir özellik taşımaktadır. Kandaki östrojen hormonu seviyesi yumurtlama dönemi öncesine en yüksek seviyesine ulaşmaktadır. Bu süre içerisinde rahim ağzı salgısı esnek çekildikçe uzayan bir yapıya sahip olmaktadır. Yumurtlama döneminin sona ermesinin ardından salgı tekrar esnek olmayan ancak yapışkan olan özellik taşımaya başlamaktadır.
Yumurta akı kıvamında, beyaz ve sarı renkte ve parmaklar arasında çektikçe uzayan esnek bir yapıya sahip salgının olması vajinanın ıslak olması durumunda yumurtlama kısa süre önce gerçekleşmiş ya da gerçekleşecek anlamı çıkarılmaktadır.

Bu yöntem aynı zamanda Spinnbarkeit Testi’nin temelini oluştumaktadır. Alman dilinde uzama ve esneme anlamına gelen spinnbarkeit kelimesinin isim verdiği bu testte yazı içersinde de anlatıldığı gibi rahim ağzı salgısının çektikçe uzayıp uzamamasına bakılmaktadır. Uygulanan bu test ile uzamam özelliğinin görülmesi kesin ve açık bir şekilde yumurtlamanın gerçekleştiğini göstermektedir.

Yumurtlama (Ovulasyon )Günü Nedir?

Rahim ağzı salgısının oldukça fazla ve kıvama sahip olduğu gün yumurtlama gününü belirtmektedir. Yumurtlama gününün ardından rahim ağzı salgısı sahip olduğu özellikleri gittikçe kaybetmeye başlamaktadır.

Yumurtlama (Ovulasyon) Günü Belirtisi

Yumurtlama döneminin öncesinde ve sonrasında bir çok belirti görülmektedir. Bu belirtiler aşağıda öncesi ve sonrası olmak üzere maddeler halinde açıklanmaktadır.

Yumurtlama (ovulasyon) Dönemi Öncesinde ve Sonrasında Görülen Belirtiler

  • Kadınlar tarafından genellikle ıslaklığın artması şeklinde ifade edilen vajinal akıntının artması ve artan akıntının sıvılaşması durumu gözlemlenebilir. Yumurtlamanın bir kaç gün öncesinde başlamaktadır.
  • Kadınlar tarafından hissedilmeyen ancak ölçümlemeler ile fark edilebilen yarım derece civarında bir vücut ısı artışı gözlemlenebilir.
  • Sadece sağ kasık ya da sol kasıkta olarak tek taraflı görülen kasık ağrıları gözlemlenebilir. Bu ağrılar yumurtlamanın olduğu gün hissedilmektedir. Kasık ağrısının her iki tarafta da görüldüğü zamanlar olabilmektedir. Kasıklarda oluşan ağrı yumurtlama esnasında folikülde bulunan sıvının rahim etrafına (pelvis) sızmasından kaynaklanmaktadır. Söz konusu sıvı bir kaç gün içerisinde kaybolur ve ağrı da bir gün içerisinde sona erer. Bahsi geçen kasık ağrıları yumurtanın büyümesine bağlı olarak yumurtlamanın 4-5 gün öncesinde başlayabilmektedir. Yumurtlama gününde artan bu ağrılar yumurtlamanın sona ermesi ile aniden bitmektedir (Mittelschmerz, orta ağrısı).
  • Göğüs bölgelerinde hassasiyet, dolgunluk ve gerginlik gözlemlenebilir.
  • Karın bölgesinde şişkinlik hissi oluşabilir.
  • Karında sancı ve kramplar olabilir.
  • Yumurtlamadan önceki bir kaç gün içinde cinsel istekte artış gözlemlenebilir.
  • Her kadın için geçerli olmamak kaydı ile koku, tat ve ışığa karşı rahatsız olma ve hassasiyet gözlemlenebilir.

Yumurtlama (Ovulasyon) Günü Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama (ovulasyon) döneminin belirlenebilmesi için yapılan hesaplamalarda yazı içerisinde de belirtildiği gibi adet döneminden 14 gün öncesi esas alınmaktadır. Adet döneminden önceki 14. günün esas alındığı yumurtlama hesaplamaları adetleri düzenli olan kadınlar için geçerli olmaktadır. Adet dönemi düzenli olan kadınlar 28 günlük periyodlarda adet görmektedir. Bu yöntem yumurtlama döneminin belirlenmesinde başvurulan en pratik yöntemdir.

30 günlük periyodlarda adet gören bir kadının yumurtlama dönemi adet görmesinden itibaren 16. günde başlamaktadır. 35 günlük periyodlarda adet gören bir kadının yumurtlama dönemi ise adet görmesinden itibaren 21. günde gerçekleşmektedir.

Kadınlar tarafından adet dönemlerinin not edilmesi ile kolayca yapılan bu hesaplamanın yanında hesaplama araçları ile yumurtlama dönemi hesaplaması yapılabilmektedir. Adet görme periyodunun ve adet görülen son tarihin yazılması ile yumurtlama dönemi hesaplanabilmektedir.

 

Yumurtlama Günü Hesaplama!